אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חושף הונאת מיידוף: "ג'נרל אלקטריק מבצעת הונאה גדולה יותר מאנרון" צילום: Bloomberg

חושף הונאת מיידוף: "ג'נרל אלקטריק מבצעת הונאה גדולה יותר מאנרון"

לדברי הארי מארקופולוסו, ג'נרל אלקטריק מסתירה הפסדי עתק של כ-38 מיליארד דולר, ושמצב קופת המזומנים שלה גרוע בהרבה מזה שהיא חושפת בדו"חותיה. חברת האנרגיה אנרון קרסה ב-2001 לאחר שמנהליה ביצעו במשך שנים תרמית חשבונאית

15.08.2019, 18:31 | שירות כלכליסט

הארי מארקופולוס (Harry Markopolos), רואה החשבון מבוסטון, שהזהיר ראשון מפני התנהלותו של ברנרד מיידוף מצא מטרה חדשה: ג'נרל אלקטריק. מארקופולוס פרסם היום באינטרנט מחקר עב כרס (175 עמודים) עם מסקנה חד משמעית: הדיווחים הפיננסיים שמפרסמת ג'נרל אלקטריק מסתירים את המידע על מצבה הבעייתי של החברה, ומבצעים למעשה "הונאה גדולה יותר מזו של אנרון".

בעקבות הדו"ח של מארקופולוס, צוללת מניית ג'נרל אלקטריק בכ-11%.

קראו עוד בכלכליסט

חברת האנרגיה אנרון קרסה בשנת 2001 לאחר שהתברר כי מנהליה ביצעו באופן שיטתי ולאורך שנים תרמית חשבונאית, תוך דיווחים כוזבים על מצב עסקיה. מארקופולוס טוען בדוח שפרסם, כי ניהל במשך שנה שלמה חקירה בעניין הדיווחים של GE, וזו חושפת "התנהלות עסקית 'אנרונית' שמעמידה את ג'נרל אלקטריק על סף פשיטת רגל".

חושף פרשת מיידוף, רו"ח הארי מרקופולוס, צילום: Bloomberg חושף פרשת מיידוף, רו"ח הארי מרקופולוס | צילום: Bloomberg חושף פרשת מיידוף, רו"ח הארי מרקופולוס, צילום: Bloomberg

מארקופולוס היה הראשון שפרסם כאמור דיווחים על הכשלים באסטרטגיית ההשקעות של מיידוף, שהורשע ביצוע הונאת הפונזי הגדולה אי פעם ונידון ל-150 שנות מאסר. בין היתר טען שלא ייתכן לספק תשואות גבוהות כל כך במשך תקופה ארוכה כל כך ללא ביצוע פעולות פסולות מבחינה חוקית – טענותיו פורסמו שנים לפני שנחשפה ההונאה של מיידוף אך בשוק התעלמו לחלוטין מהתראותיו.

"ג'נרל אלקטריק מחביאה הפסדי עתק של 38.1 מיליארד דולר"

בדוח על ג'נרל אלקטריטק טוען מארקופולוס שג'נרל אלקטריק מחביאה למעשה הפסדי עתק של 38.1 מיליארד דולר, ושמצב קופת המזומנים שלה גרוע בהרבה מזה שהיא חושפת בדוחותיה השנתיים. "יחס החוב להון של GE הוא 17 ל-1, ולא 3 ל-1, והוא מערער את מצב האשראי שלה", מציין מחבר הדוח, שמציין כי מצב הנזילות הבעייתי של החברה הוא "רציני יותר מזה שהיה בהונאה של אנרון".

מפעל של ג מפעל של ג'נרל אלקטריק | צילום: בלומברג מפעל של ג

לפי הדוח, ג'נרל אלקטריק מבצעת את הפרקטיקה החשבונאית הפסולה שלה במשך שנים ארוכות, כנראה כבר מ-1995. "הצוות שלי עסק ב-7 החודשים האחרונים בניתוח החשבונאות של GE ואנו מאמינים שסכום ההונאה שחשפנו של 38 מיליארד דולר הוא רק קצה הקרחון", אומר מארקופלוס.

עיקר ההונאה החשבונאית, לפי הדוח, נעשית במשך שנים בחטיבת הביטוחים והפנסיות של GE, אך גם בחטיבת הנפט והגז של הקבוצה. ג'נרל אלקטריטק נדרשת להציב רזרבות של מיליארדי דולרים מדי שנה כביטוח לפוליסות שהיא מוכרת בחטיבת הביטוחים אך לפי מארקופולוס, הדיווחים החשבונאיים של החטיבה והדיווחים שלה לרגולטורים מסתירים הפסדי ענק שרק יגדלו ויחשפו כאשר מחזיקי הפוליסות יזדקנו.

בתגובה לדוח פרסמה ג'נרל אלקטריק הכחשה חד משמעית וציינה שהיא "עומדת מאחורי הדוחות הפיננסיים שלה. אנו מתנהלים ברמת היושרה הגבוהה ביותר בדוחות הפיננסיים שלנו ברמה הפרטנית ביותר. אף שאיננו יכולים להגיב על כל הפרטים של הדוח שלא ראינו, ההאשמות ששמענו הן לגמרי שקריות ומטעות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות