אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא רק גירעון: אנגלמן מעכב דו"ח על הרגולציה בתקשורת - בתקופת נתניהו וקרא צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

לא רק גירעון: אנגלמן מעכב דו"ח על הרגולציה בתקשורת - בתקופת נתניהו וקרא

המבקר הקודם, יוסף שפירא, חתם על הדו"ח עוד ביוני. הדו"ח היה רחב יותר ועסק גם בהפעלת לחצים פוליטיים, אבל החלקים האלה הוסרו ממנו בשל חוסר היכולת לקבל תגובה מעד המדינה ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר

03.09.2019, 20:49 | שחר אילן

 מבקר המדינה מתניהו אנגלמן מעכב את פרסומו של דו"ח מיוחד בעניין המינויים הפוליטיים לגופי הרגולציה של התקשורת המשודרת. הדו"ח עוסק בתקופת כהונתם כשרי תקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואיוב קרא. במקור, הדו"ח היה רחב יותר ועסק גם בהפעלת לחצים פוליטיים בנוגע להחלטות של גופי הרגולציה, אבל החלקים האלה הוסרו ממנו בשל חוסר היכולת לקבל תגובה מעד המדינה ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר וההתנגשות עם חקירות המשטרה.

אתמול חשף "כלכליסט" כי החלטת אנגלמן לעכב את פרסום הדו"חות שהוכנו בתקופת קודמו מנעה פרסום שני דו"חות רגישים ביותר מבחינה פוליטית בתקופות הבחירות או בזמן סמוך. מדובר בדו"חות שעוסקים בטיפול גירעון התקציבי ובתוכנית מחיר למשתכן. שני הדו"חות היו אמורים להתפרסם בספטמבר, וגם אם היו מתפרסמים לאחר הבחירות היה המתפתח סביבם כבר במהלך הבחירות שיח ציבורי מאוד בעייתי מבחינת הליכוד.

נתניהו ואנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי נתניהו ואנגלמן | צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי נתניהו ואנגלמן, צילומים: אוליבייה פיטוסי, עמית שאבי

עכשיו מתברר שהעיכוב בפרסום הדו"חות מונע חשיפת דו"ח רגיש נוסף. מדובר בדו"ח ישן במיוחד שהוכן ב-2018 ועסק בעצמאות גופי הרגולציה של התקשורת המשודרת, המועצה לכבלים וללוויין והרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה. בפברואר השנה הדו"ח כבר היה מוכן אבל לא היה היה לקבל עליו תגובה מפילבר בשל ההתנגשות עם חקירות ראש הממשלה. על רקע זה מבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא קיבל אז החלטה להוציא מהדו"ח את החלקים המאוד רגישים שעוסקים בהתערבות פוליטית בהחלטות גופי הרגולציה ולפרסם רק את החלק העוסק במינויים פוליטיים.

הדו"ח עבר את כל שלבי הבקרה והאישור במשרד והמבקר שפירא חתם עליו ב-6 ביוני השנה, חודש לפני שעזב את התפקיד. הוחלט שהוא יתפרסם כדו"ח מיוחד. "הדו"ח גמור. באופן נורמלי הוא היה צריך להתפרסם לפני שבועיים שלושה", אומר בכיר במשרד. אלא שהמבקר הנוכחי אנגלמן הודיע שאינו רוצה לפרסם עוד דו"חות מיוחדים.

הטענה הקבועה של אנגלמן לגבי עיכוב הדו"חות היא שהוא רוצה ללמוד אותם ולהכניס שינויים. אלא שכאמור הדו"ח הזה חתום. "אני לא ידוע אם יש לו סמכות לפתו דו"ח חתום", אומר הבכיר. "אם הוא מתכוון לעשות את זה, זה איום ונורא".

ממשרד מבקר המדינה נמסר בעניין עיכוב הדו"חות כי "את החודשיים מאז כניסתו לתפקיד, הקדיש אנגלמן ללמידה מעמיקה של עבודת המשרד, יחד עם הצוותים המקצועיים, המסורים והמצוינים במשרדו". זאת, במטרה "לגבש את המתווה ל'רפורמה לביקורת בונה'. בהתאם לכך המבקר ביקש ללמוד לעומקם את הדו"חות שהיו בשלבי כתיבה שונים, להתאימם לרפורמה המתגבשת ובמקרה הצורך לבצע השלמות ובדיקות נוספות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות