אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הישראלית לי אלבז הורשעה בארה"ב בהונאה של 145 מיליון דולר צילום מסך: linkedin

הישראלית לי אלבז הורשעה בארה"ב בהונאה של 145 מיליון דולר

אלבז, מנכ"לית חברת האופציות הבינאריות מקיסריה יוקום תקשורת, שעצורה מאז 2017, נמצאה אשמה ב-3 סעיפים של הונאה מרחוק של משקיעים מרחבי העולם. העונש המקסימלי המצפה לה: עד 60 שנות מאסר. בפרשה 14 נאשמים נוספים, חלקם שיתפו פעולה עם התביעה במרילנד

07.08.2019, 21:25 | ynet

אשת עסקים ישראלית עומדת ככל הנראה בפני עונש מאסר ארוך בארה"ב: המנכ"לית לשעבר של חברת "יוקום תקשורת", לי אלבז (38), הורשעה היום (ד') בבית משפט במדינת מרילנד בכך שהובילה הונאת ענק של אלפי משקיעים מרחבי העולם בהיקף של יותר מ-145 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

היא הואשמה בשלושה סעיפים של קשירת קשר לביצוע הונאה מרחוק (Wire Fraud) וביצוע הונאה מרחוק באמצעות כלי פיננסי המכונה "אופציות בינאריות". בגין כל אחד משלושת הסעיפים שבהם הורשעה היא עלולה להישלח ל-20 שנות מאסר. עונשה ייגזר בדיון ב-9 בדצמבר.

אלבז היא אחת מ-15 הנאשמים בפרשה והראשונה ביניהם שנשפטה. חמישה כבר הודו בהאשמות המיוחסות להם ושיתפו פעולה עם התביעה. "יוקום" פועלת מקיסריה בישראל, וכתב האישום ייחס לאלבז את הדרכת העובדים שהוליכו שולל את הלקוחות. התובע ראש אטקינסון אמר במשפטה כי "אין אפשרות שההונאה התרחשה ללא לי אלבז. כולם סיפרו בדיוק את אותם שקרים כי זה מה שגברת אלבז לימדה אותם לעשות".

לי אלבז , צילום מסך: linkedin לי אלבז | צילום מסך: linkedin לי אלבז , צילום מסך: linkedin

מנגד טען סנגורה של אלבז, בארי פולק, שהיא לא עודדה את העובדים להשתמש בשיטות שפורטו בכתב האישום, אלא ביקשה מהם "לעבוד נקי". לדבריו, "העובדים שהונו את הלקוחות הונו גם את אלבז. היא ניסתה למנוע זאת".

המושבעים במשפט של אלבז החלו בדיונים ביום חמישי שעבר, ועל פי סוכנות הידיעות AP, השבוע הוחלף אחד מהם על ידי השופט, אחרי שסיפר ששמע הערות מזלזלות כלפי הנאשמת במהלך ביקור ב"מוסד מקומי". התובע המחוזי סירב לבקשת ההגנה לבטל את המשפט, והשופט הורה למושבעים להתחיל את הדיונים מחדש.

אלבז נעצרה בנמל התעופה קנדי בניו יורק ב-2017 ושוחררה למעצר בית אצל דודתה שמתגוררת בארה"ב בתמורה לערבות של 1.8 מיליון דולר. לפי כתב האישום שהתבסס על חקירת ה-FBI, אנשי יוקום נהגו להתחזות לעובדים ממדינות אחרות אף שפעלו מישראל, שיקרו לגבי כישוריהם המקצועיים ואימצו "שמות במה". הם שיקרו כשהבטיחו להחזיר ללקוחות לפחות 40% מההשקעה. נטען גם שהם לא אמרו למשקיעים שהחברה שסחרה באופציות הבינאריות שלהם הרוויחה רק כשהם הפסידו כסף.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

מאז מעצרה הוגשו כתבי אישום בין היתר גם נגד שלוש נשים נוספות - שירה אוזן, ליאורה וולס וליסה מל (שכיכבה לפני עשור בעונה השנייה של "היפה והחנון"). וולס ואוזן, שעבדו כנציגות מכירות תחת אלבז, היו בין אלה שהודו במעורבות ישירה לגרימת הפסדים למשקיעים בסך של 2.4 מיליון דולר ו-1.8 מיליון דולר, בהתאמה. גם מל הודתה באשמה.

בכתבי האישום פורטו השמות הבדויים שבהם הציגו עצמם עובדי החברה. לי אלבז כונתה "לנה גרין", ליסה מל הפכה ל"מוניקה סנדרס", ליאורה וולס ל"לינדזי קול", ושירה אוזן ל"שירה ברור או אמילי לסקי". יאיר הדר, שאף הוא נאשם והודה, הפך בחברה ל"סטיבן גולד".

לפי כתב האישום, חברות-בנות של יוקום בשם "ביינארי-בוק" ו"ביג-אופשן" הבטיחו לאלפי אנשים החזרים גבוהים בסיכון נמוך על כספם, באמצעות השקעה באופציות בינאריות. בכתב האישום נגד אלבז צוינו כמה מהקורבנות, בהם זוג הקשישים פנלופה ויוג'ין טימונס (82) מקנזס סיטי. את כל החסכונות שלהם, בסך 110 אלף דולר, הם השקיעו דרך "ביינארי-בוק" תוך שנתיים - והפסידו הכול. בני הזוג סברו שהם מדברים עם ברוקרים מנוסים מלונדון. פנלופה, בת 72, אמרה כי אתר החברה יצר את האשליה שהם מרוויחים כסף: "לא יכולנו למשוך בחזרה את הכסף שלנו. כל מה שהם עשו זה להעביר אותנו לאנשים אחרים".

התביעה טענה שאלבז ויתר העובדים קיבלו עמלות על בסיס ההפקדות של הלקוחות, ולא על בסיס הרווחים שלהם. הוזכר כי ב-2015 נשלח מייל מעובד לעובדים אחרים בנוגע ל"מרתון מכירות" - תחרות להשגת הפקדות מלקוחות: "כאן לא בית קברות! זה 'בוילר רום'!", כתבו שם כשהם מתכוונים ל"קול סנטר" שבו נוקטים טקטיקות מכירה מעוררות מחלוקת.

במסגרתה הפרשה נחקר בישראל על ידי ה-FBI גם בעל השליטה בחברה, יוסי הרצוג. לפני הגשת כתב האישום דחה השופט את בקשתה של אלבז להעניק חסינות להרצוג, כדי שתוכל לקרוא לו לעדות. נדחתה גם בקשה דומה שלה לתת חסינות לאלעד ביגלמן (שכונה "מייקל גולדברג"), ניסים אלפסי ("ניק אונסיס") וחנן טברקו.

אופציות בינאריות הן מכשיר פיננסי שמאפשר להמר על מגמה של נייר ערך, סחורה, מטבע חוץ וכדומה, בתוך זמן נתון. כך למשל, יכול המשקיע להמר על עלייה בשער הדולר בין השעה 8:00 בבוקר ל-14:00 בצהריים. אם הוא טעה, הוא מפסיד את ההימור. אם צדק, הוא מרוויח. "זו בעיה כלל עולמית", אמר התובע על האופציות הבינאריות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

38.
עבדתי אצלה 4 חודשים הכל נכון. שקרנית
ונוכלת סוגדת לכסף. עגל הזהב היה שם. סדום ועמורה של הכסף. מגיע לה להיענש. איזו רעה היא היתה למסכנים שנעשקו. איך צחקו עליהם ולעגו להם. ולמה הרצוג יצא בזול??? כי הוא גבר? כל מי שהצליח בחברה קיבל מעמד. היא חילקה BMW לנוכלים המוצלחים ביותר.
ענת  |  13.02.20
34.
עוד מעוד 12 ימים
גזר הדין שלה מקווה שהיא תשאר בכלא להרבה שנים. עבדתי איתה העברה מהתחלה מזהים שהיא נוכלת בשפה, בדיבור. יש עוד אנשים מסביבה ומסביב יוסי הרצוג והחברה שהוא גרר. אחיין שלו בועז כהן ... הנשים שלהם לא ידעו שהם עושים דברים כאלה? ועדיין נשארו איתם? איזה מוסר יש להם ? איזה מוסר שהילדים והמשפחה וההורים שלהם קוראים עליהם שהם עשו ככה? בושה בושה בושה . ויש עוד הרבה כאלה שמנסים לרמות בדרך כזאת או אחרת .
דניאל  |  29.11.19
לכל התגובות