אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עלייה שלישית תוך שנה: המים צפויים להתייקר בינואר בכ-4% צילום: גטי אימג'ס

עלייה שלישית תוך שנה: המים צפויים להתייקר בינואר בכ-4%

מועצת רשות המים תפרסם שימוע לקראת עלייה במחירי המים בינואר הקרוב; אם לא יהיו שינויים, תירשם עלייה מצטברת של 11.5% מאז ינואר 2019 לרמה של 7.37 שקל למ"ק

26.09.2019, 18:47 | ליאור גוטמן
מועצת רשות המים תפרסם בשבוע הבא שימוע ציבורי לקראת עלייה מתוכננת של תעריפי המים לינואר הקרוב - מדובר בהתייקרות שלישית מראשית השנה. זהו עדכון תקופתי חצי שנתי, כאשר העדכון האחרון נרשם בחודש יולי.

קראו עוד בכלכליסט

לפי נתוני רשות המים, התעריף לכמות מוכרת (התעריף הנמוך, שמיוחס ל-7 מ"ק מים לתושב) צפוי לעמוד על כ-7.37 שקל למ"ק, זאת במקום כ-7.08 שקל למ"ק כיום, כלומר עלייה של כ-4%. התעריף לכל כמות נוספת (התעריף הגבוה) צפוי לעמוד על כ-13.45 שקל למ"ק, זאת במקום כ-13.15 שקל למ"ק כיום, עלייה של כ-2.3%.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

ההתייקרות האמורה תהיה השלישית במספר בפרק זמן של 12 חודשים: בינואר 2019 נרשמה עלייה של כ-4.13% וביולי האחרון נרשמה התייקרות נוספת של כ-1.2%. המשמעות היא שאם לא יתקבלו שינויים בעקבות השימוע, בין ינואר 2019 לינואר 2020 תירשם עלייה של כ-11.5% בתעריף המים הנמוך (הבסיסי).

ברשות המים טוענים שתעריפי המים חייבים לשקף את עלותם האמיתית, וזו החדשה נדרשת בעיקר בשל "המשך ביצוע ההשקעות המשמעותיות הנדרשות במשק המים הארצי (חברת מקורות), והכרה במתקני טיהור שפכים מתקדמים יותר לטיפול המפחית את הסיכונים הסביבתיים של תוצרי הטיהור (לטיפול שלישוני)".

עוד אומרים שם ש"המשך התייעלות תאגידי המים והביוב מיתנה את העלייה הצפויה בתעריפים", ולכן "העלאה מתונה זו מתבצעת בשים לב למצב משק המים ולהשקעות הנדרשות במשק המים הארצי".

במקביל, בתחילת אקטובר אמורה להירשם עלייה גם במחיר הדלק, ובטווח משוער של 10-15 אגורות לליטר. הסיבה להתייקרות מיוחסת לעליית מחיר חבית הנפט, זאת בעקבות צמצום התפוקה בסעודיה לאחר המתקפה על מתקני הנפט שם. יממה לאחר המתקפה מחיר חברת הנפט זינק לרמה שגילמה התייקרות של כ-20 אגורות לליטר, אולם בימים האחרונים מחיר חבית הנפט ירד, ולכן ההתייקרות המשוערת התמנתה. המחיר הסופי ייקבע בימים הקרובים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
תאגידי המים: אחד הבלופים הגדולים...
עוד סגמנט פגום בניהול כושל של המדינה הכל רקוב מהמסד ועד הטפחות שיבדקו מה היה מחירי המים לפני התאגידים ושלא ימכרו לנו בצורת כי למדינת ישראל כל כמה שנים יש מחסור במים. אני תוהה מתי יתחילו לייעל דברים כמו איחוד ערים, סגירת תאגידים מיותרים, שינוי הסכמי הגז ולסגור כבר את כיל שהורסת את ים המלח וגם ממשאב זה תושבי המדינה לא נהנים כי כיל משלמת מס מופחת אם בכלל... הקיצר השינוי יבוא רק שבועת האשראי תתפוצץ ואנשים יצאו לרחובות לשרוף הכל שיבינו שהנסיעה לחו"ל והג'יפ החדש לא יכולים להיפרע.
רני  |  27.09.19
לכל התגובות