אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה אישרה את המשך תוכנית מחיר למשתכן עד סוף יוני 2020

הממשלה אישרה את המשך תוכנית מחיר למשתכן עד סוף יוני 2020

עפ"י ההחלטה, אחרי יוני תתבקש הממשלה, בכפוף למקור תקציבי, לאשר את הארכת התוכנית עד סוף 2020. ההחלטה טעונה את אישור היועץ המשפטי לממשלה משום שמדובר בממשלת המעבר

08.12.2019, 13:06 | ענת דניאלי

הממשלה אישרה היום (א׳) פה אחד את המשך תוכנית מחיר למשתכן עד סוף יוני 2020 ולאחר מכן בכפוף למקור תקציבי ולאישור הממשלה עד לתום שנת 2020. ההחלטה טעונה בחינתו של היועץ המשפטי לממשלה משום ממשלת המעבר.

קראו עוד בכלכליסט

בחודש שעבר מועצת מקרקעי ישראל בראשות שר האוצר משה כחלון החליטה להאריך את התוכנית עד לסוף שנת 2020, כך שמדובר בצעד של תיקון החלטת הממשלה לצורך השלמת המהלך. לצורך מימון ההחלטה משרד הבינוי והשיכון יקצה סך של 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור.

בחוות הדעת המשפטית הנלווית להצעה שנכתבה ע״י יועמ״ש משרד הבינוי והשיכון, אלעזר במברגר, נכתב כי משום שהממשלה פועלת כממשלת מעבר ועל מנת לאפשר לממשלה שתוקם לגבש מדיניות עדכנית בתחום הדיור, הוצע להאריך את תוקף התוכנית.

הגרלה למחיר למשתכן הגרלה למחיר למשתכן הגרלה למחיר למשתכן

"אישור ההחלטה האמורה, בתקופתה של ממשלת מעבר עשוי לעורר קושי משפטי שכן מדובר בהחלטת מדיניות משמעותית אשר מתקבלת על ידי ממשלה המכהנת מכח עיקרון הרציפות בלבד ואינה נהנית מאמון הכנסת. עם זאת, לטעמנו ניתן לאשרה בתקופה זו", נכתב.

בנימוקיו הוסיף במברגר כי "הימנעות מהארכת התוכנית עלולה לפגוע באינטרס הציבורי מאחר והדבר עלול להביא לחוסר יציבות בשוק הנדל״ן ואי וודאות אשר עלולים להביא לעליות מחירים בשוק, כמו גם לאובדן אמון הציבור בפעולות הממשלה״.

תוכנית מחיר למשתכן אושרה בהחלטה המקורית בממשלה ביולי 2015 תופעל עד לשנת 2017 ומאז כלל המגרשים בקרקעות המדינה שווקו בשיטה זו. בפברואר 2018 הממשלה האריכה את התוכנית לשנים 2019-2018.

כמו כן, במהלך שבוע שעבר הוחלט בועדת התכנון והפיתוח שבמטה הדיור לפתוח 75% מההגרלות הבאות גם לסדרה ג'. כמו כן, מנתוני חודש ספטמבר עולה שמספר עסקאות "מחיר למשתכן" עומד על שיא של 2030 עסקאות המהווה 53% מסך העסקאות בדירות חדשות שבוצעו בחודש זה.

שר האוצר משה כחלון: "רוב העסקאות לדירות חדשות בשוק הדיור כיום הן לזוגות הצעירים, בהנחה של מאות אלפי שקלים במסגרת מחיר למשתכן, בדיוק כפי שתכננו. החלטת הממשלה היום תאפשר את המשך התוכנית כסדרה, על אף תקופת ממשלת המעבר. למעלה מאלפיים זוגות צעירים מגשימים את חלום הדירה במחיר הוגן מדי חודש, ואסור שזה ייפסק בגלל הפלונטר הפוליטי."

שרת הבינוי והשיכון,  יפעת שאשא ביטון: "תוכנית מחיר למשתכן היא ללא ספק התוכנית הממשלתית המשמעותית והמעמיקה ביותר שנעשתה במדינת ישראל, והנה אנחנו רואים את התוצאות כבר בשטח. לא מדובר רק בהשפעה מדהימה על עשרות אלפי זוגות צעירים אשר קבלו הזדמנות לרכוש דירה במחיר שפוי, כי אם בהשפעה עמוקה על שוק הדיור כולו״.

הקבלנים: ״מחיר למשתכן מיצתה את עצמה״

 

"ממשלת ישראל חייבת להתעשת היום ולשנות את מדיניות יישום תוכנית 'מחיר למשתכן'. בשטח ברור, כי תוכנית מחיר למשתכן מיצתה את עצמה ואחרי תקופה של שלוש שנים, מאז החלה לפעול, שבה עלו מחירי הדירות ביותר מ-15%, הם עלולים לזנק אם הממשלה לא תקבע מדיניות חדשה". כך הזהיר הבוקר נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, לקראת ישיבת הממשלה והוסיף "נחוצים כלים כבדים בהרבה על מנת לפתור את המשבר בשוק הדיור והדבר יונח לפתחה של הממשלה הבאה לעשות כן".

עו"ד חגי אדורם, יו״ר (משותף) וועדת המקרקעין בלשכת עוה״ד מחוז תל-אביב מסר בתגובה: "מדובר בממשלת מעבר שאינה רשאית ומוסמכת אפילו למנות שופטים או בעלי תפקידים בכירים, ולכן סביר להניח כי שאלת הסמכות שלה  לקבל החלטה כלכלית כבדת משקל מעין זו תיבחן בוודאי היטב ע״י היועמ"ש ובמידת הצורך אחריו ע"י בג״ץ".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות