אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עדות שרה נתניהו בתביעה נגדה: "אני מפחדת מכל עובד, כמו לחיות עם צל" צילום: אלכס קולומויסקי

עדות שרה נתניהו בתביעה נגדה: "אני מפחדת מכל עובד, כמו לחיות עם צל"

שנתיים לאחר שעובדת מעון ראש הממשלה לשעבר שירה רבן הגישה נגדה תביעה על העסקה פוגענית, טענה נתניהו בביהמ"ש: "בנו לי נרטיב. אני מתפלאת שאין מאות עובדות שעומדות בתור". על יחסיה עם העובדים: "לא יודעת מה הם יגידו. זה כל כך קשה. לא יודעת איך אני מחזיקה מעמד"

23.12.2019, 11:44 | יעל פרידסון, ynet

עיית ראש הממשלה שרה נתניהו מעידה הבוקר (יום ב') בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, שנתיים לאחר שעובדת מעון ראש הממשלה לשעבר שירה רבן הגישה נגדה תביעה על העסקה פוגענית.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו טענה בפתח דבריה: "יש כאן סאגה של פתיחת איזשהו נרטיב של עובדות ומטפלות נגדי. הכי קל כשלא עובדים לתבוע את שרה נתניהו". בסיום הוסיפה: "אני מפחדת מכל עובד. אני לא יודעת מה הוא יגיד. אם אני אומרת לו בוקר טוב הוא יגיד שאמרתי שלום עקום. זה מה שנקרא 'סטרס מתמשך'".

רבן, צעירה חרדית בת 25 ואם לשלושה, הועסקה במעון במשך חודש ספטמבר 2017, מתוכו כ-13 ימים בקומת המגורים של הזוג נתניהו, והיא תובעת 225 אלף שקל.

שרה נתניהו , צילום: אוהד צויגנברג שרה נתניהו | צילום: אוהד צויגנברג שרה נתניהו , צילום: אוהד צויגנברג

וכך נשמעה עדותה של שרה נתניהו בבית המשפט:

עו"ד נעמי לנדאו: "למה את פה?"

שרה נתניהו: "יש כאן איזשהו נרטיב של עובדות ומטפלות לשעבר מאחר שאני הפכתי לשק חבטות של התקשורת, והכי קל כשלא עובדים זה לתבוע את שרה נתניהו".

לנדאו: "למה את פה? על מה אנחנו מדברים?"

נתניהו: "שירה רבן".

לנדאו: "אני מפנה אותך לתצהיר שלה".

נתניהו: "אין לי אותו".

לנדאו: "היא אומרת שאת נתת לה רשימה של שש חצאיות, שש חולצות ועוד. את נתת לה כזו רשימה?".

נתניהו: "עד כמה שאני יודעת ממה ששמעתי בתקשורת, כל מה ששירה רבן אומרת זה שירה. עשרים ומשהו שנה יושבים על נישה, זה מעט מאד שהתקשורת מצליחה להוציא אחרי עשרים שנה. אני מדברת על אותם עובדים שרוצים לסחוט את המדינה. עשר שנים שבעלי לא היה ראש ממשלה הכל היה טוב ויפה, היו עובדות ומטפלות. שום דבר לא קרה. ברגע שבעלי חזר לתפקיד שוב פעם צצו. מני נפתלי הוא באותה קליקה של שירה רבן כי את מייצגת אותו. מני נפתלי התקשר אישית להרבה אנשים ללחוץ עליהם לצאת נגד שרה נתניהו. זה נישה, נרטיב על הדבר הזה".

השופט אייל אברהמי פנה אל נתניהו: "היתה מישהי ראשונה שפתחה את זה, טניה שואו?".

נתניהו: "ניצחתי אותה בתביעה, היא ברחה מהארץ. כשנסע אליה כתב לדרום אפריקה היא אמרה שהיא חוזרת בה, שרה נתניהו היא אמא טובה ודואגת לילדים שלה".

אברהמי: "אני שומע שיש לך הרבה מאד מטען, אני שומע את הדברים, בואי ננסה להתמקד בדבר הזה".

לנדאו שוב פונה לנתניהו: "במעט הימים שגברת רבן עבדה, את היית מרוצה מהעבודה שלה?".

נתניהו: "אני כמעט ולא ראיתי את מה שהיא היתה אחראית עליו, ראיתי אותה מעט מאד פעמים, ראיתי בבוקר, חזרתי מאוחר ולא ראיתי אותה".

לנדאו: "אז את לא יכולה לומר אם היית מרוצה או לא מרוצה?".

נתניהו: "לא. היא היתה מתלמדת אצל הגברת נילי קדוש (עובדת נוספת במעון - י"פ) ולא היה לי קשר איתה. יצאתי מהבית וחשוב שהשופט ידע שכל הימים הבודדים שהייתי איתה הייתי מחוץ לבית".

לנדאו: "את הסברת לנילי שתסביר לשירה רבן שיש נושא של שמירה על רכוש שלך. נילי ידעה שאם מתקלקל משהו צריך להביא תחליף או לשלם על זה".

נתניהו: "לשלם? לא אם דברים נהרסים או נשברים ושווים כסף אז צריך לחשוב מה עושים עם זה".

לנדאו: "כשחזרתם עם המזוודות ואבד זוג נעליים".

נתניהו: יש גבול לשקרים. אני מרגישה שאחרי עשרים שנה זו הזדמנות לומר את אשר על ליבי שזו באמת התעללות של התקשורת באמצעות עורכי הדין".

לנדאו: "מה זה קוד לבוש 1 קוד לבוש 2 קוד לבוש 3?".

נתניהו: "זה דברים אישיים שאני לא רוצה לדבר עליהם. אני לא מכירה את זה".

לנדאו: "היו מחליפים אצלך בגדים".

נתניהו: "כשבאים מהבית לבגדים שעובדים איתם".

שירה רבן הצעירה שעבדה במעון ראש הממשלה, צילום: חדשות ערץ 2 שירה רבן הצעירה שעבדה במעון ראש הממשלה | צילום: חדשות ערץ 2 שירה רבן הצעירה שעבדה במעון ראש הממשלה, צילום: חדשות ערץ 2

לנדאו: "וכשעובדים עובדים עם אותם בגדים, לא מחליפים".

נתניהו: "כן".

לנדאו: "מאד קשה לנהל משפחה כשעין הציבור על המשפחה, ליבי ליבי. בייחוד כשיש ילדים. אבל בכל זאת אני חייבת לשאול, את דרשת שיחליפו בגדים לפי מטלות?".

נתניהו: "אני נותנת הנחיות לדברים ספציפיים שרק אני יודעת, מה צריך לגהץ או לכבס. אלו דברים שרק אני יודעת. שכולם יבואו לראות איך הבית נראה. הבית נמצא במצב של טחב מתקדם, משקוף מפורק".

לנדאו: "מה אמרת לשירה שנוגע לשעות העבודה וזמן הגעה לעבודה?".

נתניהו: "אני לא זוכרת שאמרתי לה משהו. נילי קבעה לה את שעות העבודה. אני לא הכשרתי אותה. הן גמרו את המטלות והלכו. חזרתי הביתה לא אמרתי שיחכו לי. לגבי סילביה (עובדת נוספת) אני לא רוצה לדבר. היא שקרנית מועדת מילה אחת שלה אני לא מאמינה. נראה לי שאנשים הגיעו כמו שתולים. כמו שירה רבן אין לי ספק שהיא הגיעה כשתולה".

לנדאו: "את ראית את שירה אי פעם בוכה?".

נתניהו: "נתתי פחות או יותר את הדברים שיש לעשות היום וזהו הלכתי".

לנדאו: "מי היה אחראי על אריזת המזוודות?".

נתניהו: "אני ולידי נילי".

לנדאו: "ושירה לידה".

נתניהו: "כן אבל היא לא עשתה כלום".

לנדאו: "את לא צועקת אף פעם?"

נתניהו: "כל בן אדם לפעמים צועק ואת האחרונה שיכולה להגיד את זה אחרי השמועות שיש עליך. במשך שנים את עושה קריירה על הגב שלי".

לנדאו: "את יודעת שהוגשה תלונה לשלומית ברנע (היועצת המשפטית למשרד ראש ממשלה) על התעמרות בעבודה?".

נתניהו: "לא. אם הוגשה אני כבר אומרת שזה שקר".

לנדאו: "אם הוגשו את אומרת שזה שקר".

נתניהו: "ברור, זה הנרטיב שבנו לי. אני מתפלאת שאין מאות עובדות שעומדות בתור. זה קל לסחוט את המדינה ולקבל תקשורת אוהדת. הן עושות העתק הדבק. אני לא יכולה לעבור ליד בן אדם והם אומרים היא אמרה לי היא עשתה לי".

לנדאו: "את לא תרמת לזה".

נתניהו: "אני אדם לגמרי שונה ממה שהתקשורת אומרת עלי".

לנדאו: "הייתה תלונה של הגברת בביאן על שהיא נשארה בערב הפסח, והיא אמרה לך שהיא חייבת ללכת כי הסדר אצלה, ואמרת לה שהיא תמשיך לעבוד ואז רק הבן שלך אבנר שחרר אותה".

נתניהו:"זה היה משהו...היא הייתה באמצע איזו מטלה של גיהוץ, וביקשתי ממנה לסיים לגהץ רק משהו לבית הכנסת ואבנר אמר לה שזה בסדר, זה קרה זה נכון כן. זה היה משהו של דקות ספורות, ומאז היא לא עובדת ערבי חג וימי שישי".

עו"ד של חברת "מוריה", שמעסיקה את העובדות במעון ראש הממשלה, פנה לנתניהו: "היא מתארת שאת כל היום עוקבת אחריה ומעירה לה הערות. מה סדר היום שלך מהבוקר עד הערב בחודש הזה. את כל היום בבית? אני שואל

תנסי להסביר".

השופט אברהמי: "אני אמפה לך את השאלה שלו. הוא יותר בצד שלי, הוא מרים לך להנחתה".

נתניהו: "זה שקר מוחלט (ששירה רבן אמרה שהיא עוקבת אחריה ומעירה לה, י"פ). אם לא הייתי רואה אותה בראיון לערוץ 2 במסגרת כל הדברים האיומים שהם עושים על ראש הממשלה ועלי. וכמובן שאין מילה טובה עלי. לא מדברים על זה שאני מתלווה לבעלי בנסיעות, אף פעם אין תזכורת בתקשורת על העבודה שלי בשביל חיילים בודדים ניצולי שואה, בעלי חיים. וכל זה אחרי שעות העבודה שלי כי אני הולכת יום יום לעבודה במסגרת המשרה שלי. זה אף פעם לא מוזכר. אני לא זוכרת את הפנים שלה, אמרתי לה בוקר טוב. לא היה שום קשר בטח שלא הלכתי אחריה ולא אמרתי לה".

נתניהו המשיכה: "אני רוצה לומר משהו שקשור אלי אישית וגם למקצוע שלי, בכל זאת אני פסיכולוגית. להיות בבית של צוות ועובדים. זו מטלה קשה. מבחינתי זה כמו לחיות עם צל. אני מפחדת מכל עובד. אני לא יודעת מה הוא יגיד. אם אני אומרת לו בוקר טוב הוא יגיד שאמרתי שלום עקום. זה מה שנקרא סטרס מתמשך. אני כל הזמן, אני רוצה את השעות אחר הצהריים שהם ילכו כדי שאני אוכל להיות עם עצמי, עם הבנים שלי. זה כל כך קשה אני לא יודעת איך אני מחזיקה מעמד עם עובדים. אני משתדלת להיות עניינית או לתת איזה חיוך".

בתצהיר שהגישה רבן לבית המשפט, באמצעות עו"ד נעמי לנדאו, היא פירטה את נסיבות העסקתה בקומה השנייה של מעון ראש הממשלה על ידי נתניהו ואת דרישותיה הקפדניות בנושא הניקיון. עוד טוענת רבן כי נאסר עליה לאכול במהלך העבודה וכן לקחת הפסקות. היא נדרשה להביא כמה בגדים להחלפה, ולהחליף בגדים כמה פעמים ביום.

לדברי רבן, היא הגיעה לעבודה במעון ראש הממשלה דרך היועצת רבקה פאלוך שתיארה את התפקיד כ"עבודות בית קלות". "מר אזולאי כמו גם מר הורוביץ ציינו בפניי כי הממונה הישירה והבלעדית שלי היא הגב' נתניהו, אשר אף אומרת לי יום יום מה לעשות", נכתב בתצהיר. "נתניהו אסרה עלי לעשות את צרכיי הטבעיים במעון בקומה ה-2, כמו גם לאכול, לשתות או לנוח קמעא. נדרשתי להחליף את בגדיי פעמים רבות במהלך יום עבודה ולרחוץ את ידיי אין ספור פעמים ביום במים חמים ולנגב אותן במגבת נפרדת "המסומנת" ומוכרת כמגבת ייעודית לנו כ"משרתות" בלבד".

עוד העידה רבן כי נתניהו קנסה עובדות בשל נזקים שנגרמו לה לטענתה. לדבריה של רבן, יאיר, בנם הבכור של הזוג נתניהו, ערך לעובדות מסדר ניקיון משפיל בו היה מעביר אצבע ובודק אבק במקומות גבוהים. וקורא לאימו "אמא בואי תראי הם לא ניקו פה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות