אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי ופועלים חשופים בעשרות מיליוני דולרים לחוב של WeWork צילום: איל מרילוס

בלעדי לכלכליסט

לאומי ופועלים חשופים בעשרות מיליוני דולרים לחוב של WeWork

קונסורציום הבנקים, אשר העניק אשראי של חצי מיליארד דולר לחברת חללי העבודה המשותפים ואשר שני הבנקים הישראליים מהווים חלק ממנו, פתח בשיחות על תנאי החוב; על פי הערכות, ללאומי חשיפה של כ-50 מיליון דולר ולבנק הפועלים - של 35 מיליון דולר

21.09.2019, 14:18 | גולן חזני וסופי שולמן

בנק הפועלים ובנק לאומי העניקו אשראי של עשרות מיליוני דולרים כל אחד לענקית חללי העבודה המשותפים WeWeWork . על פי הערכות, ללאומי חשיפה של כ-50 מיליון דולר, ולבנק הפועלים - של 35 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

בפועלים מסרו בתגובה כי הבנק מנוע מלהגיב למידע עסקי. גם בלאומי ציינו כי הבנק לא מגיב לנושאים אלה.

 

הבעלים אדם נוימן, צילום: בלומברג הבעלים אדם נוימן | צילום: בלומברג הבעלים אדם נוימן, צילום: בלומברג

האשראי בהיקף של חצי מיליארד דולר ניתן כחלק מקונסרוציום גדול שמימן את פעילות החברה בארה"ב. את קבוצת הבנקים מוביל ג'יי.פי מורגן שאמור היה גם להוביל את הנפקת הענק של WeWork בניו יורק שנדחתה ולצידו UBS, גולדמן זאקס, ברקליס, דויטשה בנק וקרדיט סוויס. ל"כלכליסט" נודע כי לאומי ניו יורק והפועלים ארה"ב מהווים חלק מקונסורציום זה. ככל הנראה לא כל קווי האשראי נוצלו במלואם על ידי WeWork.

בארה"ב פורסם במהלך סוף השבוע כי הבנקים פתחו במשא ומתן מול המייסד והמנכ"ל אדם נוימן על שינוי תנאי האשראי. על פי הערכות, הבטוחה העיקרית כנגד החוב היא מניותיו של נוימן בחברה. דחיית ההנפקה כתוצאה מהירידה הדרמטית בשווי החברה מול הגיוס האחרון שהתבצע ב-47 מיליארד דולר דוחקת את הבנקים לדיון באפשרות של הסדר חוב.

החשש העיקרי שמתעורר בעקבות ביטול ההנפקה של WeWork הוא הפיכתה של החברה ל"לחיצה", בעיקר מול שוכריה. אלה צפויים לבקש הפחתת מחירי שכירות לאחר שראו את המספרים שנחשפו בתשקיף ובכך עלולים לפגוע באיתנות הפיננסית של WeWork  שיש לה חוב ענק של כ-45 מיליארד דולר מול חברות הנדל"ן שמשכירות לה את נכסיהן לטווח ארוך.

בתשקיף התגאתה WeWork בעלייה ניכרת בשיעור השוכרים בדמות ארגונים גדולים של מעל 500 עובדים ודווקא אלה מהווים כעת את הסכנה העיקרית משום שיש להם מנוף גדול יותר מול החברה.

בארה"ב כבר מתחילים להיות מוטרדים לנוכח ההתפתחויות האחרונות, ונשיא הפד של בוסטון אריק רוזנגרין אף העריך בסוף השבוע כי עלולה להיות להן השפעה על היציבות הפיננסית של מגזר הנדל"ן המסחרי כולו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות