אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחלוקת בין אלשטיין ורשות ני"ע על אופן הזרמת הכסף לאי.די.בי צילום: ענר גרין, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מחלוקת בין אלשטיין ורשות ני"ע על אופן הזרמת הכסף לאי.די.בי

בעל השליטה אדוארדו אלשטיין מוכן להזרים עד 200 מיליון שקל מקרן דולפין הפרטית במספר פעימות, אך הרשות דורשת הזרמה בפעימה אחת מחברת אירסה הציבורית שבשליטתו. הסיבה: הרשות טוענת שלדולפין אין מזומן בעוד שלאירסה הון מוכח

27.08.2019, 06:46 | גולן חזני

בעוד חמישה ימים יאזל שעון החול של אדוארדו אלשטיין. בסוף החודש יגיע המועד האחרון שבו ניתן לפרסם את דו"חות הרבעון השני ועד אז על בעל השליטה באי.די.בי פתוח להגיע להסכמות עם מספר גורמים כדי להימנע מלכלול הערת עסק חי בדו"חות החברה, שעלולה להביא את אי.די.בי פתוח לפירוק. בינתיים, אלשטיין מקיים מגעים קדחתניים עם רשות ני"ע בנוגע להזרמות הצפויות מצידו, שעשויות למנוע את הערת העסק החי בדו"חות.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין מתנה הזרמה בהיקף של יותר מ־70-60 מיליון שקל — שדרושים לחברה על מנת להעמיד למנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות הלוואה לרכישת 4.99% ממניות כלל ביטוח שבשליטת אי.די.בי פתוח — בהתחייבות של מחזיקי האג"ח שלפיה הם לא יפנו לבית המשפט בבקשה לפרק את אי.די.בי פתוח, וכן בהתחייבות של רואי החשבון שלא יכללו הערת עסק חי בדו"חות הרבעון הקרוב ושל הרבעונים שיבואו לאחריו.

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי וענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, צילום: ענר גרין, אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי וענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע | צילום: ענר גרין, אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי וענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, צילום: ענר גרין, אוראל כהן

מחלוקת על מקור ההזרמה: דולפין או אירסה

בנוסף, אלשטיין מבקש שהנושים יסתפקו בהתחייבות להיקף הזרמה כולל של 200 מיליון שקל, כולל החלק שיזרים לטובת ההלוואה ללפידות. אלשטיין מתכוון להזרים את הסכום במספר פעימות והוא מוכן להתחייב על תאריכי הפעימות כבר עכשיו. מנגד, רשות ני"ע והדירקטורים החיצוניים באי.די.בי פתוח מבקשים שאלשטיין יזרים את הסכום כבר עכשיו, וזאת על מנת להימנע מהכללת הערת עסק חי בדו"חות.

מחלוקת נוספת נוגעת למקור ההזרמה. אלשטיין מעוניין לבצע את ההזרמה מקרן דולפין שבבעלותו — זו שבאמצעותה הוא מחזיק בחברת אירסה הציבורית, ששולטת באי.די.בי פתוח. רשות ני"ע והדח"צים טוענים שדולפין ריקה מתוכן וממזומן ולכן מבקשים שההתחייבות להזרמה תבוצע דרך חברת אירסה, שלה הון מוכח.

הוויכוח בין הצדדים צפוי להימשך עד הרגע האחרון, כלומר עד למועד פרסום הדו"חות השבוע, כשלרואי החשבון של אי.די.בי פתוח — PWC - יש עמדה משלהם בנוגע להערת העסק החי.

הערת עסק חי היא בעלת משמעות דרמטית לאלשטיין, שכן היא תאפשר למחזיקי האג"ח של החברה לפנות לבית המשפט ולבקש להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי, ואף להביא את החברה לפירוק. אלשטיין, שהזרים עד כה לאי.די.בי פתוח כ־2.7 מיליארד שקל, מבקש להימנע מכך כדי לא למחוק את ההשקעה שלו. לכן הוא מוכן להזרים סכום כסף נוסף, וזאת על מנת שיוותר הסיכוי להתאוששות.

מנגד, יש גורמים בסביבתו של אדוארדו אלשטיין שקוראים לו לוותר על אי.די.בי פתוח ולמסור אותה לידי מחזיקי האג"ח, כדי להתמקד בדסק"ש ולהזרים אליה כסף, על מנת למנוע מצב דומה שם. דסק"ש מחזיקה במרבית החברות התפעוליות שהיו בעבר בשליטת אי.די.בי — שופרסל, סלקום, נכסים ובניין ואלרון. בעבר דסק"ש היתה חברה־בת של אי.די.בי פתוח, אך במסגרת עסקה שנועדה לעקוף את חוק הריכוזיות אלשטיין רכש אותה מידי אי.די.בי פתוח.

הדח"צ גיורא ענבר, צילום: אוראל כהן הדח"צ גיורא ענבר | צילום: אוראל כהן הדח"צ גיורא ענבר, צילום: אוראל כהן

היקף ההזרמה הדרוש מצד אלשטיין לאי.די.בי תלוי גם בהיקף ההמרה של אג"ח ט', ואולי גם אג"ח יד', במניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי פתוח ובפרמיה שתגולם במסגרתה. לאחר מכירת המניות ללפידות, אי.די.בי פתוח תחזיק ב־15.3% מכלל. החברה אמורה לקבל את ההצעות של החתמים השונים להמרה ורק לאחר מכן תחליט איזו הצעה לקבל.

בשבוע שעבר נערכה אסיפת אג"ח של אי.די.בי. פתוח. הנציגים של החברה בדיון היו יריב פילוסוף, מנכ"ל גיזה־זינגר־אבן, ועו"ד אהרון קאופמן, היועמ"ש של אי.די.בי פתוח. פילוסוף אמר כי הוא סבור שאלשטיין נדרש להזרים 150 מיליון שקל ואילו הדח"צים, בראשות גיורא ענבר, סברו שיש צורך בהזרמת סכום גבוה יותר. הם לא נקבו בסכום, אולם ככל הנראה התכוונו ל־250 מיליון שקל. הדירקטוריון והדח"צים שכרו את צבי ויינר ויובל זילברשטיין כמומחים, על מנת שיגבשו את העמדה בנוגע להיקף ההזרמה הנדרש.

אי.די.בי פרסמה את תמצית הדו"ח הרבעוני בצעד חריג

אתמול, בצעד חריג, בעקבות עסקת ההמרה המתבשלת, אי.די.בי פתוח פרסמה את תמצית הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השני של שנת 2019, טרם הפרסום של הדו"חות עצמם. מהתמצית שפורסמה עולה כי השווי הנכסי הנקי (NAV) של החברה הוא שלילי בהיקף של 245 מיליון שקל. כמו כן, לחברה חוב פיננסי של יותר מ־2 מיליארד שקל והיא אמורה לפרוע את ההתחייבויות שלה לנושים באמצעות תזרים המזומנים ומכירת המניות של כלל ביטוח. ההמרה של מניות כלל באג"ח צפויה להניב לאי.די.בי פתוח רווח הון של יותר מ־22 מיליון שקל ולשפר את השווי הנכסי הנקי של החברה.

בתוך כך, אדוארדו אלשטיין מפעיל לחצים על אמיר לוי, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, לקחת על עצמו את תפקיד מנכ"ל אי.די.בי פתוח ודסק"ש. לוי נוטה לסרב להצעה ולקחת על עצמו את תפקיד מנכ"ל מיזם הסיבים IBC, שסלקום, שבבעלות דסק"ש, היא מבעלות השליטה בו. אמיר לוי אמור להחזיר לאדוארדו אלשטיין תשובה סופית בנוגע להחלטתו בימים הקרובים.

 

מרשות ני"ע נמסר בתגובה כי, "האחריות על הדוחות הכספיים מוטלת אך ורק על החברה, הדירקטוריון וההנהלה וכמובן על רואי החשבון המבקרים, בנוגע לחוות דעתם. הרשות בוחנת באופן שוטף את דיווחי החברות הציבוריות, לרבות את מצבן הפיננסי. הרשות תפעל על פי שיקול דעתה ובהתאם לסמכויותיה, ככל שתמצא שדיווחי החברה אינם מציגים לציבור המשקיעים את המצב לאשורו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
זורים חול בעיני כל
ה"גורמים בסביבתו של מר אלשטיין" שקוראים לו לוותר על אי. די. בי פיתוח ולהתמקד בדסק"ש - עושים זאת כתכסיס,כדי להשפיע על אלה שיחליטו לבסוף על האופן בו יוזרם הכסף.הרי מר אלשטיין ,עד לרגע זה ממש הוא זה שמדכא את המניה..!,וכוונתו למוחקה מהמסחר בהצעת רכש - במחיר נמוך ומגוחך במיוחד .כך הוא מתכוון למצוא פיתרון להשטחת הפירמידה.והדרך? באמצעות השלכתה למדד לא נחשב.צמצום מחזורים בלימת עליות,יצירת תמונה שלילית ויצירת תחושה של חוסר תקוה ואווירת נכאים מידי פעם אנו שומעים על הפחתות ערך מוניטין ועל הורדות דירוג למניה ולמניות קשורות.(לפחות לגבי הפחתת הענק בסלקום בדו"חות הרבעון השני של דסק"ש - גורם בכיר במשרד התקשורת אמר שלא קרה שום דבר מהותי שם ולא רק זאת ,אלא שפרסום מכרז התדרים של דור 5 נותן אפילו סיכוי לשיפור מסויים ) - כלומר, מצג שווא. חודשיים עברו מאז התפטרות 2 המנהלים ועדיין לא נבחר ומונה מנכ"ל איכותי ומוערך שיתן תקוה ויצעיד קדימה.האם יש כאן ניצול משבר או יצירת משבר? מן הראוי לבדוק זאת.עד עתה,הרשות לניירות ערך למרבית הצער - שותקת.
תכסיס..!  |  27.08.19
4.
תתמקד בבקשה באי .די .בי בלבד
זה שאדם חושש לגורל השקעתו - טבעי לחלוטין,אבל מדוע אתה משתלח בדיסקונט השקעות?.הרי מדובר בחברה אחרת לחלוטין ,במצב כלכלי טוב לאין ערוך מאי.די.בי .ולגבי ה"נזק הכפול" שהזכרת,מן הראוי שתהיה מודע לכך שיש בעלי מניות מיעוט רבים בדסק"ש שראייתם שונה לחלוטין משלך.
תשובה ל"רק עמידה איתנה בלא חשש"  |  27.08.19
לכל התגובות