אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההסתה שראינו בהפגנת התמיכה בנתניהו היא רק ההתחלה צילום: שאול גולן

ההסתה שראינו בהפגנת התמיכה בנתניהו היא רק ההתחלה

ההפגנה שלשום היתה יריית הפתיחה למהלכים שיתרחשו כאן בחודשים הקרובים, אם ולאחר שהבחירות יוקדמו. החשש הוא שהאלימות תלך ותגבר; אחת המפגינות: "מדובר בהפגנת המונים ימניים, המזרחים והפריפריה נגד האליטות הלבנות של תל אביב"

28.11.2019, 09:00 | צבי זרחיה

הפגנת ארגוני הימין שלשום בתל אביב נועדה להביע תמיכה במאבקו המשפטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולמחות נגד מה שהוא מכנה "תפירת תיקים" על ידי המשטרה והפרקליטות.

קראו עוד בכלכליסט

אבל הקולות, השלטים, הנאומים והמעשים של באי ההפגנה שיקפו שמבחינתם מדובר במחאה רחבה בהרבה: מחאת “אנחנו” ו”הם”. אחת המפגינות הסבירה שההמונים הימנים, המזרחים והפריפריה באו למחות נגד האליטות הלבנות של תל אביב.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב לכתבי האישום, צילום: איי פי ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב לכתבי האישום | צילום: איי פי ראש הממשלה בנימין נתניהו מגיב לכתבי האישום, צילום: איי פי

בין הקריאות נגד מערכת אכיפת החוק - שבחלק מהמקרים גבלו בהסתה - לבין תחושת הקיפוח בלט מפגן השנאה וההסתה נגד התקשורת: מעל בימת הנואמים הוקראו שמותיהם של עיתונאים שונים והקהל שאג “בוז”.

כש"כלכליסט" ניסה לברר את מקורות המימון של ההפגנה, לא קיבלנו תשובות ענייניות אלא התרסה על כך שלא נבחנו מקורות המימון של הפגנות השמאל - ושהתקשורת תוקפת רק כשמדובר במימון הפגנות ימין.

בינתיים, הפצעים הולכים ומעמיקים: אחרי ש"כלכליסט" חשף את מכתב המחאה של 75 אנשי עסקים בקריאה לשלטון נקי משחיתות שמכבד ערכים דמוקרטיים, יצאה היום קריאה דומה של 100 מבכירי מגזר ההייטק. במקביל, גם הרוחות בלשכת עורכי הדין סוערות סביב האישו.

הפגנת תמיכה של הליכוד בראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: Oded Balilty הפגנת תמיכה של הליכוד בראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: Oded Balilty הפגנת תמיכה של הליכוד בראש הממשלה בנימין נתניהו, צילום: Oded Balilty

למרבה החשש זו רק ההתחלה. ההפגנה שלשום היתה יריית הפתיחה למהלכים שיתרחשו כאן בחודשים הקרובים, אם ולאחר שהבחירות יוקדמו. החשש הוא שהאלימות תלך ותגבר. אתמול היה זה צוות של תאגיד השידור שהותקף ביריקות ובקריאות “מוות לשמאלנים”, וקריאות “בוגד” הושמעו כלפי גדעון סער. גם העובדה שפרקליט המדינה שי ניצן והמשנה שלו ליאת בן ארי נזקקים לאבטחה צמודה צריכה להדליק נורות אזהרה.

אמיל גרינצוויג נרצח בהפגנת שלום עכשיו בפברואר 1983. באוקטובר 1995, בהפגנה בכיכר ציון בירושלים בהשתתפות המון משולהב מצויד בשלטי נאצה, הוצג ראש הממשלה יצחק רבין במדי נאצים ובכאפייה. חודש לאחר מכן נרצח.

הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב, צילום: שאול גולן הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב | צילום: שאול גולן הפגנת תמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו בתל אביב, צילום: שאול גולן

בינתיים הזכרונות הללו לא מדרבנים את נבחרי הציבור. שבועיים נותרו לתום 21 הימים טרם פיזור הכנסת, ובהם ניתן להקים ממשלה ולמנוע בחירות שלישיות.

הקמתה של ממשלת אחדות היתה, לפני הכל, תורמת משמעותית להפחתת הלהבות בעצם מניעת קמפיין בחירות אלים שקווים לדמותו נטווים לנגד עיננו - ולפי שעה נראה כי לא ייחסך מאיתנו. ראש הממשלה הבא יצטרך לעבוד קשה מאד לכבות את השריפה שניצתת כעת בשדה הקוצים של הציבור הישראלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות