אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"סיכונים לצמיחה": מקסיקו מצטרפת לגל הורדות הריבית צילום: בלומברג

"סיכונים לצמיחה": מקסיקו מצטרפת לגל הורדות הריבית

מדובר בהורדת ריבית ראשונה מאז 2014 - ב-0.25% לרמה של 8%; בכך מצטרפת מקסיקו לשורת מדינות שנקטו במהלך דומה כמו ארה"ב, הודו, תאילנד, הפיליפינים וניו זילנד

16.08.2019, 12:17 | שירות כלכליסט
הבנק המרכזי של מקסיקו (Banxico ) הוריד אתמול (ה') את הריבית לראשונה מאז יוני 2014, על רקע האטה באינפלציה ובכלכלה. ההערכה היא כי הבנק ינקוט בקרוב בצעדי הקלה מוניטאריים נוספים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הצהרה שפרסם הבנק, חמישה מחברי ועדת הבנק המרכזי הצביעו בעד הורדת הריבית ב-0.25% ל-8%. חבר אחד התנגד למהלך ותמך בהשארת הריבית על שיעור של 8.25%. מרבית האנליסטים ציפו כי הריבית תישאר ללא שינוי.

הנשיא אוברדור, צילום: רויטרס הנשיא אוברדור | צילום: רויטרס הנשיא אוברדור, צילום: רויטרס

המהלך המפתיע מצד המקסיקנים מצטרף לשורה של הורדות ריבית בשבוע האחרון ברחבי העולם, לנוכח החשש להאטה נוספת בכלכלה העולמית. כך למשל הבנק המרכזי של ניו זילנד הוריד את הריבית לרמתה הנמוכה ביותר. מהלכים דומים נרשמו גם בהודו, בתאילנד ובפיליפינים. עוד קודם לכן הוריד הפדרל ריזרב בארה"ב את הריבית, לראשונה מאז 2008.

לאחר ההודעה, נחלש המטבע המקומי, הפסו, ב-0.4% לרמה של 19.76 פסו לדולר, אולם בהמשך היום הוא התחזק.

"התנאים בכלכלים ממשיכים להיחלש, אפילו בשיעור גבוה מהמצופה ומרחיבים את פער התפוקה השלילי. באווירה הזו של חוסר ודאות, מתגברים הסיכונים לצמיחה", נמסר בהצהרה שפרסם הבנק. התנאים המדוברים כוללים ירידה "מהירה מהמצופה" בשיעור האינפלציה, כך לדבריו של נגיד הבנק המרכזי אלחנדרו דיאז דה לאון. ביולי הואטה האינפלציה לשיעור של 3.78%.

הורדת הריבית עשויה לתת דחיפה לכלכלה המקסיקנית, לאחר צמיחה של 0.1% בלבד ברבעון השני של השנה. ההחלטה התקבלה לאחר שבחודש שעבר טען נשיא המדינה אנדרס מנואל לופס אוברדור כי חשוב להוריד את הריבית כדי לתמרץ צמיחה.

להערכתו של הכלכלן אדוארד גלוסוף מקפיטל אקנומיקס, צפויות הורדות ריבית נוספות. "האינפלציה צפויה להמשיך ולרדת, והצמיחה תישאר חלשה, ולכן אנחנו מצפים להורדה של 50 נקודות הבסיס לשיעור של 7.5% עד סוף השנה", טען.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות