אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה: רה"מ ג'ונסון ינסה להעביר היום את הסכם הברקזיט בפרלמנט צילום: אם סי טי

בריטניה: רה"מ ג'ונסון ינסה להעביר היום את הסכם הברקזיט בפרלמנט

זאת לאחר שנכשל שלשום בהעברת ההסכם ואולץ לבקש דחייה מהאיחוד האירופי, כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס; עם זאת, עדיין לא ברור אם יו"ר הפרלמנט, ג'ון ברקו, יאפשר את ההצבעה היום

21.10.2019, 12:41 | שירות כלכליסט

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, ינסה היום (ב') להעביר בפרלמנט את הסכם הברקזיט שהשיג בשבוע שעבר עם האיחוד האירופי, על כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס. זאת לאחר שנכשל שלשום בפרלמנט, ואולץ על ידי יריביו הפוליטיים לשלוח מכתב המבקש מהאיחוד לדחות את הברקזיט מהמועד המתוכנן - ה-31 באוקטובר. עם זאת, עדיין לא ברור אם היו"ר ג'ון ברקו יאפשר את ההצבעה היום. בתוך כך מדד פוטסי בלונדון והפאונד רושמים עליות קלות.

קראו עוד בכלכליסט

נותרו 10 ימים בלבד עד מועד העזיבה, והפוליטיקאים הבריטים לא מפסיקים להתווכח בשאלה האם לעזוב עם הסכם, ללא הסכם או לערוך משאל עם נוסף. אחת ההוכחות למצב אליו נקלעה הפוליטיקה הבריטית היא האופן בו פנה ג'ונסון לאיחוד האירופי. במכתב אחד לא חתום הוא מבקש דחייה של הברקזיט כפי שאולץ לעשות, ובמכתב אחר, חתום, הוא מתנגד לדחייה: "הארכה נוספת תפגע באינטרסים של הממלכה המאוחדת ושל שותפינו באיחוד האירופי ובמערכת היחסים בינינו".

היו"ר ברקו, צילום: רויטרס היו"ר ברקו | צילום: רויטרס היו"ר ברקו, צילום: רויטרס

"סאנדיי טיימס" דיווח אתמול כי האיחוד האירופי ידחה את מועד הברקזיט עד פברואר אם ג'ונסון לא יצליח לאשר השבוע בפרלמנט את הסכם היציאה מהאיחוד. לפי מקורות דיפלומטיים המצוטטים בעיתון, הדחייה תהיה "גמישה", כלומר בריטניה תוכל לעזוב מוקדם יותר - ב-1 או ב-15 בנובמבר, דצמבר או ינואר, אם ההסכם יאושר עד אז. אם יוכרז משאל עם נוסף בבריטניה, הברקזיט יידחה לתקופה ארוכה יותר. במקרה שתוכניתו של ג'ונסון להעביר את ההסכם בפרלמנט תסתבך או שיוחלט בבריטניה על משאל עם שני, מדינות כמו גרמניה ילחצו על מתן ארכה נוספת, ייתכן שאפילו עד יוני בשנה הבאה.

עם זאת, שרים המקורבים לג'ונסון, ובהם שר החוץ דומיניק ראב, הביעו את ביטחונם כי ניתן יהיה להעביר את ההסכם עוד השבוע בפרלמנט וכי לראש הממשלה יש רוב לכך.

בתוך כך, גולדמן זאקס העלה את הסבירות לעזיבה של הממלכה את האיחוד עם עסקה מאושרת מ-65% ל-70%, חתכה את תחזיותיה לסיכוי של ברקזיט ללא הסכם מ-10% ל-5% והשאירה את התחזיות על ביטול הברקזיט ב-25%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות