אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הוועידה הכלכלית

יוסי מימן: "שילמתי מחיר גבוה אבל לא קרסתי"

איש העסקים אמר את הדברים בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט". "הרעיון נולד כהשקעה שולית, ובמונחים אמריקאים מדובר באי שפיות זמנית; הרגולציה היתה מטורפת. מצד שני, כשנתניהו רצה לסגור את הערוץ אף אחד לא שאל למה"

02.09.2019, 14:58 | ליאור גוטמן

איש העסקים יוסי מימן, מבעלי ערוץ 10 ואמפל לשעבר, שוחח היום עם כתבת "כלכליסט" דיאנה בחור-ניר בוועידה הכלכלית הלאומית של "כלכליסט" בשיתוף בנק לאומי. 

איך לקטלג אותך? 'טייקון שקרס' בשורה אחת עם דנקנר, אלוביץ', זיסר זכרו לברכה? 

"גיליתי שיש לי אלרגיה, יש לי אלרגיה למילה טייקון, לא הייתי טייקון, ולכן גם לא טייקון שקרס. מדובר על אנשים שניסו להקים דברים, חלקם הצליחו וחלקם נפלו דרך. מי שלא מנסה לטפס נשאר בגובה הקרקע. אין לי שום עניין להיות טייקון לשעבר או טייקון במילואים".

יוסי מימן
יוסי מימן צילום: עמית שעל

בפרויקט הגז המצרי מינפת, לקחת חוב של קרוב למליארד שקל מהציבור, אמפל שבשליטתך נכנסה לפירוק. טייקון שקרס זה מינוח הכי הגיוני.

"שילמתי מחיר גבוה אבל לא קרסתי. פרויקט הגז היה אמור לגרום לחיבור אסטרטגי בין המדינות. אין דבר יותר חזק מתלות הדדית באנרגיה. דיברנו שנים על שלום קר וחיפשנו טרמומטרים. מה שקרה בעולם הערבי, האביב הערבי הזה – היה חתיכת חורף בשבילי. גם ישראל השקיעה מליארדים בתשתיות. בסוף הפרויקט יוצא לדרך: זה אנחנו שנספק להם גז, הם תלויים בנו – זאת הצלחה".

אתה מתכוון לכך שמכרת ליצחק תשובה את עסקי הגז ב-2018 – והוא זה שיביא את מסע הכומתא הזה לגמר.

"אני מתיחס לזה כאל מרוץ שליחים. התחלתי את המרוץ ונאלצתי להעביר את השרביט לרץ האחרון. חשוב לי שהפרויקט יתקיים, זה שאני לא עברתי את הקו ולא קיבלתי את המדליה – זה לא רלוונטי".

למכירה לתשובה יש עוד צד חשוב – בעלי החוב יראו בזכותה חלק נכבד מהחוב שלהם בחזרה. מתי זה יקרה?

"אי אפשר להקים פרויקטים כאלה בשום מקום בעולם בלי לקחת הלוואה. פה היה אלמנט כח עליון שלא ניתן היה לצפות. המשקיעים יראו בחזרה לא פחות מ80 אחוז, אולי צפונה אפילו מהקרן המקורית, אחרי שכבר חשבו שלא. מתי בדיוק? מקוה שבספטמבר אוקטובר השנה. הכל כבר גמור ויש אלמנטים טכניים של עסקה מאוד גדולה".

איך יראה עידן הפוסט טייקוניזם ותרבות המינוף. מה חרדת המינוף תעשה למשק? לטייקונים החדשים ירעד הפופיק כשיבואו לבקש/לקחת חוב גדול?

"יש שינוי מבני ביחס לתעשיות הסטוריות שדורשות הון והשקעות. הכלכלה החדשה זה צ'יפים, ילדים עם חצ'קונים בוגרי שמונה מאתיים שהרעיון שלהם שווה כסף.

היום חברה שעושה טרקטורים ענקיים ש ווה פחות מחברה שנותנת למקדונלס מידע איזה צ'יפס הלקוח רוצה. ישראל עברה את השלב מתעשיה קלאסית ליצור ולמכירת ידע. חברות רב לאומיות ישראליות שלא מוכרות ידע – יצטרכו לחזור לשוק ההון. אני לא רואה מצב של תעשיות ענקיות ישראליות שלא קשורות לידע".

האם מתגעגע לערוץ 10 – שהיית מבעליו וניסה לתת פייט לערוץ 2 המסחרי.

"אני מתגעגע לערוץ 10 כמו שאני מתגעגע לניתוח הכבד שעברתי. זה התחיל כהשקעה שולית, במונחים משפטיים אמריקאיים זה אי שפיות זמנית. אחר כך כבר לא רציתי לברוח מקרב".

מה הרג לך את הערוץ שהיום התמזג עם רשת?

"היתה רגולציה מטורפת יחד עם המערכת הפוליטית. אם רה"מ אומר בטלויזיה פעלתי לסגור את ערוץ 10 – איך זה שאף אחד לא שאל למה? היה נסיון ברור לסגור את הערוץ, לחמנו נגד זה 10 שנים. בשלב מסויים זה היה או לבקש מבטוח לאומי להגדיל לי את ההקצבה או שאני עוזב".

מה דעתך על רה"מ שתקף בחריפות את ראשי מערכת חדשות 12 בגלל אופן הסיקור שלו?

"כל ממשלה חייבת לנסות להעביר את המסרים שלה דרך העיתונות. אבל לנסות לשלוט על אמצעי תקשורת – זה כבר לעבור קו".

נשיא פרו אלחנדרו טולדו – האם שימשת צינור להעברת שוחד אליו מחברת תשתיות ברזילאית (אודברכט)? ומה קרה לחברות בינכם?

"סיפור טרגי בשבילו ובשביל פרו, לצערי הרב הוא סחב אותי פנימה לתוך פרויקט פוליטי שרצה לממן. אחרי כמה זמן במקום פרויקט פוליטי החליט לממן לעצמו בית חדש, ואז אני פניתי לשלטונות הפרואנים לתת את העדות שלי. פרשיה עצובה, ואעיד בכאב, זה בנאדם שאהבתי, שהיה קרוב מאוד לישראל. הוא הראשון שתלה מזוזה בלשכה הנשיאותית שלו ועשה סדר פסח".

עברת השתלת כבד ב-2016. הצרות הנערמות גרמו לך לברוח לאלכוהול? או שזה היה מ'אהבת החיים הטובים'.

"אין קשר. יכול להיות שאני חלש אופי ולא יכולתי לעמוד בפיתוי – או שפשוט נהנתי מזה".

תגיות