אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: משה כחלון יישאר שר האוצר לעוד חצי שנה צילום: משה מילנר, לע"מ

מסתמן: משה כחלון יישאר שר האוצר לעוד חצי שנה

כחלון, שלא יתמודד ברשימת הליכוד לכנסת ה־23, מעוניין לסיים קדנציה של חמש שנים במשרד, ויפנה את תפקידו רק לדרישת נתניהו

15.12.2019, 06:49 | צבי זרחיה

שר האוצר משה כחלון צפוי להישאר במשרד האוצר בחצי השנה הקרובה, עד להקמתה של הממשלה החדשה, לכל המוקדם במהלך יוני 2020, למרות שלא יהיה חלק מרשימת הליכוד לכנסת ה־23 - כך נודע ל"כלכליסט". כחלון מעוניין לסיים את הקדנציה ביחד עם הממשלה הנוכחית בעת כינון הממשלה החדשה, ולאחר שיסגור חמש שנות ותק בתפקיד. בסוף השבוע נפגש עם החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ודן עמו בדרכים לניהול תקציב המדינה החל מה־1 בינואר 2020 במסגרת תקציב המשכי. במועד זה יהפוך חזקיהו ל"איש החזק" שמנהל בפועל את תקציב המדינה בהיעדר תקציב מאושר.

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת, כחלון עשוי לפנות את המשרה בתקופת ממשלת המעבר אם בשל אילוץ פוליטי יתבקש לעשות כן על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. בינתיים נתניהו לא מתכוון לוותר עליו. בפגישה שנערכה בין השניים ברביעי האחרון, הציג רה"מ סקר לפיו כחלון הוא השר הכי פופולרי מבין שרי הממשלה. בקמפיין הבחירות, מתכוון נתניהו להסתייע בכחלון, ולנפנף בפועלו להורדת מחירי הדיור ויוקר המחיה, הגדלת התקציבים החברתיים, הרפורמות בבנקאות, הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ועוד. העובדה שמבקר המדינה מתניהו אנגלמן "ניקה" את כחלון מפעולות חריגות להורדת הגירעון בסוף 2018 תורמת הן לנתניהו והן לכחלון.

שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן שר האוצר משה כחלון | צילום: אוראל כהן שר האוצר משה כחלון, צילום: אוראל כהן

בהגשת רשימת הליכוד לוועדת הבחירות המרכזית ב־14 בינואר ייפקד שמו של כחלון. מהכנסת הוא יפרוש לאחר האכזבה שנחל באפריל 2019 כשמפלגתו כולנו התרסקה מ־10 ל־4 מנדטים. עקב כך, ולאחר שמרכז הליכוד אישר בשבוע שעבר שרשימת המפלגה לכנסת ה־23 תהיה זהה לזו של הכנסת ה־22, כל חבריה - החל מהמקום החמישי שבו מוקם כחלון - יזנקו במקום אחד. שר הכלכלה אלי כהן שחזר לליכוד יעבור למקום ה־14, שרת השיכון יפעת שאשא ביטון שנשארה בכולנו תקודם למקום ה־28, והח"כית לשעבר טלי פלוסקוב שהתפקדה לליכוד תקפוץ למקום ה־34. פלוסקוב תנסה לסייע בקמפיין הנוכחי להעביר לליכוד תמיכה של עולים שהצביעו בעבר לאביגדור ליברמן.

כהן, שאשא ביטון ופלוסקוב נכחו שלשום בטקס השקת הקמפיין של נתניהו על ראשות הליכוד שנערך במעון רה"מ ברחוב בלפור בירושלים בהשתתפות כ־300 איש. כחלון עצמו לא היה באירוע, ואינו מעורב בקמפיין של נתניהו.

תיקים לגוש ה־55

בינתיים נתניהו מצ'פר את מפלגות "גוש ה־55", להן יזדקק גם לאחר הבחירות. ל"כלכליסט" נודע כי נתניהו נענה לבקשת יו"ר ש"ס אריה דרעי לתת את תיק החקלאות לחבר מפלגתו, שר הדתות יצחק וקנין - חקלאי ממושב יערה בגליל המערבי, ששימש במשך שנים כיו"ר הלובי החקלאי בכנסת. בש"ס רוצים את תיק החקלאות על מנת לקרוץ לחקלאים להצביע בעד המפלגה, לאחר שבבחירות האחרונות זיהו במפלגה תמיכה בקרב חקלאים. וקנין יתבקש לספק את הסחורה. ואילו סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) צפוי להתמנות באישור מועצת גדולי התורה כשר הבריאות בממשלת המעבר.

דמי הסתגלות על אי־עבודה

ב־2019 חברי הכנסת למעשה לא עבדו בכנסת. הכנסת ה־21 וה־22 חוקקו כל אחת חוקים לפיזורן. הדיונים במליאה בתחילת הכנסת ה־21 התקיימו למשך חודש אחד - מאי 2019, ובכנסת ה־22 התקיימו דיונים דלילים וקצרים מסוף אוקטובר עד אמצע דצמבר 2019.בעצם מדצמבר 2018, עת התפזרה הכנסת ה־20, הכנסת כמעט לא מתפקדת והמצב הזה יימשך עד להקמת הממשלה הבאה סביבות יוני 2020.

הח"כים שלא ייבחרו לכנסת ה־23, יפרשו באפריל 2020 לאחר שלא באמת עבדו בשנה האחרונה בכנסת, ויזכו למענק הסתגלות של 44־264 אלף שקל. המענק ישולם לח"כ פורש בגובה של משכורת חודשית אחת עבור כל שנת כהונה, החל מהשנה השנייה ועד שש משכורות. המשמעות: מי שזכאי ופורש, יקבל דמי הסתגלות על אף שלמעשה לא עבד כמעט בכלל, כולל כאלה שמילאו תפקידם רק כשנה וקצת.

אגב, בעקבות הקדמת הבחירות פעם נוספת, הח"כים שיישארו במשכן ימשיכו להשתמש ברכב החכור עד לסוף 2020. מסירת המכוניות החדשות לח"כים שהיתה אמורה להתבצע בתחילת 2019 תידחה פעם נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות