אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהפכת מוניות השירות: איפה יעברו הקווים החדשים צילום: דנה קופל

מהפכת מוניות השירות: איפה יעברו הקווים החדשים

אילת–טאבה, תל–אביב–טבריה, אריאל–תל–אביב; אלה רק חלק מהקווים החדשים של מוניות השירות עם תשלום ברב–קו שיחלו לפעול ב–2021

01.09.2019, 08:44 | אודי עציון

מוניות שירות משדה רמון לאילת ועד מחסום טאבה, שיקצרו את זמן הנסיעה מהשדה הדרומי החדש, הן אחת הבשורות הטמונות במפה המלאה של קווי מוניות השירות הארציים שסוכמה לאחרונה במשרד התחבורה.

קראו עוד בכלכליסט

המשרד הכריז כבר לפני שנה על רפורמת מוניות השירות, שאמורה להגדיל את מספרן מ־800 ל־2,500 ב־110 קווים וכוללת אפשרות לשלם על הנסיעות באמצע השבוע באמצעות הרב־קו, אבל טרם חשף את מפת הקווים המלאה, שהגיעה לידי "ידיעות אחרונות". מאחר שקווי השירות, בניגוד לקווי אוטובוס, מורשים לפעול גם בסופי שבוע, מדובר בשדרוג דרמטי של היכולת לנסוע בימי שישי ושבת בתחבורה ציבורית בין הערים בישראל ובתוכן.

כך, למשל, יתחילו לפעול קווים מתל־אביב לטבריה, דרך עפולה, מאריאל לת"א וממודיעין לת"א, בנוסף לקווים קיימים כמו חיפה־ת"א וירושלים־ת"א. שני קווי שירות יחברו את ירושלים ומודיעין.

מונית שירות, צילום: דנה קופל מונית שירות | צילום: דנה קופל מונית שירות, צילום: דנה קופל

גם האפשרות להגיע לנתב"ג תתוגבר, עם קווי שירות חדשים מת"א וירושלים (שבה פועל כיום קו שירות לפני הזמנה), ומרחובות, נס־ציונה וראשל"צ.

קווים אחרים ישרתו מוקדי תעסוקה: קו מכפר־סבא להוד־השרון ולקריית אריה בפ"ת, מרעננה להרצליה ולאזור רוטשילד בת"א, ובירושלים מגילה דרך גבעת רם להר חוצבים.

גם יהודה ושומרון יקבלו קווים חדשים, כמו מאריאל לת"א ומגוש עציון לירושלים. קווי אוטובוס באותם מסלולים מופעלים באמצעות אוטובוסים ממוגני ירי. עוד לא ברור אם תהיה דרישה כזאת גם ממוניות שירות מקבילות. מנגד, מועצת חריש, למרות קשיי התנועה אליה והמחסור בקווי אוטובוס, עדיין לא מופיעה על מפת קווי השירות של משרד התחבורה.

רבים מהקווים יתחילו לפעול רק ב־2021, משום שטרם פורסמו מכרזי ההפעלה שלהם. אף ששר התחבורה הקודם ישראל כץ הכריז על הרפורמה עוד ביוני 2018, רק קו אחד החל בינתיים לפעול במתכונת החדשה עם תשלום ברב־קו, וגם הוא חידוש של קו קיים — קו 4 בת"א.

"הרפורמה החלה בת"א, אך תתרחב משמעותית השנה ובשנה הבאה לכל חלקי הארץ, ומצביעה לשמחתי על ניצנים של שינוי תפיסה מצד מקבלי ההחלטות במשרד התחבורה, והבנה כי לא נוכל עוד לקדש את הרכב הפרטי", אומרת מיטל להבי, סגנית ראש עיריית ת"א ומחזיקת תיק התחבורה בעיר. "זו בשורה כלכלית וחברתית, שמאפשרת גם לזכאים להנחות ברב־קו כמו בני נוער ופנסיונרים ליהנות מהן גם במוניות השירות".

תגיות