אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: "מדיניות תמ"א 38 של עיריית רמת גן אינה סבירה ועליה להתבטל" צילום: יריב כץ, יח"צ

היועמ"ש: "מדיניות תמ"א 38 של עיריית רמת גן אינה סבירה ועליה להתבטל"

עמדתו של אביחי מנדלבליט נשלחה לבית המשפט המחוזי במסגרת עתירה של התאחדות הקבלנים נגד העירייה. מדובר במכה לראש העירייה כרמל שאמה הכהן, המבקש לצמצם למינימום את הפרוייקטים בעיר

27.08.2019, 09:45 | אמיתי גזית

מסמך המדיניות שאישרה עיריית רמת גן באפריל השנה ליישום תמ"א 38 אינו סביר, לא מבוסס על שיקולים תכנוניים ואינו מידתי – כך קובעת חוות דעת ששלחה אתמול (ב') פרקליטות מחוז תל אביב לבית המשפט המחוזי בתל אביב. זו נשלחה במסגרת דיונים בעתירה שהגישה התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים) נגד מסמך המדיניות שאישרה עיריית רמת גן באפריל 2019, ומגדילה מאד את סיכויי העתירה להתקבל.

קראו עוד בכלכליסט

 ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יריב כץ, יח"צ ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: יריב כץ, יח"צ  ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן והיועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: יריב כץ, יח"צ

לחוות הדעת שותפים היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והמשנה ליועץ ארז קמיניץ, אשר היו שותפים בדיונים לגיבושה. "היועץ המשפטי לממשלה סבור שמדיניות זו אינה יכול להיחשב מדיניות סבירה", נכתב, "הפעלת שיקול הדעת בידי הוועדה המקומית נעשתה שלא בהתאם לסמכות שניתנה לה, ואינה יכולה לעמוד".

עבור ראש העירייה כרמל שאמה הכהן, המנסה מאז היבחרו לצמצם למינימום את מספר פרוייקטי תמ"א 38 המקודמים בעיר, מדובר במכה של ממש. לפי מסמך המדיניות שאישרה העירייה, בקשה להיתר על מגרש בודד תאושר רק במקרים חריגים, רק היכן שאינה פוגעת במתחמי תכנון עתידיים, בהתאם למצב תשתיות התחבורה הציבורית ומתוך התחשבות במצבה הפיננסי של העיר.

על פי הוראות המעבר שהתקבלו מספר ישיבות אחר כך, המדיניות החדשה לא תחול על בקשות שנקלטו במערכות של העירייה אך טרם נדונו, על בקשות שאושרו אך טרם הוצא להן היתר בנייה ועל בקשות שנדונו בוועדה המקומית אך טרם התקבלה לגביהן החלטה סופית. המשמעות בפועל, הן של המסמך והן של הוראות המעבר, הייתה עצירה כמעט מוחלטת של פרויקטי תמ"א 38 בעיר, לעיתים לאחר שנים של קידום על ידי יזמים ודיירים.

בחוות הדעת נטען כי העירייה הפכה לחלוטין את ההיגיון לפיו פועלת תמ"א 38: בעוד שעל פי התמ"א, עירייה רשאית לסרב במקרים חריגים לבקשות להיתר בנייה תוך שהיא מספקת נימוק סביר לכך, עיריית רמת גן קבעה שרק במקרים חריגים היא תאשר בקשות להיתר בנייה.

"מדיניות הוועדה המקומית שבנדון (רמת גן, א"ג) אינה עולה בקנה אחד עם הוראות התמ"א 38 אותה היא אמורה ליישם", נכתב בחוות הדעת. "מדיניות זו אינה סבירה ואינה מידתית. מדיניות זו, השוללת באופן כמעט גורף הוצאת היתרים מכוח התמ"א, אינה מבוססת על עמדה מקצועית או על פרמטרים תכנוניים רלוונטיים. כמו כן, מדיניות זו אינה מושתת על שקילה של כלל השיקולים התכנוניים, ומשכך קשה לראות במסמך המתווה כראוי מדיניות תכנונית, אלא לכל היותר הצהרה על הכיוון לקביעת מדיניות".

כאמור, חוות הדעת הזו מנחיתה מכה קשה על המאמצים המשפטיים של רמת גן להתמודד מול עתירת הקבלנים בוני הארץ. ראשית, משום שלעמדת היועמ"ש חשיבות רבה במערכת השיקולים של בית המשפט; שנית, משום שעולה ממנה באופן ברור כי הממשלה אינה מגבה את מדיניות עיריית רמת גן.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ אמר ל"כלכליסט": "אני מקווה ומאמין שבית המשפט יקבל החלטה ברוח ההמלצה של היועמ"ש. אני חושב שייטיב עם עיריית רמת גן אם היא תקבל החלטה חדשה שפוסלת את מסמך המדיניות. אם הם יגידו 'טעינו' ויגבשו הליך תכנוני חדש, אנחנו נמשוך את העתירה".

ראש עיריית רמתגן, כרמל שאמה הכהן, מסר בתגובה לעמדת היועץ המשפטי לממשלה: "הקבלנים חוגגים את תגובת כבוד היועמ"ש אבל זו חגיגה מוקדמת ומוגזמת. היועמ"ש נתן פרשנות שונה להחלטת הוועדה המקומית, אך לא חלק ואף בירך על המהות בה רשות דואגת לתשתיות ולתכנון לפני ולצד בינוי דירות. ברגעים אלה מוגשת הודעה מסודרת לביהמ"ש, ובכוונתנו לשקול ביצוע התאמות ברוח עמדת היועמ"ש. אין מקום ברמת גן לאישור תמ"א נקודתית בהיעדר תשתיות מתאימות. מעולם לא התכוונו לפסול באופן מוחלט כל בקשה לתמ"א. ככל שיהיה צורך בשינויים בניסוח מדיניות העירייה, נעשה זאת. כמו בכל עניין, גם בעניין זה, אני מתחייב לפעול בהתאם להבטחתי לבוחר ולעשות כל שאוכל למנוע אישור תמ"א נקודתית ללא תשתיות מתאימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

41 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

41.
ראש עיר מבזה את החלטת בית המשפט
עיריית ר”ג נגד תמא 38 ועל הטיקט הזה הפ נבחרו ושהיו באופוזיציה התפארו על כך פרויקט שהם הרסו . הוועדה המקומית ועיריית ר״ג פועלים בניגוד לחוד ולא מאשרים פרויקטים של תמא 38 שזה פרויקט מציל חיים בבתים שאין להם ממד ומקלט . ר״ג נראית כמו סלמס בניינים מלפני יותר מ 80 שנים שמתפטרים ועם יהיה רעידת אדמה או ירי טילים על גוש דן ולא על בית שאן או טבריה כי ירי טילים יהיה על גוש דן דיירים יקברו בתוך הבניינים בגלל האטימות של הצוות שמנהל את העיר . בגץ יזרוק אתכם מכל המדרגות כי אתם פועלים בניגוד לחוק
צחי  |  27.12.20
40.
החחטה נבונה
לא ניתן לעצור את התמ"א לחלוטין. ברגע שזה יקרה, מחירי הדיור רק יעלו ואנשים לא יוכלו להרשות לעצמם לגור בשכירויות מעלויות מטורפות (כבר עכשיו זה קורה). מי שנהנה מעצירת התמ"א אלו אותם אופורטוניסטים שכבר עברו תמ"א ולא רוצים שאחרים גם יהנו כי מה אכפת להם...כבר בנו אצלם ועכשיו מה שהם רוצים זה קצת שקט ברחוב שלהם וכמובן אנשים שגם ככה אין להם בעיה תזרימית אז לא כולם במקום שלכם...ולא יקרה כלום אם עוד אנשים ישתדרגו ויקבלו הגנה בזכות תמ"א. תמיד יהיו קבלנים שנהנים מהבניה אבל כולם מרוויחים.
תושב ר"ג  |  01.09.19
39.
התמ"א הורסת את חיי התושבים בעיר כשבכל פינה צד בניין בודד שעובר שיפוץ. היה מצב לא שפוי.
נו, זה היה ברור שכל מיני אינטרסנטים לא יתנו לשאמה לעבוד כמו שצריך ולהשיב את השפיות לרמת גן. היועץ המשפטי הזה פועל בשירות הקבלנים ובעלי ההון. גם כועסים על שאמה על התחבורה הציבורית בשבת ומחפשים אותו כל הזמן. מדינה מושחתת שבה אנשים טובים לא יכולים לפעול למען טובת הכלל כי מיד עוצרים אותם כל מיני בעלי ממון והשפעה עם שיקולים זרים.
גלי  |  28.08.19
38.
36 לך לבניינים משנות ה 70 ותראה מי חיי בהם
אוכלוסייה חזקה לא גרה בדירה בלי מעלית, בלי ממ"ד, בלי חניה ועם תשתיות רקובות. האוכלוסייה הזו יכולה לצאת מהמצב הזה אך ורק מתהליך תמ"א 38 2 . בניין חדש עם תשתיות ראויות ללא עלות לדייר. אחרת, תהליך ריקבון הבניין ימשיך עד שיוכרז כבניין מסוכן. לא יעזור לכלום - יהיו חייבים לאשר בסוף תמ"א. מי שכואב לו זה אותו יהודי קנאי שאין לו דירה כזו ושאחר מקבל והוא לא. ראש העיר - תתעורר !!!! אתה הורס לנו את החיים
תושב  |  28.08.19
לכל התגובות