אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיהור בוועדת ההיתרים צילום: הטכניון

דעה

טיהור בוועדת ההיתרים

אחת התכונות שהביאו לאנגלמן את תפקיד המבקר היתה העובדה שהוא לא משפטן. הדרישה להיעדר השכלה משפטית התרחבה עכשיו גם לגופים מעין שיפוטיים כמו ועדת ההיתרים

13.08.2019, 07:17 | שחר אילן

קשה שלא להגדיר את החלפת כל חברי ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה כטיהור. זה לא רק שהנוהג הוא שמאריכים את הכהונה של חברי הוועדה. זה לא רק שהמבקר מתניהו אנגלמן התבטא כלפי חברי הוועדה בגסות ואמר להם ש"הוועדה חורגת מסמכותה, מתערבת בנושאים לא לה ומנסה לנהל את משרד המבקר".

קראו עוד בכלכליסט

מתניהו אנגלמן, צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן | צילום: עמית שאבי מתניהו אנגלמן, צילום: עמית שאבי

מעל הכל, המהלך השנוי במחלוקת היחיד של הוועדה הזו, שתפקידה לדון בבקשות של שרים וסגני שרים בנושא ניגודי עניינים וניהול ענייניהם הכספיים, היה הקביעה שראש הממשלה נתניהו לא יוכל לקבל תרומות מאנשי הון מקורבים. לכן המסר הברור לחברי הוועדה הוא: תתנהגו יפה, אל תחמירו עם המשפחה המלכותית, אחרת תעופו כמו טיל.

המינויים החדשים לוועדה הם ברובם אנשים בעלי רקורד סביר וברוב המקרים גם רלבנטי. הבעיות מתגלות כשמביטים על התמונה הכללית. אחת התכונות שהביאו לאנגלמן עצמו את תפקיד המבקר היתה העובדה שהוא לא משפטן. הדרישה להיעדר השכלה משפטית התרחבה עכשיו גם לגופים מעין שיפוטיים כמו ועדת ההיתרים.

אם בוועדה הקודמת כל חברי הוועדה היו משפטנים, בחדשה הקפיד אנגלמן שרק שני השופטים שיושבים בראש ההרכבים (וחבר אחד נוסף) יהיו עורכי דין. מתברר שבישראל 2019 חשוב מאוד שלא משפטנים יפרשו את החוק. גם הקרבה של חלק מחברי הוועדה לימין מעלה שאלות קשות.

אנגלמן עצמו לא הסביר את הדחת הוועדה היוצאת אבל הודיע שמדובר ב"צעד ראשון ליישום רפורמה של ביקורת בונה ואיכותית", ואחת המטרות היא "הרחבת מגוון הדעות". הוא גם הודיע שיציג את הרפורמה כולה בקרוב. מה שדלף עד כה מהתוכנית הזאת נשמע כמו היענות לכל החלומות של השר בצלאל סמוטריץ' לסירוס מוסד המבקר.

אנגלמן הפסיק את כהונת היועץ למאבק בשחיתות ומתכוון להפסיק את העיסוק של האגף לתפקידים מיוחדים בחקירות טוהר המידות. הוא דורש מהעובדים להוסיף מחמאות לדו"חות וגם הודיע שהוא רוצה להתייעץ עם המבוקרים לגבי נושאי הביקורת. הוא גם בוחן אפשרות לא לנהל כלל ביקורות בזמן אמת, מה שעלול לעלות בחיי אדם.

מוסד המבקר לא נועד לעשות למבוקרים נעים בגב, אלא הוא אחד הגורמים היחידים במדינה שמאתרים ליקויים ומתריעים עליהם. כרגע נראה שאנגלמן מעדיף להיות "מלטף המדינה" על פני "מבקר המדינה". את הנזקים שהוא גורם עכשיו למוסד המבקר לא יהיה קל לתקן. אם הוא לא יתעשת, הוא עתיד להיזכר בתור האיש שקבר את ביקורת המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
מעניין. כאשר חבורה של פקידים לוקחת את החוק לידיהם
וקובעת דברים שלא ניתנה לה הסמכות לקבוע - זה בסדר, מקובל, ואפילו מקודם. אבל כאשר בא מישהו ואומר - הלו - זה לא חוקי - עליכם לפעול על פי החוק - צווחים טיהור וכל מיני סיסמאות (שהרי, לא ניתן להעלות טענות ממשיות נגד הדרישה לפעול על פי חוק, אז כל שנשאר הוא לצווח סיסמאות)
המגיב  |  13.08.19