אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנפקת ארמקו שברה שיאים? "זה לא בדיוק מה שהייתי מכנה מחיר שוק" צילום: רויטרס

הנפקת ארמקו שברה שיאים? "זה לא בדיוק מה שהייתי מכנה מחיר שוק"

חברת הנפט הסעודית הגיעה לשווי אסטרונומי של 2 טריליון דולר לאחר ההנפקה בבורסה של ריאד; ואולם לא כולם השתכנעו

13.12.2019, 21:35 | שירות כלכליסט

סעודיה עשתה היסטוריה השבוע לאחר שהנפיקה 1.5% ממניות חברת הנפט ארמקו בבורסה בריאד. המניה זינקה בשיעור המרבי של 10% בימים רביעי וחמישי, ושווי החברה הגיע ללא פחות משני טריליון דולר - הגבוה בעולם.

קראו עוד בכלכליסט

המספר האסטרונומי, אליו שאף יורש הכתר הסעודי מאז שהודיע על כוונתו להנפיק את החברה ב-2016, עלה על כל הציפיות של רבים בקהילה הפיננסית הבינלאומית.

ואולם התעניינות חלשה בעולם, ביקוש מקומי שהושפע מאוד, ככל הנראה, על ידי הממשלה, וביטול התוכניות לפרויקטים מחוץ לאזור המפרץ הפרסי, העלו שאלות לגבי האותנטיות של ההנפקה הציבורית - והאם היתה מגיעה לאותם מספרים אם היתה מבוצעת בשווקים מערביים.

"זה לא בדיוק מה שהייתי מכנה מחיר שוק", אמר ג'ון רוטלדג', סמנכ"ל השקעות ראשי בחברת ההשקעות Safanad, לרשת CNBC מעט לאחר פתיחת המסחר במניית ארמקו.

טקס פתיחת המסחר במניית ארמקו, צילום: רויטרס טקס פתיחת המסחר במניית ארמקו | צילום: רויטרס טקס פתיחת המסחר במניית ארמקו, צילום: רויטרס

"אני חושב שזו היתה מכירה מנוהלת עם הרבה מעורבות ממשלתית", הוסיף רוטלדג', ששימש יועץ כלכלי לשלושה ממשלים אמריקאים ולממשלת כוויית. "הם הצליחו ליצור רשימת קונים, אבל גם קבעו כמה מניות יימכרו. בצורה כזאת, הם מחזיקים במקל בשני קצותיו, ויכולים לקבוע את ערך השוק שהם רוצים".

החברה ענתה לטענות הללו ומסרה: "אנו מאמינים שהביקוש משקף אמון באסטרטגיה ארוכת הטווח שלנו".

לאחר תחילת המסחר במניות ביום רביעי, אמר מנכ"ל ארמקו אמין נאסר כי מחיר ההתחלתי של 8.53 דולרים למניה "הוסכם על בסיס ניתוח והערכה מלאים", וכי ההנפקה היא "סימן לחוזקה של הבורסה בריאד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות