אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי בדרך לרכישת 20% מריטיילורס לפי שווי של 750 מיליון שקל צילום: שוקה כהן

בלעדי לכלכליסט

לאומי בדרך לרכישת 20% מריטיילורס לפי שווי של 750 מיליון שקל

ריטיילורס שבשליטת פוקס מחזיקה בזיכיונות להפעלת חנויות נייקי ו־Foot Locker בארץ ובחו"ל, ומתכוונת לפתוח עשרות חנויות באירופה

12.12.2019, 07:09 | גולן חזני

הפעילות של רשת חנויות נייקי מתחילה להציף ערך לחברת פוקסשבשליטת הראל ויזל. לכלכליסט נודע כי לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, במשא ומתן מתקדם להשקעה של כ־150 מיליון שקל ברכישת 20% ממניות ריטיילורס, החברה־הבת של פוקס, שמפעילה את רשת חנויות נייקי בארץ ובקנדה, ואת המותג Foot Locker בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

המגעים מתקיימים זה כמה שבועות, בקצב מהיר יחסית, והצדדים קרובים לחתימה על הסכם שבמסגרתו תרכוש לאומי פרטנרס את המניות בשתי מנות של 10% כל אחת. העסקה משקפת לריטיילורס שווי מפתיע של 700–750 מיליון שקל, אף שחציה בתשלום עתידי. מדובר בשווי גבוה, שכן פוקס כולה נסחרת בשווי של 1.8 מיליארד שקל, לאחר שמתחילת 2019 רשמה עלייה של 68% בשווייה בבורסת ת"א.

פוקס נכנסה לתחום אופנת הספורט בנובמבר 2014 וסימנה אותו כאחד ממנועי הצמיחה העיקריים שלה. היא מחזיקה בזיכיון להקמת רשת חנויות של נייקי בישראל, אך אין לה בלעדיות על המותג. מנגד, אין גוף קמעונאי אחר שיש לו כיום זיכיון למוצרי נייקי.

הראל ויזל, בעלי פוקס , צילום: שוקה כהן הראל ויזל, בעלי פוקס | צילום: שוקה כהן הראל ויזל, בעלי פוקס , צילום: שוקה כהן

בעבר הפעילות של נייקי הופעלה על ידי כמה זכיינים שונים, ובהם גוטקס, מותגים בבעלות ג'ואי שוובל, קובי סקאל, חברת ונדום בבעלות משפחת פולק וריטיילורס, שהיתה בבעלות דובי שניידמן ורוני ורטהיימר. ב-2015 רכשה פוקס 90% ממניות ריטיילורס כש-10% נוספים נשארים בידי דובי שנידמן. בשנים האחרונות רכשה ריטיילורס את כל חנויות המותג נייקי בארץ, למעט חנויות אאוטלט, שהופעלו על ידי זכיינים שונים ופתחה חנויות נוספות.

הקפיצה המשמעותית של ריטיילורס צפויה באירופה

ריטיילורס מפעילה 22 חנויות נייקי בישראל בהם מועסקים 376 עובדים ו-52 חנויות פוט לוקר (Foot Locker). בקנדה החלה הפעילות של נייקי לפני שנתיים וחצי כשחתמה על הסכם עם נייקי קנדה בו קיבלה רשיון להקים רשת חנויות נייקי בקנדה למשך שבע שנים.

בדוחות השנתיים פורסם כי החברה מעסיקה בקנדה 218 עובדים בשבע חנויות נייקי שהיא מפעילה במדינה. לאחרונה פורסם כי פוקס תקים בקניון בטורונטו חנות נייקי ענקית של 3,000 מ"ר בהשקעה של 12 מיליון דולר שרובם יושקעו בידי הקניון.

חנות של פוט לוקר בראשון לציון, צילום: שוקה כהן חנות של פוט לוקר בראשון לציון | צילום: שוקה כהן חנות של פוט לוקר בראשון לציון, צילום: שוקה כהן

את רשת פוט לוקר פתחה ריטיילורס ב-2016, וכיום פרוסה הרשת על פני 52 חנויות בישראל. ההסכם בין ריטיילורס לפוט לוקר העולמית הוא לעשר שנים ונחתם כאמור ב-2016. בחנויות אלה מועסקים כ-650 עובדים. בחצי השנה האחרונה נפתחו 12 חנויות פוט לוקר, וב-2020 אמורה הרשת לעלות לכ-60 חנויות.

ריטיילורס צומחת בקצב מרשים וב-2018 הניבה הכנסות של 403 מיליון שקל, לעומת 178 מיליון שקל הכנסות ב-2017.

אבל הקפיצה המשמעותית של ריטיילורס צפויה דווקא באירופה. בהודעה קצרה ולקונית דיווחה פוקס ב-16 במרץ כי היא מנהלת מו"מ לקבלת זיכיון למותג נייקי גם באירופה. פוקס ציינה כי מדובר במספר מדינות באירופה ולא פירטה באילו מדינות, אולם לכלכליסט נודע שמדובר במדינות בעלות אוכלוסייה של 15-10 מיליון נפש במרכז אירופה ובצפונה. למרות שלא מדובר במעצמות אירופיות, הרי שהפוטנציאל של המכירות במדינות אלה, ברובן קיים מספר מועט יחסית של חנויות נייקי, הוא גבוה. התכנית של ריטיילורס היא להקים בשנים הקרובות עשרות חנויות במדינות אלה, ואולי אף כ-100 חנויות.

אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס , צילום: אלי אטיאס אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס | צילום: אלי אטיאס אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס , צילום: אלי אטיאס

עוד נודע לכלכליסט כי פוט לוקר העולמית ביקשה להצטרף כשותפה להקמת חנויות אלה, ובינה לבין פוקס מתנהל גם כן מו"מ מתקדם להיכנס לשותפות זו. השותפות תכלול גם פתיחה של חנויות פוט לוקר באירופה אולם בה ריטיילורס תהווה שותף מיעוט.

מדובר בכניסה ליותר מ-10 מדינות באירופה, שצפויה להעמיד את ויזל וריטיילורס כשחקן אירופי משמעותי בתחום קמעונאות אופנת הספורט. זאת, למרות שההסכם באירופה איננו כולל את פעילות האי-קומרס של נייקי.

הרחבת הפעילות בחו"ל מקלה על פוקס את המשבר בענף האופנה. פוקס הציגה בסיכום תשעת החודשים הראשונים של השנה הכנסותיה של פוקס צמחו ב-35% ל-1.9 מיליארד שקל, והרווח הנקי שלה זינק ב-80% ל-168 מיליון שקל.

ברבעון השלישי איחדה פוקס בדוחות מספר פעילויות ביניהן אמריקן איגל, ביליהאוס וביאנגה, ורשמה הכנסות של 93 מיליון שקל משערוכים בשלוש החברות שבהן הגדילה את חלקה. ההכנסה הרבעונית עמדה על 746 מיליון שקל והרווח על 113 מיליון שקל.

פוקס מפעילה בארץ חנויות הלבשה תחת המותג פוקס, מחזיקה ב-56% באתר המכירות אופנה טרמינל X , כמו כן 50% מרשת ללין למוצרי טיפוח, וכן ברשת מנגו. 

לאומי פרטנרס, בניהולו של אבי אורטל וכיו"ר משמש רונן אגסי, סימניה גם היא את תחום הקמעונאות, ודווקא בתקופה שבה התחום נמצא תחת איום מוחשי של מעבר לקניות באינטרנט, היא נכנסת לרשת קמעונאות שנייה.

ביוני האחרון רכשה לאומי פרטנרס 20% ממניות מיניליין המפעילה את רשת חנויות מוצרי החשמל ואקטרוניקה א.ל.מ תמורת כ-100 מיליון שקל. א.ל.מ מונה 43 סניפים ומכירותיה מגיעות למיליארד שקל. הנכס העיקרי במיני ליין הינו זיכיון היבוא של מקררי סמסונג בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות