אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלצות ליצמן: חיזוק לנבחרת "לא היה כלום" של נתניהו צילום: אבי מועלם

ניתוח כלכליסט

המלצות ליצמן: חיזוק לנבחרת "לא היה כלום" של נתניהו

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הצטרף לשורת הפוליטיקאים שהמשטרה המליצה להעמיד לדין. החשד בעזרה לפדופילית רק מחזק את מעמדו ברחוב החרדי, ובכחול לבן שותקים כדי לא לפגוע ביחסיהם עם המגזר

07.08.2019, 07:05 | צבי זרחיה ועמיר קורץ

סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, הצטרף אתמול לשורת הפוליטיקאים הבכירים שהמשטרה המליצה להגיש נגדם כתב אישום: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הרווחה חיים כץ ויו"ר הקואליציה לשעבר ח"כ דוד ביטן - שלשתם מהליכוד, ושר הפנים אריה דרעי מש"ס.

קראו עוד בכלכליסט

ליצמן, יו"ר יהדות התורה, נחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 בחשד לעבירות מרמה, הפרת אמונים, הצעת שוחד והדחה בחקירה. המלצת המשטרה מתייחסת לשתי פרשות בהן לכאורה ניצל את מעמדו כדי להשפיע על החלטות של הדרגים המקצועיים במשרד הבריאות הכפופים לו.

יעקב ליצמן בראיון, צילום: אבי מועלם יעקב ליצמן בראיון | צילום: אבי מועלם יעקב ליצמן בראיון, צילום: אבי מועלם

הפרשה הראשונה עוסקת בניסיון לכאורה של ליצמן להשפיע על חוות דעתם של פסיכיאטרים עובדי משרד הבריאות, לקבוע את כשירותה הנפשית של מלכה לייפר, מועמדת להסגרה לשלטונות אוסטרליה בגין עבירות מין בקטינות, שברחה לישראל, בעיצומו של הליך הסגרה תלוי ועומד בבית משפט.

החקירה העלתה, בין היתר, כי ליצמן לחץ על הפסיכיאטר שכתב חוות דעת לפיה לייפר כשירה לעמוד לדין. הפסיכיאטר אכן שינה את חוות דעתו וקבע כי לייפר אינה כשירה לעמוד לדין, והמשמעות היא כי לא ניתן להסגירה.

הפרשה השנייה עסקה בהתערבות לכאורה של ליצמן בניסיון להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרד לטובת מעדנייה בשם "גולדריס בית ישראל" בירושלים. מינהל המזון במשרד הבריאות מצא לפני כמה שנים כי נשים שאכלו במקום לקו בחיידקי ליסטריה וסלמונלה, ואחת מהן אף הפילה. בעקבות זאת הוציא משרד הבריאות צו סגירה למקום. החקירה העלתה כי בתוך כמה ימים כינס ליצמן ישיבה במסעדה בהשתתפות הדרגים המקצועיים ממשרד הבריאות ודרש מהם לשנות את ההחלטה.

במסגרת החקירה נחקרו חשדות לאירועים נוספים, לפיהם ליצמן פעל לכאורה על מנת להשפיע על הדרגים המקצועיים במשרדו ובמשרדים נוספים למען מספר אסירים, חלקם שפוטים בגין עבירות מין. לגבי מקרים אלה קבעה המשטרה כי הם התיישנו או שלא נמצאה תשתית ראייתית מספקת להוכחת החשדות.

כך התחלק "הקול הרוסי" בבחירות האחרונות, צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, בשמת איבי, עומר מסינגר, עמית שאבי כך התחלק "הקול הרוסי" בבחירות האחרונות | צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, בשמת איבי, עומר מסינגר, עמית שאבי כך התחלק "הקול הרוסי" בבחירות האחרונות, צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי, בשמת איבי, עומר מסינגר, עמית שאבי

מתחזק ברחוב החרדי

העובדה כי המשטרה מצאה תשתית ראייתית להעמדת ליצמן לדין אמורה להוות מכה נוספת לנתניהו במאמציו לבנות קואליציה. עם זאת, נראה כי בישראל של 2019 מהלך מסוג זה אינו מזעזע את אמות הסיפים.

למעשה, המלצת המשטרה נגד ליצמן רק תחזק אותו ברחוב החרדי, שרואה בחיוב את העזרה שהעניק לגורמים "משלהם". חבריו של ליצמן לסיעה, בהם יצחק פינדרוס ומאיר פורוש, העניקו לו גיבוי מלא וח"כ משה גפני אף תקף את המשטרה כשהכריז כי אין לו ספק כי מדובר בחשדות שיופרכו. "עיתוי פרסום המלצות המשטרה מוזר ומעורר שאלות", הוסיף גפני.

אביגדור ליברמן, צילום: צילום מסך אביגדור ליברמן | צילום: צילום מסך אביגדור ליברמן, צילום: צילום מסך

ליברמן יכול לחייך

באופן עקום, מצבו של ליצמן עשוי אף לחזק בקדנציה הבאה את הניסיון לפגוע בכוחה של המשטרה ושל שומרי סף כמו היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות.

הקואליציה היוצאת היא "קואליציית החסינות" של נתניהו, שכל חבריה תומכים במתן חסינות לרה"מ. אפילו יריבו הגדול – יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן - חזר והודיע בסופ"ש האחרון כי נתניהו יכול לכהן בתפקידו עד לקבלת פסק דין חלוט.

בעניינו של ליצמן ליברמן יכול לחייך: הוא הרי יצא למלחמת חורמה נגד החרדים, והתנה את הצטרפותו לממשלה עתידית, בין היתר בקבלת תיק הבריאות, אותו הוא מייעד לד"ר ליאוניד אידלמן שהצטרף למפלגתו לאחרונה.

בצמרת כחול לבן, שמסרבת לשבת עם נתניהו בגלל כתב האישום שמרחף על ראשו, נרשמה אתמול דממה. מה הפלא? הם לא מעוניינים לחבל ביחסים עם החרדים, למקרה שיזדקקו להם לצורך הקמת הממשלה הבאה.

גם בצד של הציבור לא נראה כי תפרוץ מחאה בעקבות הפרשה. נראה כי רוב הציבור לא עושה חשבון עם מנהיגיו, אלא אם הורשעו בפלילים, זאת גם אם ביצעו מעשים חמורים. במצב זה, לא מפתיע כי פוליטיקאים לא חוששים למתוח את החבל.

מלשכתו של ליצמן, המיוצג על ידי עו"ד ז'ק חן, נמסר בתגובה: "סגן השר ליצמן פעל בכל שנות תפקידו לטובת אזרחי ישראל, בשקיפות מוחלטת ועל פי חוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות