אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צפו: הרובוטים החמודים של MIT לומדים לעבוד בלהקה צילום: MIT

פורצי הדרך

צפו: הרובוטים החמודים של MIT לומדים לעבוד בלהקה

רובוטי הצ'יטה מיני שמפותחים במכון הטכנולוגי הודגמו במשחק כדורגל, תרגילי הסוואה וריקודים - בהם התנהגו כלהקת בעלי חיים; העיצוב שלהם מאפשר גמישות פעולה, ריצה במהירות של אדם ואפילו ביצוע סלטות

11.11.2019, 17:08 | רפאל קאהאן
המכון הטכנולוגי של מסצו'סטס (MIT) חשף שלשום את הדור האחרון של רובוטי המיני צ'יטה שפותחו בה, דרך הדגמה של להקת רובוטים שלמה. בסרטון של האירוע שהופץ ניתן לראות שהסטודנטים שעובדים על הפרויקט מתאמים את פעולתם של תשעת חברי הלהקה. הרובוטים, שגודלם כשל חתול גדול, מבצעים סלטות, מתאמים מהלכים, מתחפרים מתחת לערימת עלים באיטיות ואף משחקים כדורגל.

קראו עוד בכלכליסט

המשקל הממוצע שלהם עומד על כ-10 ק"ג והעיצוב המוקטן שלהם נחשף לראשונה במרץ שעבר. המיני צ'יטות הם למעשה עיצוב מוקטן של רובוט הצ'יטה 3 של הפקולטה לרובוטיקה ביומימטית (שמחקה בעלי חיים).

הרובוט המקורי מהם פותחו גדול וכבד מאוד וגם יקר לייצור ותחזוקה; לעומתו, אחיו הקטנטנים קלי רגליים (תכונה חשובה בכל מיני תסריטי שימוש) וניתנים להתאמה לשימושים שונים בקלות רבה.

הרעיון מאחורי העיצוב הוא לאפשר להוסיף או להסיר רכיבים ותכונות בקלות - קצת כמו בלגו - כדי להתאים אותם לשימושים רבים ומגוונים ככל שניתן - צבאיים ואזרחיים כאחד. בנוסף התכונה הזו מאפשרת לשמור על עלויות תפעול נמוכות ולהשתמש ברכיבים שזמינים על המדף. הם גם עמידים יחסית וניתנים לתיקון בקלות.

הרובוטים של MIT משחקים כדורגל, צילום: MIT הרובוטים של MIT משחקים כדורגל | צילום: MIT הרובוטים של MIT משחקים כדורגל, צילום: MIT

הרובוטים מסוגלים לפעול על ארבע או על שתי רגליים ולבצע סלטה לאחור ממצב עמידה. מהירות הריצה המירבית שלהם היא עד כ-15 קמ''ש, כמו של אצן אנושי ממוצע. אך הדבר הכי מעניין אצלם הוא פיתוח היכולת לפעול בתיאום מוחלט, כמו להקת חיות אמיתית. מדובר בסוג של אינטראקציה חברתית-רובוטית והיא מתבטאת במעין ריקוד מתואם שהחוקרים תיכנתו עבורם.

ה-MIT מעמיד את הרובוטים לרשות מחקרים בתחום וזו הסיבה העיקרית להדגמת התכלית הזו. עם המעבר לשימוש ברובוטים ביום יום שלנו, יכול מאוד להיות שנראה בעתיד להקות של צ'יטות שרצות ברחובות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות