אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היעד החדש של הראל: אשראי לעסקים קטנים ובינוניים צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

היעד החדש של הראל: אשראי לעסקים קטנים ובינוניים

חברת הביטוח תקים חברה חדשה להענקת אשראי לעסקים קטנים ובינוניים; מנכ"ל הראל מישל סיבוני יחזיק ב-10% ממניות החברה החדשה ויכהן כיו"ר, 70% תחזיק הראל עצמה; סיבוני יקבל הלוואה מהראל למימון חלק מהתשלום - ההלוואה תיחשב כהטבה שתרד משכרו השנתי

23.09.2019, 19:00 | גולן חזני

חברת הביטוח הראל מתכוונת להיכנס לתחום האשראי לעסקים קטנים ובינוניים, כך דיווחה החברה לפני שעה קלה (יום ב').

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, דירקטוריון החברה אישר היום הקמת חברה חדשה שתיקרא המצפן ותעניק אשראי לעסקים קטנים ובינוניים. הראל תחזיק 70% בחברה החדשה, מנכ"ל הקבוצה מישל סיבוני ירכוש באופן אישי 10% ממניותיה ו-20% יוחזקו על ידי שותפות בשליטתו של אלון ניסן, שותף נוסף בעל רקע בתחום.

מישל סיבוני, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90 מישל סיבוני | צילום: יונתן זינדל/פלאש 90 מישל סיבוני, צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

המניות של סיבוני וניסן בחברה החדשה יהיו לפי שווי 40 מיליון שקל (ההון העצמי של החברה החדשה בעת הקמתה). סיבוני יכהן כיו"ר החברה החדשה ללא שכר והוא יממן את רכישת המניות - 4 מיליון שקל - מכספו האישי ובאמצעות הלוואה מהראל. הוא ישלם 1.3 מיליון שקל מכספו, ויקבל 2.7 מיליון שקל בהלוואת Non Recourse מהראל, בריבית של 3.8% - בהתאם לחוות דעת שקיבלה החברה. גם ניסן יקבל הלוואה מהראל, בסכום גבוה יותר ובריבית נמוכה יותר של 1.8%.

כנגד ההלוואות, יעמדו כבטוחה להראל מניותיהם של סיבוני וניסן, כולל המניות שקנו מכספם האישי. על פי חוות דעת שקיבלה הראל, אין בעצם הרכישה של סיבוני משום הטבה חשבונאית משום שהחברה החדשה נטולה כל פעילות עסקית בשלב זה ומשום שהוא מממן את רכישת המניות מכספו האישי.

עם זאת, בהתאם לחוות דעת כלכלית חיצונית, תיחשב הלוואת ה-Non Recourse לסיבוני כהטבה בסכום של 180 אלף שקל, שיופחתו מעלות שכרו הכוללת עוד בשנת 2019, ועל כן אין בכך משום חריגה ממגבלת חוק שכר הבכירים.

המהלך כולו דורש את אישור האסיפה הכללית של הראל.

אין זו הפעם הראשונה שבה הופכים מנהלים שכירים לשותפים בגופים פיננסים. לאחרונה הפך אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש לשותף בהשקעות האלטרנטיביות של בית ההשקעות. בכיר אחר במיטב דש, רונן טוב, הפך גם הוא לשותף בסוכנויות ביטוח. מקרים דומים התרחשו בעבר גם בבית ההשקעות הלמן אלדובי .

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות