אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחול לבן ביטלה את פגישות המו"מ עם הליכוד: "לא בשלו לכך התנאים" אבי מועלם

כחול לבן ביטלה את פגישות המו"מ עם הליכוד: "לא בשלו לכך התנאים"

מחר היה אמור רה"מ בנימין נתניהו להיפגש עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, וקודם לכן היתה אמורה להתקיים פגישה של צוותי המו"מ של כחול ולבן והליכוד. אלא שהערב כחול לבן ביטלה את המשך השיחות בטענה שלא בשלו תנאי הסף לקיום מפגש יעיל של צוותי המו"מ. הליכוד: "נדהמנו מההחלטה שלהם לפוצץ את המו"מ, הם לוקחים אותנו לבחירות"

01.10.2019, 21:32 | צבי זרחיה

מפלגת כחול לבן ביטלה הערב את פגישות המו"מ שהיו אמורות להתקיים מחר בין צוות המו"מ שלה לבין זה של הליכוד. הסיעה נימקה את ההחלטה בכך ש"בשלב זה לא בשלו תנאי הסף לקיום מפגש יעיל נוסף של צוותי המו"מ, ולכן מחר לא יתקיים מפגש כזה". הסיעה מסרה כי "לפי העניין והצורך יתקיים מפגש בהמשך השבוע או בשבוע הבא".

קראו עוד בכלכליסט

מחר היו אמורים להיפגש ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. עוד קודם לכן תוכננה להתקיים פגישה של צוותי המשא ומתן  של שתי המפלגות. אלא שבעקבות הודעת כחול לבן שתי הפגישות לא ייצאו לפועל.

יו"ר כחול לבן בני גנץ עם רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין, צילום: קונטקט יו"ר כחול לבן בני גנץ עם רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין | צילום: קונטקט יו"ר כחול לבן בני גנץ עם רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין, צילום: קונטקט

על רקע ההודעה, פירסם הליכוד תגובה חריפה שבה נאמר: "בליכוד נדהמו מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המשא ומתן ולבטל את הפגישות בין ראש הממשלה נתניהו לגנץ ואת הפגישה המקדימה בין צוותי המו״מ. כחול לבן החליטה להפסיק את המשא ומתן לאחדות וללכת לבחירות - הכל בגלל שיאיר לפיד לא מוכן להסכים לרוטציה בין נתניהו לגנץ, אלא רק לרוטציה בינו לבין גנץ. ראש הממשלה נתניהו שב וקורא לבני גנץ לגלות אחריות, למנוע בחירות ולהיפגש עימו מחר כמתוכנן".

בתוך כך, מחר בבוקר תחל סדרת השימועים לראש הממשלה בנימין נתניהו שתימשך ארבעה ימים ותשפיע על הליכתה של ישראל לבחירות בתחילת 2020.

נתניהו מגיע לשלב השימועים כראש ממשלה מכהן וכשבידו המנדט להרכיב את הממשלה הבאה. אבל בשלב זה הוא מתקשה מלעשות כן בהיעדר רוב תומך של 61 חברי כנסת. לכן, על פי הערכות, יצא נתניהו למירוץ נגד הזמן במטרה להקדים את הבחירות טרם החלטה סופית של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על הגשת כתב אישום נגדו – החלטה שעתידה להתקבל במהלך דצמבר (טרם פרישתו של פרקליט המדינה שי ניצן).

כך יקבל מנדלבליט את ההחלטה הגורלית כשנתניהו ראש ממשלה מכהן – גם אם ראש ממשלת מעבר, תפקיד בו יכהן לפחות עד אפריל או מאי 2020 בתרחיש של בחירות נוספות. אם תרחיש כזה יתממש, תהיה זו הפעם הראשונה שבה מתמודד על הנהגת המדינה אדם שתלויים ועומדים נגדו כתבי אישום.

נתניהו יקח הימור גדול: בין אם ימשיך להיאבק על כיסאו כשהוא מגובה בקואליציית חסינות ובין אם ינסה לסלול דרך לעסקה משפטית - הוא מעדיף לנהל את המערכה כראש ממשלה.

למגעים הקואליציוניים בין כחול לבן לליכוד, סיכויים קלושים להצלחה, ככל שבכחול לבן ממשיכים להתנות כל התקדמות בוויתור של נתניהו על גוש הימין שמונה 55 חברי כנסת מימינה, ש"ס ויהדות התורה. אם המגעים ייכשלו, נתניהו יחזיר אולי עוד השבוע את המנדט לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שיוכל להטיל את מלאכת ההרכבה על גנץ. בכחול לבן מקווים שאם גנץ יקבל את המנדט הליכוד תאלץ בכל זאת להיפרד משותפיה.

אם זה לא יקרה, וגנץ לא יצליח להרכיב ממשלה, המנדט יחזור לנשיא לאחר 28 ימים. אז יוקצו לכנסת 21 ימים אחרונים במהלכם יכול כל חבר כנסת לנסות לגייס רוב של 61 חברי כנסת להקמת ממשלה (כולל נתניהו וגנץ). ככל שכל התרחישים הללו יסתיימו בכישלון, בחירות מועד ג׳ ייערכו כנראה בפברואר 2020.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות