אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנשי נתניהו מתקשים לסחוף את הליכוד לעצרת התמיכה הערב צילום: AFP

אנשי נתניהו מתקשים לסחוף את הליכוד לעצרת התמיכה הערב

מיקי זוהר מאיים שמי שלא יגיע להפגנה המתוכננת הערב ייפגע, אבל צמרת הליכוד בינתיים מסרבת להתייצב בחזית המלחמה נגד מערכת המשפט. בליכוד מסרבים להסביר מי יממן את ההפגנה ואת ההסעות אליה

26.11.2019, 06:49 | צבי זרחיה

1. הפגנת הימין: מי יבוא ומי ישלם. קשה לומר שהיו פירות רבים למסכת הלחצים שהפעילו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומי מטעמו על שרים וחברי כנסת מהליכוד להשתתף הערב בהפגנה ברחבת מוזיאון תל אביב, שכותרתה: "שומרים על המדינה — עוצרים את ההפיכה השלטונית".

קראו עוד בכלכליסט

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שוהה בחו"ל וכך נחסכה ממנו הסיטואציה שבה הוא מתבקש לבוא ולתמוך בין היתר באמירה "לחקור את החוקרים". גם זאב אלקין, ממקורבי נתניהו בסיעה — לא יבוא. כמוהו גם נפתלי בנט. יריב לוין השיב לפניית "כלכליסט" כי הוא עדיין לא יודע. יולי אדלשטיין, ישראל כץ ומשה כחלון סירבו להשיב לשאלה.

הפגנת תמיכה בנתניהו לאחר הגשת כתב האישום. קדימון לקמפיין הבחירות, צילום: AFP הפגנת תמיכה בנתניהו לאחר הגשת כתב האישום. קדימון לקמפיין הבחירות | צילום: AFP הפגנת תמיכה בנתניהו לאחר הגשת כתב האישום. קדימון לקמפיין הבחירות, צילום: AFP

לא עזרו גם איומיו של ח"כ מיקי זוהר, ממלחכי פנכתו של נתניהו, שאיים כי שר או חבר כנסת שייעדר מהאירוע יאבד תמיכה ציבורית משמעותית. בהינתן העובדה שמתפקדי הליכוד לא תומכים באופן גורף במסרים שיהדהדו בקול ובבוטות מהרחבה — ימים יגידו אם איומו של זוהר יתממש. מעשיהם של רוב נבחרי הליכוד מעידים כי הם סבורים שהתשובה שלילית.

לפי ההערכות, נתניהו עצמו לא יבוא להפגנה. באופן רשמי ייאמר שאלה סידורי האבטחה שישבשו את האירוע כולו, באופן לא רשמי ייתכן כי גם נתניהו מבין שהובלת המונים ברחובות נגד מערכות אכיפת החוק זה צעד אחד רחוק מדי.

מי ישלם עבור ארגון האירוע? בקבוצות ווטסאפ של פעילי ליכוד הופצו בימים האחרונים הודעות תחת הכותרת: "צו חירום להפגנת מטה המאבק הימני", בשילוב הצעה להסעות להפגנה כמעט מכל נקודה בישראל. על מודעות הפרסום שהופצו לקראת ההפגנה חתום מטה המאבק המשותף של המחנה הלאומי - שמגדיר את עצמו כאיחוד הגופים והפרטים שלקחו חלק בהפגנות קודמות נגד מערכת אכיפת החוק - ולצידו כמה ארגונים המזוהים עם הימין: רגבים, אם תרצו, נשים בירוק, ישראל שלי, התנועה למשילות ולדמוקרטיה ונחלה.

בנימין נתניהו , צילום: ynet בנימין נתניהו | צילום: ynet בנימין נתניהו , צילום: ynet

לא ניתן לדעת בבירור מי מממן את ההוצאות הלוגיסטיות הנדרשות למימון ההפגנה — באתר מטה המאבק מציעים הצטרפות לקבוצות ווטסאפ להסעות ומציינים כי פיקוח מלא על ניהול התרומות מבוצע על ידי הנהלת חשבונות ושלושה מחברי המטה. בליכוד התעלמו מפניית "כלכליסט", שביקשה לדעת אם הליכוד תורם מכספי המפלגה (שהם בחלקם כספי ציבור) למאמצי הארגון.

מבקר הליכוד שי גלילי אמר בראיון שהליכוד אינו מממן את ההפגנה וגם לו היה משתתף במימון, אין בכך בעיה משום שמדובר בעצרת תמיכה בראש הממשלה.

2. קדימון לקמפיין הליכוד בבחירות סבב ג': ההפגנה הערב תיערך שתי יממות בלבד אחרי שנתניהו ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ סיכמו על עריכת פריימריז להנהגת הליכוד בתוך שישה שבועות - פרק זמן ארוך יותר מזה שניתן להקמת ממשלה לפני פיזור הכנסת. הסוגיה תוכרע סופית בשבועיים הקרובים. בכך התקדמה מדינת ישראל בעוד צעד ענק אל עבר בחירות סבב ג', שייערכו במרץ.

אפשר לראות בהפגנה הערב קדימון לקמפיין הליכוד בבחירות הקרובות. בדומה להפגנה, גם הוא לא בהכרח ישקף את הליכוד כמפלגה אלא את קרב חייו של העומד בראשה. נאום ההסתה שנשא נתניהו ביום חמישי היה תחילת הקמפיין. כמוהו, הבחירות הקרובות ייערכו בסימן בעד או נגד שלטון החוק — נגד שווה תמיכה בנתניהו, בעד, התנגדות לו.

3. כך ייעשה לאיש שלא הסכים עם ראש הממשלה: חבר הכנסת גדעון סער, המתמודד הראשי מול נתניהו על ראשות הליכוד, העז להסתייג פומבית מההתקפה של

נתניהו על מערכת אכיפת החוק. יונתן אוריך, דוברו של ראש הממשלה שמשמש גם כדובר הליכוד, שיגר בשם המפלגה הודעת תגובה שבה נכתב: "מצער לראות שבזמן שראש הממשלה שומר על ביטחון ישראל ופועל לשמר את שלטון הליכוד, גדעון סער כהרגלו מגלה אפס נאמנות ומקסימום חתרנות".

סער לא נותר חייב וצייץ: "משאבי התנועה (כדוגמת דוברות הליכוד) הממומנים ממסי חבריה אינם אמורים לשמש להשתלחויות בנבחרי התנועה. פסול ומעיד על חוסר מעצורים".

גורמים בסיעה אומרים כי מצב שבו דובר ראש הממשלה משמש גם כדובר הליכוד אינו תקין, קל וחומר כאשר הוא תוקף את אחד מחברי הסיעה.

"כלכליסט" שיגר אתמול לאוריך בקשת תגובה בעניין כפל תפקידיו. הוא בחר לא להשיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות