אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוצאות המימון נחתכו, וחברת החשמל סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של 18 מיליון שקל צילום: צביקה טישלר

הוצאות המימון נחתכו, וחברת החשמל סיימה את הרבעון השני ברווח נקי של 18 מיליון שקל

זאת לעומת הפסד של כ-113 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. ההכנסות ממכירת חשמל הסתכמו בכ-5.4 מיליארד שקל, עלייה קלה של כאחוז; השימוש בפחם לייצור חשמל עלה במחצית הראשונה של השנה בכ-6% וכמעט משתווה לשיעור השימוש בגז טבעי

15.08.2019, 19:50 | ליאור גוטמן

חברת החשמל רשמה ברבעון השני של 2019 רווח נקי של כ-18 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-113 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

קראו עוד בכלכליסט

ההכנסות ממכירת חשמל הסתכמו בכ-5.4 מיליארד שקל, עלייה של כאחוז לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בחברה מייחסים את הגידול בהכנסות לעליית תעריף החשמל בינואר (כ-2.9%), כאשר במהלך הרבעון היקף ייצור החשמל הפרטי הגיע עד ל-32% בשעות השיא.

עלות הפעלת מערכת החשמל הסתכמה בכ-4.7 מיליארד שקל, ירידה של כ-5% ביחס לרבעון השני של 2018 - שמיוחס לירידת מחירי הדלקים.

יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל | צילום: צביקה טישלר יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, צילום: צביקה טישלר

למרות זאת, אחד הנתונים המפתיעים הוא הגידול בשימוש בפחם: בשנים האחרונות חברת החשמל הגדילה את השימוש בגז טבעי, ואילו ברבעון הנוכחי נרשם היפוך במגמה. השימוש בפחם לייצור חשמל עלה בחציון הראשון של השנה בכ-6%. ולכן, אם סל הדלקים של חברת החשמל התבסס בחציון הראשון של 2018 על כ-42.8% פחם וכ-57% גז (מתוכו כ-4.7% גז נוזלי והשאר גז טבעי), בחציון הראשון של 2019 חלקו של הפחם היה כ-45.4% בייצור החשמל, ואילו חלקו של הגז ירד לכ-53.5% (מתוכו כ-6.8% גז נוזלי), והשאר סולר.

בחברת החשמל מסבירים שבשנה שעברה נרשמו תקלות ביצרנות החשמל הפרטית, מה שחייב את חברת החשמל לייצר יותר בגז, כאשר במקביל אחת היחידות הפחמיות שלה בכלל היתה מושבתת. לפיכך, אחרי רבעונים רבים של גידול בשימוש בגז, משקל השימוש בפחם כמעט ומשתווה למשקל השימוש בגז טבעי (פחות מ-1.5% הבדל בסל הדלקים).

עוד עולה מנתוני חברת החשמל שהרווח התפעולי של החברה הסתכם בכ-70 מיליון שקל, זאת לעומת כ-22 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. למזלה של החברה ברבעון השני נרשמה ירידה של 42% בהוצאות המימון, מכ-829 מיליון שקל ברבעון השני של 2018 לכ-429 מיליון שקל ברבעון המדווח.

בחברה מייחסים את הירידה למספר פרמטרים לרבות הפרשי הצמדה על התחייבויות פיננסיות צמודות למדד, וגם להפרשי שער על התחייבויות פיננסיות במטבע חוץ. לפיכך כאמור השורה התחתונה היא רווח נקי רבעוני של כ-18 מיליון שקל. בהשוואה חצי שנתית, חברת החשמל סיימה את המחצית הראשונה של השנה ברווח נקי של כ-184 מיליון שקל, לעומת הפסד של כ-180 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2018.

ברבעון הבא תבוא לידי ביטוי מכירת תחנת הכוח אלון תבור בתחילת החודש לקונסורציום של צ'יינה הארבור הממשלתית הסינית, מבטח שמיר ורפק, תמורת כ-1.9 מיליארד שקל. לפי רשות החשמל, העודפים מהמכירה (ההכנסות בניכוי שווי התחנה בספרי חברת החשמל) יוחזרו לציבור באמצעות הורדה של תעריף החשמל.

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון: "בתום שנה ליציאה לדרך של הרפורמה, הנהלת חברת החשמל מציגה דוחות המשקפים את מגמת ההתייעלות וההקפדה על ניהול מחושב, אחראי ושמרני בסביבה משתנה ונטולת יציבות". מנכ"ל החברה עופר בלוך סיכם ש" לצד מכירת התחנה הראשונה והשקעות חסרות תקדים ברשת ההולכה, חברת החשמל עומדת בכל היעדים ולוחות הזמנים ליישום הרפורמה, מבלי שאף לקוח יחווה פגיעה באיכות המוצר והשירותי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות