אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ציר בייג'ינג־קמבודיה־חיפה מדאיג את השב"כ צילום: חברת שפיר

ציר בייג'ינג־קמבודיה־חיפה מדאיג את השב"כ

לפי ראש השב"כ: "ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת, במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק. נדרשת חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות. זה עלול להיות מסוכן מאוד"

10.10.2019, 09:35 | ליאור גוטמן

פרויקטים רבים שמבצעות חברות ממשלתיות סיניות בישראל, משתלבים בתוכנית החגורה והדרך של סין לבניית רשת תשתיות קרקעיות וימיות לאורך אסיה, אפריקה ואירופה.

קראו עוד בכלכליסט

ורשימת הפרויקטים האלה רק הולכת ומתארכת. הם כוללים עבודות כרייה במנהרות גילון והכרמל והרכבת הקלה בגוש דן; הקמת נמלים חדשים בחיפה ובאשדוד; התמודדות על סלילת הכבישים בכניסה החדשה לירושלים; והפעלה של הנמל בחיפה.

מי שמודאג מהמעורבות הסינית בפרויקטים בישראל הוא ראש השב"כ נדב ארגמן שאמר בהרצאה סגורה כי "ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת, במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק. נדרשת חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות. זה עלול להיות מסוכן מאוד".

ראש השב"כ נדב ארגמן, צילום: עמית שאבי ראש השב"כ נדב ארגמן | צילום: עמית שאבי ראש השב"כ נדב ארגמן, צילום: עמית שאבי

בדבריו ארגמן גם התייחס לניסיונות של חברות סיניות לרכוש את חברות הביטוח הפניקס וכלל, ולדבריו היה לו תפקיד מכריע בביטול העסקה לרכישת הפניקס על ידי חברה סינית.

מי שעוד מודאגת מהמעורבות הסינית בישראל היא ארה"ב שהזהירה מפני כניסת חברות סיניות לנמל חיפה, שם מתקיימת פעילות של הצי השישי. הממשל האמריקאי גם הביע חשש כי חברות התקשורת הסיניות וואווי ו־ZTE משתמשות במכשיריהן לריגול.

פרויקט נמל המפרץ בחיפה. מקור לדאגה גם לממשל האמריקאי, צילום: חברת שפיר פרויקט נמל המפרץ בחיפה. מקור לדאגה גם לממשל האמריקאי | צילום: חברת שפיר פרויקט נמל המפרץ בחיפה. מקור לדאגה גם לממשל האמריקאי, צילום: חברת שפיר

כלכליסט חשף לאחרונה את כניסתה של וואווי לתחום ייצור החשמל מאנרגיות מתחדשות. על זה יש להוסיף את הרכישה הענקית האחרונה של תחנת הכוח אלון תבור שהיתה עד לאחרונה בידיים של חברת החשמל, עם זאת, כאן המדינה לקחה צעד אחורה והגבילה את האחזקות של הסינים לשליש בלבד.

באגף החשב הכללי באוצר גם פסלו את הסינים מהשתתפות במכרז להקמת מתקן התפלה חדש למי ים, ותחום חיפושי הגז והנפט עדיין נשאר סגור בפניהם כבר עשור ויותר.

עם זאת, באפריל 2018 קבעה הממונה על התחרות מיכל הלפרין שאין חשש בהשתלבות הסינים פה, ובבדיקה שהיא ערכה לבקשת התאחדות בוני הארץ היא סירבה להכריז על הסינים כקבוצת ריכוז, מה שמעלה את האפשרות שהסינים פה כדי להישאר ואולי גם להשתלט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות