אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסמך משטרתי: חוקרי יאח"ה האזינו בסתר לשיחה בין אפי נוה לעורך דינו צילום: יריב כץ

מסמך משטרתי: חוקרי יאח"ה האזינו בסתר לשיחה בין אפי נוה לעורך דינו

מסמך שנחשף ב-ynet מעלה שאלות קשות על התנהלות החוקרים, וממנו עולה כי הקליטו שיחה בין ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה לסנגורו בועז בן צור - במשך 20 דקות בחניון התת-קרקעי של משרדי להב 433. הסנגור: עבירות על החוק, נתלונן במח"ש

16.12.2019, 20:34 | אלי סניור, ynet

מסמך האזנת הסתר התמוהה לנחקר המתוקשר שיכולה לסבך את המשטרה: בניגוד לכאורה לחוק ותוך התעלמות מזכויות חשוד - חוקרי המשטרה הקליטו בסתר את ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, עו"ד אפי נוה, בזמן ששוחח עם עורך דינו. ל-ynet נודע על ההאזנה בחניון התת-קרקעי של משרדי יחידת החקירות להב 433 בלוד, ממסמך שנחשף כאן לראשונה ושמעלה שאלות קשות לגבי התנהלות החוקרים.

קראו עוד בכלכליסט

המקרה התרחש בתחילת שנת 2019, ביום החמישי לחקירתו של נוה בפרשה שעוררה רעש גדול וכונתה "מין תמורת מינויים". היא הובילה בסופו של דבר לכתב אישום בכפוף לשימוע נגד נוה ונגד השופטת אתי כרייף.

 , צילום: ynet צילום: ynet  , צילום: ynet

את חקירת נוה ניהלו חוקרים בכירים ביחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) - סגן ניצב אסף וולפיש יחד עם רב-פקד אודליה שטרנברג ואחרים. הם גם אלה שביקשו את הארכת מעצרו של נוה בבית משפט וקיבלו לצורך החקירה 7 ימי מעצר בית. נוה, שהגיע ממעצר הבית לחקירה, ביקש במהלכה להיוועץ על סנגורו, פרקליט הצמרת בועז בן צור.

החוקרים החליטו לערוך לו תרגיל המנוגד לכאורה לחוק, ולתעד את השיחה הזאת. הם אמרו לו כי חדר ההיוועצות תפוס על ידי חשודים אחרים, והציעו לו במקום זאת לרדת לחניון להב 433 בקומה מינוס 1 - שם לדבריהם יוכל לבצע שיחה דיסקרטית עם בעז בן צור.

רפ"ק שטרנברג ליוותה אותו לשם, ובאותו חניון חיכה לו קצין משטרה אחר בדרגת פקד, אבי שטאובר, שקיבל הוראה משטרנברג – שאגב שניהם עורכי דין - והקליט את השיחה של אפי נוה עם סנגורו בעז בן צור במשך 20 דקות.

נוה וכרייף, צילום: יריב כץ, אתר בתי המשפט נוה וכרייף | צילום: יריב כץ, אתר בתי המשפט נוה וכרייף, צילום: יריב כץ, אתר בתי המשפט

מסיבה שאינה ברורה, ואולי בגלל החשש כי קיבל פקודה לא חוקית, החליט אותו קצין להעלות על מזכר את ההוראות שקיבל. במזכר שהגיע לידי ynet תחת הכותרת "סודי" נכתב "היום סביב השעה 12:50 רפ"ק אודליה שטרנברג יחד עם החשוד אפי נוה, ירדו לחניית להב קומה מינוס 1 כדי, לבקשת אפי לשוחח עם עורך דינו, בפרטיות וביחידות", מתאר פקד שטאובר בתחילת המזכר ומוסיף: "עת דיבר אפי עם עורך דינו, ביקשה ממני רפ"ק אודליה שטרנברג להפעיל מכשיר הקלטה שהיה עמי. הפעלתי בצד את המכשיר מסוג SONY שחור בשעה 13:00. בשעה 13:20 סיימתי את ההקלטה בצד, כשהייתי לבדי".

בעקבות הממצאים פנה עו"ד בן צור במכתב חריף לפרקליטות מחוז מרכז וביקש לקבל לידיו את ההקלטה. "מדובר בהקלטת סתר, ולא סתם, אלא של שיחה חסויה בין עורך דין ללקוח – ראש לשכת עורכי הדין דאז", טען בן צור. "זאת נעשה, תוך תחבולה אסורה עת אותם קצינים גרמו למרשנו להאמין כי מדובר בשיחה פרטית עם עורך דינו".

לטענת בן צור ביצעה המשטרה שורה של עבירות פליליות: האזנת סתר, פגיעה בפרטיות, הפרת חיסיון עורך דין לקוח ועוד. בנוסף לקלטת ביקש בן צור את פרטי הקצינים כדי להגיש תלונה במח"ש ואת הפרטים של הגורמים בפרקליטות שליוו את החקירה ואישרו את האזנת הסתר.

ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל פועלת על פי חוק וכך גם היה במקרה זה. למען הסר ספק נבהיר, לא היו דברים מעולם. שיחתו הטלפונית של נוה עם עורך-דינו לא הוקלטה בשום שלב על-ידי החוקרים, וכל ניסיון לרמז אחרת הריהו שגוי וחוטא לאמת".

מהפרקליטות נמסר: "המזכר שנוסח באופן לא ברור תיעד את עצם הפעלת מכשיר ההקלטה וזאת לשם שיחה מאוחרת בין נוה לחוקרים. שיחתו של נוה עם עורך דינו לא הוקלטה אלא השיחה בין נוה לחוקרים. הדברים עולים באופן ברור מתמליל שיחה זו שהועבר להגנה".

מנדלבליט: "ניסיון להתערב במרחב שבין עו"ד ללקוח פסול מכל וכל"

האזנת סתר דורשת מהמשטרה להוציא צו מבית משפט, ואולם גם בית משפט לא יכול לאשר למשטרה לבצע האזנת סתר לשיחה שבין עורך דין ללקוח. החשש על האזנה בחדר היוועצות כבר עלה כאשר התברר שהוקלטה שיחה בפרשת 4000 בין שאול אלוביץ' לבנו אור והדבר עורר סערה גדולה. הסוגיה הגיעה עד לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שבמענה למכתב מיו"ר לשכת עורכי הדין הנוכחי אבי חימי קבע: "אומר את הברור בעיניי: ניסיון להתערב שלא כדין ובאופן לא ראוי במרחב הייצוג של חשוד עם עורך דינו הוא פסול מכל וכל. כך גם ניסיון לגרום לאדם לומר דברים שאינם אמת הוא פסול מכל וכל. אין בכוונתי לגלות כל סובלנות כלפי פעולות פסולות ממין אלה, ככל שאכן אירעו. זו אינה דרכה של מערכת אכיפת החוק, אשר מחויבת לחקר האמת תוך שמירה קפדנית על זכויותיהם של חשודים ונאשמים".

בהמשך המכתב קבע מנדלבליט כי השיחה המוקלטת בין אור ושאול אלוביץ' הייתה במסגרת חקירה שבה היו עצורים במשרדי מתקן משטרתי והדגיש עוד יותר "כמו כן, למען הסר ספק, נבהיר כי חומרי החקירה מלמדים כי איש לא האזין לשיחת עורך דין עם לקוח".

אלא שהמסמך הנוכחי מלמד שמישהו במשטרה דווקא כן מעז לבצע לכאורה עבירות על חוק האזנת הסתר, ועל החיסיון שבין עורך הדין ולקוח. כעת יידרש לברר מי נתן את ההנחיה לעשות זאת, ומה יעשו כעת בפרקליטות המדינה ובמשרד היועץ המשפטי לממשלה.

יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, אמר בתגובה: "זה עתה פורסם שמשטרת ישראל הקליטה, במודע ובכוונת מכוון, שיחת ייעוץ בין ראש הלשכה לשעבר, עורך דין אפי נוה, לבין סניגורו, עורך הדין בועז בן צור. הזעזוע שאני חש, שאין לי מילים לתאר אותו, הוא על הפגיעה הקשה בקודש הקודשים של מקצוע עריכת הדין, ושאי אפשר להפריז בחשיבותו - חיסיון בין עורך דין ללקוח. זוהי חציית קו אדום ואיני מתכוון לעמוד מנגד, ומיד עם כינון הממשלה הבאה אפעל לקידום הצעת חוק זכויות הנחקר שיסדיר אחת ולתמיד את נושא זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות