אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשש: קרחון ברכס המון בלאן עלול להתמוטט, כבישים נסגרו צילום: עופר צור

חשש: קרחון ברכס המון בלאן עלול להתמוטט, כבישים נסגרו

לפי מומחים, 250 אלף מ"ר של קרח נמצאים בסכנת התנתקות מהקרחון Planpincieux שבפסגת הר Grandes Jorasses, שהוא חלק מרכס המון בלאן

25.09.2019, 22:17 | שירות כלכליסט

הרשויות באיטליה סגרו כבישים ופינו בקתות באזור רכס המון בלאן (Mont Blanc), ההר הגבוה ביותר באירופה; זאת, לאחר שמומחים הזהירו שחלק מהקרחון הגבוה באזור נמצא בסיכון גבוה להתמוטטות.

קראו עוד בכלכליסט

סטפנו מיזרוצ'י, ראש העיירה קורמאיור הנמצאת בסמוך להר, שנתן את ההוראה, אמר כי "הבטיחות של הציבור היא בעדיפות עליונה".

מוקדם יותר הציגו מומחים של ארגון בטיחות ההרים (Safe Mountains Foundation) הפועלים מתוך קורמאיור, כי 250 אלף מ"ר של קרח נמצאים בסכנת התנתקות מהקרחון Planpincieux שבפסגת הר Grandes Jorasses, שהוא חלק מרכס המון בלאן 

"התופעה הזו מעידה פעם נוספת שההר הוא בשלב נוסף של שינוי משמעותי בשל גורמים אקלימיים, ובהתאם הוא מאוד פגיע", אמר מיזרוצ'י. הוראת הפינוי נכנסו לתוקף אתמול, ובעקבותיה פונו בקתות באזור ההר וכן מטיילים רבים באזור. בה בעת, מיזורצ'י ציין שבשלב זה אין סיכון לאזורים מיושבים ולאתרי תיירות.

 , צילום: עופר צור צילום: עופר צור  , צילום: עופר צור

רכס המון בלאן, צילום: עופר צור רכס המון בלאן | צילום: עופר צור רכס המון בלאן, צילום: עופר צור

מומחים עוקבים מקרוב אחר הקרחון מאז 2013, על מנת להגיע למידע מדויק על קצב ההפשרה שלו. לדברי מיזרוצ'י, "הקצב עלה באופן משמעותי בעת האחרונה". עם זאת, ארגון בטיחות ההרים המבצע את המעקב לא יכול לנבא מתי בדיוק יתנתק הקרחון באופן מוחלט. "בשלב זה אין מודלים אמפיריים שמאפשרים לנו לבצע ניבוי מדויק של היקף הגלישה והזמן שבו היא תתחיל", הוסיף ראש העיירה.

בשנת 2017 נרשמה גלישה של 50 מ"ר מקרחון Planpincieux. בספטמבר 2018 נרשמה גלישה משמעותית הרבה יותר באזור הצרפתי של המון בלאן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות