אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד 66 מיליון שקל למטוס ראש הממשלה צילום: אי.פי

בלעדי לכלכליסט

עוד 66 מיליון שקל למטוס ראש הממשלה

בנוסף, תקציב הנסיעות של נתניהו צפוי לגדול ב-15.5 מיליון שקל; ועדת הכספים תדון בבקשות בהמשך השבוע; ח"כ מיקי לוי : "נתניהו לא רק נאחז בכיסאו אלא במטוס שהפך לאבן שואבת של תקציבים ציבוריים"

23.12.2019, 06:51 | צבי זרחיה

משרד ראש הממשלה מבקש להגדיל ב 66 מיליון שקל את התקציב לרכישה ואחזקה של מטוסו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. כמו כן, מוצע להגדיל ב-15.5 מיליון שקל את תקציב הנסיעות של נתניהו ל-2019, בהתאם לביצוע הנסיעות בפועל. הלילה שיגר משרד האוצר פנייה בעניין אל ועדת הכספים. הוועדה תדון בכך מחרתיים.

קראו עוד בכלכליסט

עוד מוצע להגדיל בהרשאה להתחייב בסכום של 18.9 מיליון שקל את תקציב האבטחה לראשי הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ואהוד ברק.

בנובמבר 2018 אישרה ועדת הכספים את הגדלת תקציב המטוס ב-60 מיליון שקל.

בפנייה ששיגר הלילה הממונה על התקציבים אוצר שאול מרידור אל הוועדה נכתב: "תיגבור תקציב משרד רה"מ בסך של 66 מיליון שקל עבור השתתפות במשרד הביטחון בגין אבן דרך נוספת במסגרת פרויקט הרכישה וההסבה של המטוס. זאת בעקבות החלטתה של ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי. החלטות אלה מאמצות את עיקרי דו"ח הוועדה הציבורית לבחינת רכישת המטוס ולבניית משרד ומעון רישמי עבור ראש הממשלה".

מטוס ראש הממשלה, צילום: התעשייה האווירית מטוס ראש הממשלה | צילום: התעשייה האווירית מטוס ראש הממשלה, צילום: התעשייה האווירית

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בדצמבר 2018, הקבינט המדיני ביטחוני אישר תקציב של 729 מיליון שקל לרכישה, הסבה ואחזקה של המטוס. לפי אותה החלטה, תקציב הרכישה וההקמה יעמוד על 393 מיליון שקל, ותקציב התפעול והתחזוקה יהיה 336 מיליון שקל לחמש שנים. הסכום הכולל אושר שנה בלבד לאחר שמשרד האוצר העריך את העלות ב־175 מיליון שקל בלבד.

נתניהו, צילום: רויטרס נתניהו | צילום: רויטרס נתניהו, צילום: רויטרס

ההחלטה העקרונית על רכישתו התקבלה במאי 2014 בתקופת הממשלה הקודמת בראשות נתניהו, בעקבות המלצה של ועדה ציבורית בראשות מבקר המדינה לשעבר ושופט בית המשפט העליון בדימוס אליעזר גולדברג. הממשלה החליטה כי הקבינט יקבע את התקציב.

בפני ועדת גולדברג הושמעו הערכות של נציגי מערכת הביטחון שלפיהן עלות רכישת מטוס בן 10–15 שנה והסבתו לצרכי ראש הממשלה תעלה כ־70 מיליון דולר - כ־270 מיליון שקל - ואולי אף פחות מכך.

המטוס, מסוג בואינג 767, הגיע לישראל לפני כשלוש שנים ועבר הליכי הסבה. לפני כחודש נערכה טיסת בכורה למטוס על ידי התעשייה האוירית ששיפצה אותו.

ח"כ מיקי לוי (כחול לבן), החבר בוועדת הכספים, מתח ביקורת על הגדלת התקציב למטוס רה"מ ואמר: "מערכת הבריאות קורסת תחת מחסור בתקציבים, הרשויות המקומיות לפני צמצום שירותים, הפעימה הנוספת להעלאת קצבאות הנכים לא נראית באופק, סבסוד הצהרונים מקוצץ ולצד כל אלו התקציבים למטוס ראש הממשלה ממשיכים לזרום כאילו אין גירעון, כאילו אין משבר במערכת הבריאות, כאילו אנחנו לא נמצאים ערב מערכת בחירות שלישית עם ראש ממשלה שמכהן מבלי שקיבל את אמון הכנסת או הציבור.

"ראש הממשלה לא רק נאחז בכיסא אלא במטוס שהפך לאבן שואבת של תקציבים ציבוריים. נראה כי מעולם לא כיהן במדינת ישראל ראש ממשלה מנותק כל כך מחיים עצמם. לא אתן שהתקציב הזה יעבור הפעם. את סכומי העתק שראש הממשלה רוצה להזרים לבניית בית ראש ממשלה חדש ולטובת המטוס שלו שעלה כבר מעל חצי מיליארד שקל יש להעביר למערכת הבריאות ולסל התרופות במיידי".

מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר מיקי לוי | צילום: עומר מסינגר מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות