אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת פייסבוק לערעורי צנזורה לא תשפיע על מדיניות החברה צילום: שאטרסטוק

ועדת פייסבוק לערעורי צנזורה לא תשפיע על מדיניות החברה

הרשת החברתית חשפה את סמכויות הוועדה האמורה, שמונתה כדי להתמודד עם הקריאות נגד צנזורה ומדיניות תוכן בעייתית בה; לפי צוקרברג, הוועדה תוכל לקבל החלטות ספציפיות לגבי תוכן נקודתי שיהיו מחייבות ויעקפו את ההנהלה - אך לא לשנות את מדיניות הצנזורה

18.09.2019, 11:39 | שירות כלכליסט

פייסבוק חשפה את כוחה ויכולותיה של וועדה חיצונית שתמנה, ונועדה לבקר את מדיניות צנזורת התוכן שלה. לפי דיווח של סוכנות רויטרס, החברה הודיעה שהוועדה תוכל לקבל החלטות סופיות לגבי סוגיות תוכן מסוימות, שיוכלו גם לסתור את עמדת ההנהלה.

קראו עוד בכלכליסט

"החלטות הוועדה יהיו מחייבות, אפילו אם אני או כל אחד אחר בפייסבוק לא מסכים איתה" אמר מנכ"ל החברה מארק צוקרברג בהצהרה שמסר, בה התייחס לקריאות להורדת תוכן ספציפי, כמו תמונות או סרטונים. פייסבוק יצרה כתב סמכויות לועדה, שכעת עודכן, לאחר תהליך ניתוח והערכה. ואולם, לוועדה לא יהיה כוח אמיתי על פני שינויי מדיניות - אחת הסיבות לכך שמונתה מלכתחילה; הוועדה תוכל לבקר את המדיניות שתקבע פייסבוק אבל לא לאסור מדיניות מתירנית מדי או כזו שתגרום נזקים לקבוצות ופרטים. למשל, פעמים רבות נמנעת פייסבוק מלצנזר תוכן גזעני או שמסית לשנאה, בנימוק של העדפת חופש הביטוי על פני הנזק הפוטנציאלי בשטח.

לסתור את דעתו? אפשר. לאלץ אותו לשנות מדיניות? חלילה. צוקרברג, צילום: Facebook/ Mark Zuckerberg לסתור את דעתו? אפשר. לאלץ אותו לשנות מדיניות? חלילה. צוקרברג | צילום: Facebook/ Mark Zuckerberg לסתור את דעתו? אפשר. לאלץ אותו לשנות מדיניות? חלילה. צוקרברג, צילום: Facebook/ Mark Zuckerberg

ענקית המדיה החברתית, לה כ-2.4 מיליארד משתמשים חודשיים, פועלת להסרת תמונות וסרטונים שנויים במחלוקת אחרי ביקורת רבה שספגה על שהיא עושה מעט מדי להילחם בדברי שנאה, בריונות מקוונת, והצגת תוכן אחר שמפר את ה"סטנדרטים הקהילתיים" שלה. הוועדה מיועדת להיות סוג של גוף לערעורים, באמצעותו יוכלו משתמשים לאתגר את החלטות החברה לגבי תוכן שנוי במחלוקת.

"הייתי קצת מופתע ולמען האמת גם קצת מאוכזב מהעובדה שנראה שהם רואים את הסמכות ה"מחייבת" של הועדה בצורה כל כך צרה", אמר תומס קדרי, חבר אורח בפרויקט המידע הקהילתי של בית הספר למשפט באוניברסיטת ייל, שהוזמן לאחד ממפגשי המשוב שערכה פייסבוק בנושא. פייסבוק אמרה שהיא מצפה להודיע על כמה מחברי הועדה עד סוף השנה, ושהיא אמורה להתחיל לסקור מקרים בתחילת 2020.

כמה מחברי הועדה הראשונים, שתכיל ככל הנראה בין 11 ו-40 חברים בסופו של דבר, יעזרו לבחור את עמיתיהם. לציבור תהיה גם האפשרות לבחור מועמדים לוועדה באמצעות פורטל המלצות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות