אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוהיו מבקשת לדחות את פתיחת משפט האופיואידים צילום: שאטרסטוק

אוהיו מבקשת לדחות את פתיחת משפט האופיואידים

התובע הכללי במדינה טוען שאם שניים מהמחוזות באוהיו יציגו את טענותיהם - הדבר יביא לפסקי דין סותרים ולחלוקה לא ראויה של כספי הפיצויים. ביום שני קבע בית משפט באוקלהומה שעל ג'ונסון אנד ג'ונסון לשלם פיצויים של 572 מיליון דולר

31.08.2019, 13:45 | שירות כלכליסט

התובע הכללי של אוהיו, דייב יוסט, ביקש מבית המשפט לערעורים לדחות את פתיחת המשפט נגד תעשיית התרופות שמואשמת במגפת האופיואידים שפקדה את ארה"ב, וטען ששניים ממחוזות אוהיו שתביעותיהם אמורות להידון במשפט אינם בעלי סמכות להגישן. על כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. 

קראו עוד בכלכליסט

הבקשה שהוגשה ביום שישי בבית המשפט לערעורים בארה"ב כללה ראיות עדכניות למתחים השוררים בין רשויות מדיניות ומקומיות, לגבי מי הרשות שצריכה להוביל את המשפט נגד יצרניות ומפיצות משככי הכאבים האופיואידיים שעל פי החשד גרמו למגפת התמכרות נרחבת בארה"ב, שגבתה את חייהם של עשרות אלפי בני אדם. רובן המכריע של מדינות ארה"ב הגישו תביעה בנושא בשנתיים האחרונות, לצד כ-2,000 רשויות מוניציפליות, מחוזות ושבטים ילידיים, הטוענים שהגורמים השונים בשרשרת האספקה הפרמצבטית החריפו את ההתמכרות הנרחבת לאפיואידים.

על פי הבקשה שהוגשה ביום שישי, אם שני המחוזות הרלוונטיים יוכלו להביא את טענותיהם למשפט, הדבר "יפורר את טענות המדינה, ועלול להביא לפסקי דין סותרים, שיביאו בתורם לתשלומי נזיקין חופפים או כפולים, כך שהפיצויים לא יופצו באופן ראוי ברחבי המדינה". יוסט טוען שרק המדינה יכולה להגיש תביעות מסוג זה בשם הציבור, ושהמחוזות השונים מנסים להשיג כספים שהמדינה יכולה להפיץ בצורה הרבה יותר נכונה ברמה המקומית.

תרופה אופיואידית של חברת פרדו, צילום: שאטרסטוק תרופה אופיואידית של חברת פרדו | צילום: שאטרסטוק תרופה אופיואידית של חברת פרדו, צילום: שאטרסטוק

מתחים מסוג זה בין המדינה למחוזותיה הופיעו גם בדיונים המשפטיים משנות התשעים לגבי תעשיית הטבק, שקודמו ע"י תובעים כלליים של המדינות והביאו להסדרי פיצויים בסך של 206 מיליארד דולר שנחתמו עם כמה מחברות הטבק. אך חלק גדול מהכסף הזה לא הגיע מעולם מהמדינה לרמה המקומית, ועל פי חלק מהאומדנים מעט מאוד ממנו הגיע לבסוף לתכניות לבריאות הציבור. ניסיון העבר הזה עורר כעת את הרשויות המקומיות להגיש תביעות משלהן בניסיון להשיג פיצויים שישמשו לטיפול במגפת האופיואידים.

הדיון המשפטי בתביעותיהם של מחוזות קויוהגה וסאמיט אמור להתקיים בסוף אוקטובר, כחלק מאיחוד של אלפי תביעות בנושא שיידונו על ידי השופט המחוזי דן פולסטר בקליבלנד, כאשר ההליכים האלה אמורים להתוות את הדרך המשוערת עבור שאר התביעות.

מקרה האופיואידים הראשון שהגיע לבית המשפט, באוקלהומה, הסתיים ביום שני עם גזר דין של 572 מיליון דולר בנזיקין נגד חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון. החברה אמרה שבכוונתה לערער. ג'ונסון אנד ג'ונסון הפכה לנאשמת היחידה במשפט זה לאחר ש-Purdue ויצרנית תרופות נוספת הגיעו להסדר. במשפט שאמור להתחיל באוקטובר בקליבלנד, לעומת זאת, ישנן שמונה נאשמות, שכוללות יצרניות ומפיצות תרופות, ובית מרקחת קמעונאי.

במקביל אישרה חברת אלרגן - שחקנית קטנה יחסית בפרשה - דיווח לפיו היא הגיעה להסדר של 55 מיליון דולר עם מחוזות סאמיט וקיוהגה. Endo International, יצרנית תרופות נוספת, אמרה שהיא עובדת על סיכום עסקת פיצויים של 10 מיליון דולר עם המחוזות על מנת להימנע מלהגיע למשפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות