אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר 5 רבעונים יבשים: בנק הפועלים מחלק דיבידנד חריג של מיליארד שקל צילום: עמית שעל

לאחר 5 רבעונים יבשים: בנק הפועלים מחלק דיבידנד חריג של מיליארד שקל

הסכום מתבסס על עודף ההון שנוצר לבנק לאחר הנפקת 65% ממניות ישראכרט - דירקטוריון הבנק העדיף את החלוקה על פני רכישה עצמית; כל מניית פועלים תזכה בחלוקה של 0.7489 שקלים

24.09.2019, 18:10 | חזי שטרנליכט ומיקי גרינפלד

לאחר חמישה רבעונים שבהם לא חילק דיבידנד, בעקבות הנחיית בנק ישראל, בנק הפועלים מודיע הערב (ג') על חלוקת דיבידנד בסכום של חריג מיליארד שקל. החלטה על החלוקה התקבלה בדירקטוריון הבנק, בראשות עודד ערן, והיא התבססה על הסכום שזרם לקופת הבנק מהנפקת ישראכרט.

בנק הפועלים מודיע הערב (ג') על חלוקת דיבידנד בסכום של מיליארד שקל - כך החליט היום דירקטוריון הבנק, בראשות עודד ערן.  פועלים מציין כי  הדיבידנד מתבסס על עודפי ההון שנוצרו לבנק עקב מכירת 65% ממניות ישראכרט בהנפקה בבורסה בת"א - וההחלטה על החלוקה התקבלה מול חלופות  שתוכנית לרכישה עצמית.

החלוקה מתבצעת שבוע אחד לפני עזיבתו של המנכ"ל אריק פינטו -פינטו יסיים את התפקיד בסוף חודש ספטמבר, לאחר שהודיע על כך באפריל האחרון. מחליפו, דב קוטלר, ייכנס לתפקיד ביום שלישי הקרוב, ה-1 באוקטובר. המועד הקובע לחלוקה הוא ה-7 באוקטובר ויום החלוקה של הדיבידנד בפועל ה-23 באוקטובר. כל מניית פועלים מזכה בחלוקה של 0.748969 שקלים.

הפעם האחרונה שבנק הפועלים חילק דיבידנד היתה לפני 5 רבעונים, קרי ברבעון הראשון של 2018. ההחלטה על הפסקת החלוקה התקבלה במסגרת סיכום עם בנק ישראל, באוגוסט 2018, בשל פרשת המס בארה"ב. הבנק אז הודיע כי אין בכוונתו לבצע הפרשות נוספות על הפרשה, אך מטעמי שמרנות יחדול מחלוקת רווחים.

החלוקה האחרונה בוצעה בפועל ב-24 במאי 2018, כלומר לפני למעלה משנה. עד אז נהג הבנק לחלק רווחיו כחלק ממדיניות קבועה של חלוקת 40% מהרווח הנקי מדי רבעון. משום שהרווח הרבעוני הממוצע של הבנק בשנים האחרונות נע בין 800 ל-850 מיליון שקל, החלוקה הרבעונית נעה בד"כ סביב 350 מיליון שקל, כך שחלוקה של מיליארד שקל היא בהחלט אירוע חריג, בסדר גודל שאינו זכור.

הנפקת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט הושלמה באפריל השנה, לפי שווי של 2.7 מיליארד שקל לחברה. תשואת המניה מאז ההנפקה הינה שלילית ועומדת על 3%-.  

פועלים מציין כי החלוקה עומדת בשני המבחנים הנדרשים בחוק. בכל הנוגע למבחן הרווח, יתרת הרווחים הניתנים לחלוקה גבוהה מהסכום שיחולק ומסתכמת והיא תעמוד לאחר החלוקה על סכום של 30.16 מיליון שקל.

לעניין העמידה במבחן יכולת הפירעון, הבנק מציין ש"הדירקטוריון בחן את השפעת החלוקה על מבנה ההון, על הלימות ההון ויחסי המינוף והנזילות, בהתבסס, בין היתר, על התחזית לשנה הקרובה ביחס לתוצאות פעילות הבנק בשנה הסמוכה". לטענת פועלים, הדירקטוריון קבע כי החלוקה עומדת בתנאים הקבועים בהוראת ניהול בנקאי תקין  וכי לחלוקת הדיבידנד אין השפעה מהותית על מצבו הכספי של הבנק.

 

עודד ערן יו"ר בנק הפועלים , צילום: עמית שעל עודד ערן יו"ר בנק הפועלים | צילום: עמית שעל עודד ערן יו"ר בנק הפועלים , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות