אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות האוטובוסים קיבלו את הכסף ואיום השביתה הוקפא עד לינואר

חברות האוטובוסים קיבלו את הכסף ואיום השביתה הוקפא עד לינואר

ועדת הכספים אישרה להעביר 150 מיליון שקל לחברות האוטובוסים, כך לפי הודעת פורום החברות הפועלות בתחום. הכסף מיועד לעדכון שכר והכשרת נהגים, והועבר על רקע איום הנהגים לפתוח בשביתה מיום ראשון הקרוב במחאה על הודעת האוצר שלא יעביר 20% מהסובסידיות המועברות באופן שוטף.

29.10.2019, 18:37 | ליאור גוטמן וצבי זרחיה

איום השביתה של מערך התחבורה הציבורית בישראל הוקפא עד לינואר הקרוב. כך לפי הודעת פורום החברות הפועלות בתחום, זאת בעקבות האישור שניתן בוועדת הכספים להעביר להם את הכסף שהיה חסר להם, שנאמד בכ-150 מיליון שקל.

כזכור, בשבוע שעבר הודיעו החברות על השבתת הפעילות בעקבות סרוב האוצר להעביר להם 20% מתשלומי הסובסידיה שהן אמורות לקבל. הקפאת התשלום הולידה איום בשביתה ליום ראשון הקרוב, שכאמור הוסר. במהלך הדיון בועדת הכספים אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני ש"טענו שאני לא מעביר את הכסף, כי אני תוקע את זה בוועדה. זה הגיע לפני 5 ימים, ביקשתי שיעבירו את זה מיד לדיון, גם אם זה בנפרד מיתר ההעברות. אני שמח שהמשבר מקבל מענה".

קראו עוד בכלכליסט

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', עמד הפעם לצד חברות התחבורה הציבוריות ואמר ש"שר האוצר הולך לחתום היום על עוד העברה, הכל סובסידיה של תחבורה ציבורית. זה האתגר של משרד התחבורה כדי לשרת את אזרחי ישראל. חסרים לנו היום 3,000 נהגים בתחבורה הציבורית, חסרים לנו כלים, חסרים לנו נהגים, צריך ליצור אטרקטיביות במשרה. אנחנו משפים את החברות המפעילות כי הנהגים מקבלים יותר. אנחנו מדברים על תקציב שהוכן ב-2017, אנחנו מדברים על 9 מיליארד שקל סובסדיה לתחבורה ציבורית. אנחנו כל הזמן מוסיפים קווים. אנחנו הולכים לשפר את המערך בצורה דרמטית, האוצר רואה אתנו עין בעין. כל הדברים הללו עולים כסף. החשב אמור היום לאשר תקציב נוסף, הוא אמר שאם אני לא רואה שאגף התקציבים מראה מקורות, הוא לא יאשר תקציב".

אוטובוסים של דן בדרום אוטובוסים של דן בדרום אוטובוסים של דן בדרום

בפורום חברות התחבורה הודיעו שלאור החלטה זו, ועל מנת להימנע מפגיעה בנוסעים, החברות החליטו בשלב זה שלא להשבית את שירותי התחבורה הציבורית ב-3.11. "יחד עם זאת, האישור אינו מבטיח למפעילות האוטובוסים את קבלת התשלומים עבור חודש נובמבר במלואו ודצמבר, באופן שיאפשר המשך הפעלה תקינה של התחבורה הציבורית בישראל. במידה והסכומים לא יעברו - המצב עשוי לחזור לקדמותו והחברות יאלצו שוב בלית ברירה לצמצם את שירותיהן", סיכמו.

מוקדם יותר בצהריים אישרה ועדת הכספים העברת 320 מיליון שקל למשרד התחבורה שנועדו בין היתר לעדכון שכר הנהגים והכשרת נהגים.

ברקע להעברה שאושרה, איום חברות האוטובוסים בשבוע שעבר להשבית ב-3 בנובמבר את מערך התחבורה הציבורית במחאה על הודעת האוצר שלא יעביר להן 20% מהסובסידיות שהוא מעביר באופן שוטף, בנימוק של העדר תקציב. פורום תחבורה ציבורית מסר אז: "חובה למצוא פתרון מידי וארוך טווח לטובת משתמשי התחבורה הציבורית והעובדים".

"אין בהעברות הללו מרכיב פוליטי. מפעילי תחבורה ציבורית אמרו שישביתו את התחבורה ב-3 בנובמבר אם לא יקבלו כספים שמגיעים להם על נסיעות שבוצעו כדת וכדין והתחייבויות שנחתמו על ידי החשכ"ל והממונה על התקציבים. תחבורה ציבורית זה האתגר של אזרחי ישראל. מדברים על תקציב שאושר בשנת 2017 והיה גידול בשימוש. זה נסיעות שכבר בוצעו. יש כסף להעלאה של 10% בשכר הנהגים שקרה לפני תקופתי. היום חסרים 3,000 נהגים בתחבורה הציבורית".

ח"כ אבי ניסנקורן (כחול לבן) אמר כי הכסף מסייע לצמצום פערים, כי הוא מיועד בין היתר לנהגים מהפריפריה ובני מעוטים. התחבורה הציבורית היא הדבר שיכול במידה רבה לפתור את העומס בתחבורה. אריק סיני, מנכ"ל חברת "קווים" אמר: "את משכורת ספטמבר שילמתי ב-9 באוקטובר 2019 לאחר ש-20% קוצצו בתקצוב הממשלתי. זה הכניס אותנו לזעזוע מבחינת המימון. אם חברות הדלק לא יקבלו את הכסף והנהגים לא יקבלו את הכסף זה יוביל לכדור שלג שלא נדע איך לצאת ממנו. אנו לא יכולים להתגלגל כל חודש במצב הזה. אין לנו יכולת לממן ולכן אנו צריכים הבטחה שכל חודש נקבל את הכסף כי אחרת יש לנו בעייה עם הבנקים".

   

צרות במערכת הבריאות

בתוך כך, נציגי כחול לבן בוועדת הכספים דרשו כי יימצא פתרון תקציבי למחסור של 40 מיליון שקל לצורך היערכות מערכת הבריאות לחורף. בעקבות הדרישה הורה יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, כי עד לשבוע הבא יציג האוצר פתרון לסוגיה. במהלך הדיון גפני עיכב ההצבעה על העברת 184 מיליון שקל למשרד החינוך לאחר שהמשרד לא כלל תקציב להכשרה מקצועית חלופית לבנות סמינרים. מדובר בסכום של 20 מיליון שקל בשנה, שלא נכלל השנה. בסכום ההעברה נכלל תקציב של 111 מיליון שקל לחינוך העצמאי המקורב ליהדות התורה ו-16 מיליון שקל למעיין החינוך התורני המקורב לש"ס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות