אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היערכות לחוק הנורבגי: עשרות לשכות יוקמו לח"כים והציבור ישלם מאות מיליוני שקלים צילום: שאטרסטוק

היערכות לחוק הנורבגי: עשרות לשכות יוקמו לח"כים והציבור ישלם מאות מיליוני שקלים

לפי התוכנית שאישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, הלשכות יוקמו לח"כים חדשים ולשכות ישנות ישופצו - זאת במסגרת "חוק נורבגי" אשר טרם נחקק, שיאפשר התפטרות של כ-35 שרים וסגני שרים המכהנים כח"כים, וכניסת ח"כים חדשים במקומם

18.08.2019, 12:55 | צבי זרחיה

במסגרת היערכות לחקיקת ה"חוק הנורבגי", אישרה בסוף השבוע הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, את הרחבת משכן הכנסת. משמעות ההרחבה לציבור: תשלום של מאות מיליוני שקלים.

כך, במסגרת ה"חוק הנורבגי" שטרם נחקק, כל השרים וסגני השרים שהם חברי כנסת למעט רה"מ (כ-35 במספר) יתפטרו מהכנסת ובמקומם ייכנסו חברי כנסת חדשים. לצורך כך, יהיה צורך להקים להם לשכות, בהנחה שהשרים ישמרו על לשכותיהם בכנסת. במסגרת הבינוי מוצע להקים עשרות לשכות חדשות לח"כים, כולל שיפור לשכות לח"כים קיימים. בנוסף יוצע להקים 10 לשכות לראשי ועדות.

קראו עוד בכלכליסט

בין היתר, תקים הכנסת קרוואנים זמניים בחצר המשכן בעלות של כ-20 מיליון שקלים. עוד מוצע להקים מבנה לאגף המינהלה בכנסת, מבנה לוועדות, מרכז מבקרים, וכן מבנה לוועדת הבחירות המרכזית. התכנון בוצע על ידי משרד אדריכלים פלג אדריכלים. ביצוע העבודות ההקמה יחל כנראה ב-2021 או 2022.

בנייה בקרבת משכן הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי בנייה בקרבת משכן הכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי בנייה בקרבת משכן הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי

בהחלטתה, ממליצה הוועדה המקומית בראשותו של מ"מ ראש העיר אליעזר ראוכברגר, לוועדה המחוזית, להפקיד תוכנית המאפשרת הרחבות עתידיות למשכן כנסת ישראל המתבססות על תכנון מקיים, ירוק וסביבתי, שיבוא לידי ביטוי בין היתר באמצעים כמו: בנייה שתעמוד באופן המחמיר ביותר ובהצטיינות בתקן הישראלי לבנייה ירוקה, בנייה משמרת מים להשבת מי הגשמים חזרה לקרקע, תכנון הבניין בדרך שישמור על חיסכון אנרגטי בכל מערכות האוויר והחשמל, שימוש במרכז אנרגיה - בגז טבעי.

בתוכנית עוד נרשם כי על גבי חלק מהגגות תישתל צמחיה ויהיו מקומות לישיבה, מנוחה ותצפית ועל חלקם יוצבו מתקנים לשימוש באנרגיה סולארית. כמו כן, בפעולות הגינון יקפידו על שימוש בצמחיה מקומית המאפיינת את הרי ירושלים.

לוועדה נמסר כי היקפי הבינוי המוצעים מאפשרים הכפלת היקפי הבינוי הקיימים במשכן הכנסת, תוך שמירה על המאפיינים הייחודיים של המקום. תוספות הבינוי ישמשו להקמת בניינים חדשים מדרום לבניין הכנסת הקיים לטובת לשכות חדשות לחברי הכנסת, משרדי מנהלה, מטבחים וחדרי אוכל, חדרי וועדות, מלונית, משרדי וועדת הבחירות המרכזית וכו'.

בתוכנית יכללו גם הוראות ייחודיות הנוגעות לשימור מבנה משכן הכנסת המקורי, בהיותו ייחודי אדריכלית ובהתחשב בחשיבותו הלאומית וההיסטורית. אלה יעסקו בעיקר בחשיבות הנצפות של המבנה המקורי, תוך ציון נקודות תצפית מחייבות ו/או גבהים מחייבים, כך שהבינוי החדש לא יסתיר את המבנה המקורי.

עקרונות התכנון לתוספות הבינוי מציגים "מרקם שטיח" המשתפל על הטופוגרפיה, עם חצרות פנימיות בדומה להרחבות שנעשו למשכן הכנסת לפני מספר שנים ע"י אדר' נחום מלצר.

עוד מוצע בתוכנית, שמירה על הכניסה המקורית מצפון דרך רחבת משכן הכנסת הטקסית, וכן הוספת שתי כניסות חדשות להולכי רגל - אחת ממערב, בסמוך לתחנת רכבת קלה העתידית, מול הספריה הלאומית שנמצאת בהליכי בנייה, וכניסה נוספת מדרום, בסמוך למיקום הנוכחי של "שעון הפרחים". הצעה נוספת היא הקמת כניסה תפעולית לרכבים בשיפולי הקרקע בדרום מזרח, בסמוך לגן סאקר.

התוכנית הינה בסמכות ועדה מחוזית והיא תשובץ לאחת המליאות הקרובות. מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי-באבאי כבר אמרה היום שתבקש לבצע שינויים משמעותיים בהיקפי הבינוי שהוצעו.

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר כי "אנו מברכים על תוכנית הבאה לחזק את המוסדות הלאומיים בעיר הבירה. עיבוי והרחבת משכן הכנסת, בית הנבחרים הלאומי שלנו הוא בעל חשיבות עליונה, לצד הפיכתו למבנה "ירוק", מיטיב עם הסביבה ומהווה ראש חץ לשאר משרתי העם. נמשיך ונירתם לכל הצרכים של גורמי הממשל בעיר, לצורך עבודה נוחה יעילה ותורמת לאזרחי ישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות