אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ישראמקו ואלון גז הציעו הנחת גז לחברת החשמל, מחכים לאישור של דלק ונובל צילום: יח"צ

ישראמקו ואלון גז הציעו הנחת גז לחברת החשמל, מחכים לאישור של דלק ונובל

מדובר בהצעה חד-צדדית של חלק מהמחזיקות במאגר תמר, שטרם עברה את האישורים של שתי השותפות הגדולות - דלק קידוחים ונובל אנרג'י

24.09.2019, 12:54 | ליאור גוטמן
שותפות הגז ישראמקו, יחד עם תמר פטרוליום ואלון גז. מדווחות לפני שעה קלה (ג') שהן הציעו מטעמן הנחת מחיר לחברת החשמל על רכש גז חדש. מדובר בהצעה חד צדדית של חלק מהמחזיקות במאגר הגז תמר, שלא עברה עדיין את האישורים של שתי השותפות הגדולות שם - דלק קידוחים ונובל אנרג'י - שמחזיקות יחדיו (כולל אחזקות של דלק בתמר פטרוליום) כ-51% מהשותפות. לפיכך, בשלב זה לא ברור מה המעמד של ההצעה והאם דלק או נובל בכלל יסכימו לקבל אותה.

קראו עוד בכלכליסט

מאין נולדה ההצעה החדשה לשפר את תנאי חוזה הגז מול חברת החשמל? תלוי את מי שואלים. כפי שנחשף ביולי האחרון בכלכליסט, רשות החשמל לא הייתה שבעת רצון מהקפאת המחיר שגובשה בין הצדדים, לפיה תמחור הגז של חברת החשמל יוקפא לשלוש שנים ובתמורה חברת החשמל תשחרר אחזקות בצנרת ההולכה שהיא שריינה לעצמה בעבר, כך ששותפות תמר תוכל למכור יותר גז לשוק המקומי או הזר.

מאגר תמר, צילום: יח"צ מאגר תמר | צילום: יח"צ מאגר תמר, צילום: יח"צ

על פי הדיווח מהבוקר, כמחצית משותפות תמר הציעה לחברת החשמל תוואי חליפי לפיו היא תרכוש גז נוסף אולם בהנחת מחיר על פני התמחור הנוכחי, מה שיזכה את חברת החשמל בהנחה על סך כ-70 מיליון דולר. אם אכן אלו המספרים, לא בטוח שמדובר בשיפור, אם בכלל, על פני ההסדר הקודם של הקפאת מחיר הגז. חברת החשמל דיווחה בזמנו שאם הקפאת המחיר תאושר על ידי הרגולציה, היא תחסוך עד 175 מיליון דולר.

עתה, כך מתברר, ההסכם אמור לחסוך לה "רק" 70 מיליון דולר, וחברת החשמל תצטרך לקזז ממנה רכש גז עתידי ולהגדיל את החיסכון. במציאות בה חברת החשמל מוכרת את תחנות הכוח שלה - אבל נתקעת עם חוזי הגז הישנים (התחנות נמכרות ללא גז), לא ברור כמה גז עודף חברת החשמל תצטרך, אם בכלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות