אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: טבע במגעים לסיום פרשת תיאום המחירים צילום: סיון פרג

דיווח: טבע במגעים לסיום פרשת תיאום המחירים

בבלומברג דווח כי החברה הישראלית וחברות פארמה נוספות מנהלות משא ומתן עם משרד המשפטים האמריקאי להגעה להסכם בפרשה; בין האפשרויות שעלו - החברות יודו בחלק מההאשמות, ישלמו קנסות ויהיו מוגנות מפני הגשת כתב אישום

25.11.2019, 16:24 | סופי שולמן

חברת טבע ויצרניות תרופות נוספות ניהלו בששת החודשים האחרונים שיחות עם משרד המשפטים האמריקאי במטרה להגיע לסיום החקירה הממושכת בנוגע לקרטל תיאום המחירים בין חברות הפארמה. כך דיווח בלומברג לפי מקורבים.

קראו עוד בכלכליסט

בין האפשרויות שעלו במהלך השיחות, הסכמים שלפיהם החברות יודו בחלק מההאשמות, אך יהיו מוגנות מפני הגשת כתב אישום בתמורה לשיתוף פעולה עם החקירה ותשלום קנסות.

מטה חברת טבע, צילום: EPA מטה חברת טבע | צילום: EPA מטה חברת טבע, צילום: EPA

על פי הגורמים, המשא ומתן מתקיים עם כל חברה בנפרד, וייתכן שלא יוביל להסכמה. לוח הזמנים לצורך הגעה להסכם אינו ברור, והממשל עדיין יכול להחליט להגיש כתב אישום נגד החברות, כך לפי מקורב לנושא שצוטט בבלומברג.

מטבע נמסר: "אנו ממשיכים לשתף פעולה עם הבדיקה שמקיים משרד המשפטים האמריקאי. כמו בכל מקרה של חקירה ממשלתית או הליך משפטי, אנו פתוחים לדרכי הגעה לפתרון, כל עוד הן הגיוניות עבור החברה, בעלי המניות, והמטופלים אותם אנו משרתים. אנו נמשיך להגן על עצמנו בנחישות בעניינים אלו".

על אף שבהתייחסותה מציבה יצרנית התרופות הישראלית את מטופליה במרכז העניין, הרי שעל פי החשדות שנחקרים בפרשת תיאום המחירים, המטופלים היו בין אלה ששילמו את המחיר. חקירה של משרד המשפטים האמריקאי העלתה חשדות כי טבע ויצרניות תרופות גנריות נוספות ובהן היריבות המרות מיילן, סנדוז, ד״ר רדיס וגם סאן, גלגולה של תרו הישראלית, נהגו לתאם ביניהן מחירים כדי למנוע את שחיקתם.

התביעה נגד טבע וחברות תרופות נוספות הוגשה במאי האחרון על ידי יותר מ-40 מדינות בארה"ב בטענה כי הן ניפחו את מחירי התרופות באופן חסר תקדים במה שכינו התובעים ״הקרטל הגדול בהיסטוריה , לעיתים גם בשיעורים של 1000% .

מן החקירה שנוהלה במשך חמש שנים ומתייחסת בעיקר לתקופה שבין 2013 ל-2015 עולה כי טבע העלתה מחירים של 112 תרופות גנריות ותיאמה מחירים של 86 תרופות שונות. כתב התביעה חשף כי 19 חברות השתתפו בהליכי תיאום מחירים לכאורה באמצעות פגישות במסעדות, שיחות טלפון והתכתבויות בדואר אלקטרוני.

החדשות על התקדמות והתקרבות להסדר הטיעון מול הרשויות האמריקאיות מגיעות בעיתוי טוב לטבע שעושה מאמצים להשאיר את התסבוכות הרגולטוריות שלה ב-2019 ולהתחיל את 2020 ברמת וודאות גבוהה יותר. גם בפרשה הגדולה יותר של התמכרות קטלנית בקרב אמריקאים רבים למשככי כאבים, שבה מעורבת טבע, נרשמה בחודשים האחרונים התקדמות ניכרת לקראת הסדר פשרה.

טבע כבר חתמה על הסכמה עקרונית לשלם 250 מיליון דולר על פני עשר שנים ולספק תרופות גנריות לגמילה מהתמכרות בשווי 23 מיליארד דולר כדי לסגור את התיק. על אף המספרים הגבוהים, מדובר בפועל בסכומים נמוכים משמעותית מן החששות שליוו את טבע בחודשים מאז התפוצצות הפרשה, אז דיברו גם על קנס אפשרי של מיליארד דולר. טבע כבר הפרישה מיליארד דולר בגין ההסכם המתגבש בתביעת משככי הכאבים.

יש לציין כי טבע לא ביצעה הפרשה כלשהי עד היום בתביעת תיאום המחירים. עם פרסום הדוחות הכספיים בתחילת נובמבר ציין מנכ"ל החברה קאר שולץ כי טבע הגישה יותר ממיליון מסמכים לרשויות האמריקאיות במסגרת התביעה וכי הנהלת החברה לא מצאה ראיות כלשהן להיותה חלקה מקרטל תיאום מחירים. חשיבות אי ההרשעה בתביעה זו היא בעיקר בכך שטבע תוכל להמשיך בעבודה מול ביטוחי הבריאות הפדרליים בארה"ב מדיקייר ומדיקייד. וכאן, יש אינטרס גם לרשויות האמריקאיות שרוצות תחרות גדולה ככל הניתן בעבודה מול המבטחות הממשלתיות במטרה להוריד את מחירי התרופות.

תגיות