אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנטרופי: קדנציה נוספת בלאומי לדירקטור שתמך במיזוג בזק־yes צילום: צביקה טישלר

אנטרופי: קדנציה נוספת בלאומי לדירקטור שתמך במיזוג בזק־yes

המלצת חברת הייעוץ לא מתייחסת לכך שיצחק אידלמן עמד בראש ועדת הדירקטוריון של בזק, שהכשירה את עסקת בעלי העניין השנויה במחלוקת. הנימוק להמלצה: "לשמור על יציבות הדירקטוריון בעידן של סיכון אסטרטגי למערכת הבנקאית"

08.12.2019, 19:40 | רחלי בינדמן

חברת הייעוץ אנטרופי ממליצה לגופים המוסדיים שמחזיקים במניות בנק לאומי לתמוך בחידוש כהונתו של הדירקטור החיצוני יצחק אידלמן. זה שימש כיו"ר הוועדה המיוחדת של דירקטוריון בזק, שבחנה ולבסוף תמכה במיזוג השנוי במחלוקת בין בזק והחברה־האחות yes. עסקה זו עמדה לימים במוקד חקירת רשות ני"ע והולידה את פרשת 4000. בחודש שעבר החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתיק זה.

קראו עוד בכלכליסט

אנטרופי ממליצה להעדיף את אידלמן על פני מוטי רוזן, מנכ"ל מנורה מבטחים לשעבר. אנטרופי לא מזכירה ולו במילה את העובדה שאידלמן נחקר ברשות ני"ע סביב תמיכתו באישור העסקה. אידלמן לא מעורב בפרשת 4000 כלל, וחקירתו לא הולידה נגדו צעדים מינהליים או פליליים. בדירקטוריון לאומי הוא כיהן שלוש שנים, ואם ייבחר שוב, תהיה זו כהונתו השנייה.

האסיפה תתקיים ב־23 בדצמבר. עם המוסדיים הגדולים המחזיקים בלאומי נמנה בית ההשקעות אלטשולר שחם (5.6%), שלא משתמש בשירותי אנטרופי וככל הידוע צפוי לתמוך דווקא במוטי רוזן; והפניקס ואקסלנס, שמחזיקים יחד בכמעט 6% וכן נעזרים בייעוץ של אנטרופי.

יצחק אידלמן, צילום: צביקה טישלר יצחק אידלמן | צילום: צביקה טישלר יצחק אידלמן, צילום: צביקה טישלר

בלאומי יש גם משקיעים זרים גדולים, שהיוו לא פעם את לשון המאזניים בהצבעות עבר. אלה טרפדו את מינוי יורם טורבוביץ' לדירקטור בבנק בהסתמך על עמדת חברת הייעוץ הזרה ISS.

אידלמן כיהן כדח"צ בבזק כתשע שנים, עד סוף 2016. שמו עלה לכותרות כמי שעמד בראש הוועדה שמינה דירקטוריון בזק לבחינת אישור עסקת בעלי העניין למיזוגה עם yes ב־2015. בעסקה רכשה בזק את מלוא אחזקות החברה־האם יורוקום בחברת הלוויין בתמורה כוללת של מיליארד שקל. הוועדה בראשות אידלמן קיימה יותר מ־40 ישיבות שבסופן הכשירה את עסקת המיזוג. זו נחשדת כעת כמי ששירתה את צרכיו האישיים של בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' על חשבון בעלי מניות המיעוט. אידלמן כמובן לא ידע על מארג הקשרים לכאורה של אלוביץ' מול ראש הממשלה, והמליץ על העסקה כי סבר שהיא טובה לבזק. מאז שווייה של yes בספרי בזק ירד לאפס. אנטרופי המליצה אז ללקוחותיה להתנגד לעסקה.

באנטרופי מסבירים את התמיכה בדירקטור המכהן: "מיולי הוחלפו שני תפקידים בכירים בבנק, היו"ר והמנכ"ל". לתפקידים מונו סאמר חאג' יחיא וחנן פרידמן בהתאמה. "המגזר הבנקאי עומד תחת סיכון אסטרטגי מהותי, הדורש מהנהלת הבנק והדירקטוריון כאחד להתמודד מול תחרות גבוהה בצד עסקי הפיננסים החוץ־בנקאיים, השתנות התשתיות הטכנולוגיות והדיגיטליות, שינויים דמוגרפיים ועוד. הבנקים עוברים סוג של מהפכה עסקית ובכך עומדים תחת סיכון עסקי־אסטרטגי גבוה אף מעבר לסיכוני הליבה הבנקאיים הרגילים", ציינו באנטרופי. "ותק הדירקטורים נמוך עד כדי כך שממוצע הוותק עומד על כארבע שנים, וזאת עוד בטרם ההחלפה הקרובה של שני דירקטורים חדשים חלף דירקטורים ותיקים המסיימים את תפקידם".

באנטרופי מסבירים כי זו הסיבה לתמיכה באידלמן הוותיק: "אנו מוצאים בוותק נדבך משמעותי להתמודדות עם האתגרים העומדים בפניו. הצורך בשימור ידע, הבנת עסקי הבנק, הבנת הסיכונים, הכרת הרגולציה והכרת כלל פעילויותיו". באנטרופי מסכמים: "יש יתרון ביצירת יציבות בדירקטוריון לאור שינויים אלה". נוכח גישה זו, באנטרופי תומכים גם בהמשך כהונת הדירקטורית אסתר דומיניסני על פני אירה סובל, המתמודדת לראשונה. באנטרופי ממליצים לתמוך גם בתנאי העסקתם של חאג' יחיא וחנן פרידמן, שייהנו כל אחד מעלות שכר של 3.3 מיליון שקל בשנה.

מי שצפויה להכריע את גורל כהונת אידלמן ורוזן היא חברת הייעוץ הזרה ISS, שטרם שיגרה המלצתה ללקוחותיה הזרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות