אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה הנתונים המתקדמים מלמדים אותנו על העונה שעברה בלה ליגה צילום: אי פי איי

מה הנתונים המתקדמים מלמדים אותנו על העונה שעברה בלה ליגה

הליגה הספרדית יוצאת לדרך בסוף השבוע, ולנו יש את הנתונים שעשויים ללמד מה היו המגמות העיקריות של העונה שעברה - וכמה מהן ימשיכו לתוך העונה הבאה

14.08.2019, 10:17 | אוריאל דסקל

עונה חדשה בליגה הספרדית יוצאת לדרך בסוף השבוע, ולנו יש את הנתונים שעשויים ללמד מה היו המגמות העיקריות של העונה שעברה וכמה מהן ימשיכו לעונה הבאה.

1. תתקרבו רגע, יש כאן סוד לחשוף. יותר קרוב... יותר קרוב... יותר קרוב... אוקיי. אז ככה: ליאו מסי שחקן טוב מאוד.

מסי היה השחקן שכבש הכי הרבה שערים בלה ליגה בעונה שעברה (36) והשחקן שהגיע ל-xG (מדד איכות מצבי ההבקעה) הגבוה ביותר (26.00). הוא גם השחקן עם ה-xA (מדד איכות מסירות למצבי הבקעה) הכי גבוה (13.9) ועם הכי הרבה בישולים (13) בלה ליגה. אין עוד שחקן כזה בחמש הליגות הגדולות - עם הכי הרבה שערים והכי הרבה בישולים בליגה, וגם עם ה-xG הכי גבוה בליגה וה-xA הכי גבוה בליגה.

לזה אפשר להוסיף שאף אחד לא בעט יותר ממנו לשער, אף אחד לא בעט יותר ממנו למסגרת, אף אחד לא כבש יותר ממנו מחוץ לרחבה, אף אחד לא רשם יותר צמדים ממנו, אף אחד לא רשם יותר שלושערים ממנו והוא גם בעט הכי הרבה פעמים לקורות ולמשקוף. כאמור, בסך הכל, הוא שחקן לא רע בכלל. אבל תשמרו את זה בסוד.

קראו עוד בכלכליסט

ליאו מסי, ברצלנוה. שחקן לא רע, צילום: אי פי איי ליאו מסי, ברצלנוה. שחקן לא רע | צילום: אי פי איי ליאו מסי, ברצלנוה. שחקן לא רע, צילום: אי פי איי

2. מה הרגל החזקה של וויסאם בן יידר (סביליה)? הוא כבש 44% משעריו ברגל ימין ו-44% ברגל שמאל. 11% מהשערים כבש עם הראש. ראול דה תומאס, ששיחק בראיו ואייקנו ועבר לבנפיקה כבש 50% ברגל ימין, 43% בשמאל ו-7% עם הראש. ומה עם אלבארו מוראטה? 33% עם ימין, 33% עם שמאל, 33% עם הראש. אגב, מסי כבש 11% משעריו ברגלו החלשה - ימין. קרים בנזמה כבש 0% משעריו ברגלו החלשה - שמאל. כל אחד והשמאל החלש או הימין החלש שלו.

3. הקבוצה שלחצה הכי טוב בלה ליגה בעונה שעברה היא אייבר. הקבוצה הבאסקית הקטנה גרמה ליריבות שלה לאבד את הכדור קרוב לשערן 256 פעמים, יותר מברצלונה (206 פעמים) - הלוחצת השנייה הכי טובה. המקרה של אייבר עשוי ללמד עד כמה איכות אינדיבדואלית חשובה בשביל הוצאה לפועל של היתרונות שמשיג משחק הלחץ הקבוצתי. אייבר הגיעה ל-37.50 ב-xG ממשחק פתוח אבל כבשה רק 29 שערים. ברצלונה, לעומת זאת, הגיעה ל-xG של 59.03 ממשחק פתוח וכבשה 64. לחץ מייצר מצבים, וכישורים טכניים אינדיבדואלים הופכים אותם לשערים.

4. לואיס סוארס כבש 17 שערים ממשחק פתוח. לפי ה-xG שלו הוא היה אמור לכבוש לפחות 20. לואיס סוארס החמיץ הכי הרבה הזדמנויות ברורות לשער בעונה שעברה - 31 לפי WhoScored. זה 13 יותר מהבא ברשימה "השחורה": קרים בנזמה (18). קרים בנזמה גם היה אמור לכבוש 3 שערים יותר לפי המצבים שהגיע אליהם. מבין הכובשים המצטיינים בלה ליגה העונה, רודריגו מורנו (ולנסיה) הוא הכובש המוביל שהחמיץ את המצבים הכי טובים בעונה שעברה. הוא כבש 8 ממצבי הבקעה במשחק פתוח, והיה אמור לכבוש 13.

5. אתלטיקו מדריד, שסיימה במקום השני בעונה שעברה, הגיעה למצבים ממשחק פתוח שהיו אמורים להניב לה 32.22 שערים. זה פחות מריאל מדריד השלישית (48.88), ולנסיה הרביעית (44.01), סביליה השישית (53.33), אספניול השביעית (36.7), ואפילו פחות מריאל סוסידאד (33.77), ריאל בטיס (33.57), אייבר (37.5) ויאריאל (39.99), לבאנטה (35.6) ואפילו היורדות ווסקה (33.24) וראיו ואייקנו (33.7). לחטאפה, מקום חמישי, יש xG של 30.97. רק לחמש קבוצות יש פחות מהם. שתי הקבוצות - חטאפה ואתלטיקו מדריד - בחרו אסטרטגיה הגנתית במיוחד: עבודה קולקטיבית רבה, לחץ רק בחצי שלהן ועיבוי המרכז "בבלוק הנמוך". ה-xGA של שתיהן הוא מהטובים בליגה. 28.37 לאתלטיקו מדריד, 28.67 לחטאפה. לוולנסיה היה xGA נמוך יותר נגדה - 25.28. באופן מפתיע, גם ללגאנס (26.31).

6. נראה שאתלטיקו, ולנסיה וחטאפה פשוט וויתרו על הלחץ הגבוה: כולן החלו יותר מ-83% ממהלכי הלחץ שלהן מקו החצי ומטה. פחות מ-15% מהלחץ היה על שחקני ההגנה של היריבה. ברצלונה, ריאל מדריד, ריאל בטיס ואייבר היו הקבוצות היחידות שיותר מ-15% מהזמן ההגנתי שלהן היה בעמדה גבוהה. ההבדלים הסגנוניים מאוד ברורים בספרד ובצמרת הספרדית, בניגוד לפרמיירליג, שם הקבוצה הגדולה היא בדרך כלל הקבוצה שלוחצת גבוה - והטופ 6 מסודרות לפי איכות הלחץ שלהן - בספרד קבוצות צמרת רבות פשוט וויתרו על הלחץ הגבוה והתמקדו בהגנה עמוקה.

7. יאן אובלאק הוא השוער הטוב ביותר בלה ליגה, ואין בכלל ספק לגבי זה. הוא מנע 15.25 שערים, 6.51 יותר מהשני בדירוג השוערים הטובים ביותר לפי ה-xG (נטו, ולנסיה). דויד סוריה מחטאפה שלישי (8.67) ומארק אנדרה טן-סטגן (ברצלונה) רביעי עם 7.25. טיבו קורטואה, השוער של אתלטיקו מדריד, מנע רק 1.65 שערים. רק שישה שוערים היו גרועים יותר ממנו.

8. ולנסיה היא אחת מהקבוצות הטובות ביותר בליגה, שככל הנראה סבלה ממזל נוראי בתחילת העונה. עם xGA של 25.28 ממשחק פתוח, יש לה הגנה במשחק הפתוח הטובה בליגה. במצבים נייחים הוא פחות טוב משל הקבוצות האחרות (12.02) אבל היא ספגה 9 שערים בלבד ממצבים נייחים - רק חמש קבוצות ספגו פחות. מבחינת xG ממשחק פתוח ולנסיה במקום הרביעי בליגה (44.01) אבל היא כבשה רק 33 - 11 שערים פחות ממה שהיתה אמורה לכבוש. אין הפרש שלילי גבוה יותר בליגה. ולנסיה של השנה שעברה החמיצה הרבה יותר מדי הזדמנויות שהיו אמורות להפוך לשערים. זה קרה לה בעיקר בתחילת העונה מה שמנע ממנה, אולי, להתחרות על מקום גבוה יותר מהמקום הרביעי.

9. במצבים נייחים התקפיים ברצלונה (16 שערים) ודפורטיבו אלבאס (17) היו הקבוצות הטובות ביותר בליגה הספרדית. מבחינת xG ממצבים נייחים לעומת זאת, ברצלונה לא היתה אמורה לכבוש יותר מ-10.20. אתלטיקו מדריד (12.87), ריאל מדריד (12.13), ולנסיה (11.67), חטאפה (11.13) ו-8 קבוצות אחרות היו אמורות לכבוש יותר מבארסה ממצבים נייחים. הסיבה לכך שברצלונה הצליחה יתר על המידה במצבים נייחים? ליאו מסי כמובן. הוא כבש ארבעה שערים מבעיטות חופשיות ישירות - יותר מכל שחקן אחר בחמש הליגות הבכירות (25% מהשערים מהמצבים הנייחים של בארסה). כאמור, מדובר בשחקן לא רע בכלל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות