אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
14 חודשי מאסר לאברהם נניקשווילי שהורשע במתן שוחד לבנימין בן אליעזר צילום: צביקה טישלר

14 חודשי מאסר לאברהם נניקשווילי שהורשע במתן שוחד לבנימין בן אליעזר

איש העסקים הורשע באוגוסט במתן שוחד של 400 אלף דולר למועמד לשעבר לנשיאות המדינה, השר המנוח בנימין בן אליעזר. בית המשפט המחוזי בתל אביב הטיל על נניקשווילי גם קנס כספי של מיליון שקל

30.12.2019, 08:59 | גלעד מורג, ynet
בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (שני) 14 חודשי מאסר בפועל על איש העסקים אברהם נניקשווילי, שהורשע באוגוסט האחרון במתן שוחד של 400 אלף דולר למועמד לשעבר לנשיאות המדינה, השר המנוח בנימין (פואד) בן אליעזר. נניקשווילי ייאלץ לשלם בנוסף גם קנס של מיליון שקל.

עם מתן גזר הדין, הגיעה לסיומה הפרשה שלוש שנים לאחר מותו של בן אליעזר. השופט בני שגיא תיאר בנימוקי העונש כי "המקרה העומד הוא ייחודי ויוצא דופן, ולא ניתן להשקיף עליו במשקפיים הרגילים שנבחנות בסוגיית שוחד בין אזרחים לעובדי ציבור".

קראו עוד בכלכליסט

בהכרעת דינו של נניקשווילי אמר השופט שגיא כי "החלטת הנאשם בדבר העברת הכסף לבן אליעזר הושפעה מהקשר שנוצר בניהם באופיו ונדיבותו של הנאשם, אך לא הונעה בלעדית מכך. היה גם אינטרס כלכלי - הועבר סכום עצום לבן אליעזר - וזה יצר מחויבות עצומה ואינדיקציה של מטרה פסולה".

אברהם נניקשווילי , צילום: צביקה טישלר אברהם נניקשווילי | צילום: צביקה טישלר אברהם נניקשווילי , צילום: צביקה טישלר

בפרשה הואשם גם איש העסקים רוי מוצפי, שיוצג ע"י עורכי הדין ששי גז ושירן גלברי, אך בהכרעת הדין הוא זוכה ממתן השוחד לפואד. השופט שגיא מתח ביקורת חריפה על המשטרה והפרקליטות בדברי ההסבר לזיכוי, ותקף את ההחלטה שלא לחקור את מוצפי באזהרה בתחילת החקירה אלא רק במהלכה.

כתב האישום נגד בן אליעזר הוגש בדצמבר 2015 על-ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה. השר לשעבר הואשם בעבירות שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ובעבירות מס. לפי כתב האישום, בן אליעזר דרש וקיבל סכומי כסף בתמורה לפעולות הקשורות בתפקידיו מאנשי עסקים שונים, ובכספים אלה רכש, בין היתר, נכסי נדל"ן.

הפרקליטות טענה כי בן אליעזר המיר מאות אלפי דולרים ללא דיווח תוך נקיטת פעולות הסוואה והסתרה, והחזיק אותו במזומן בכספות בביתו ובבנק. כמו כן, נטען כי בן אליעזר הפעיל קשרים בזמן שהיה השר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראש לשכתו איילת אזולאי, לטובת שיפור הסיכויים של חברת שמן, בבעלותם של נניקשווילי, המיוצג ע"י עורך הדין נתי שמחוני, וג'קי בן זקן לעמוד בתנאים לקבל רישיון קידוח באתר "מד אשדוד".

רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן בסופו של דבר לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת אזולאי, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט. בנוסף, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשווילי בהליך משפטי שניהל, שהזכייה בו זיכתה אותו בסכום כסף גדול.

מלבד בן אליעזר, הואשמו בפרשה חמישה אנשים נוספים, בהם ראש לשכתו איילת אזולאי, איש העסקים ג'קי בן זקן ואדם נוסף בשם צ'רלי יהודה. שלושתם הורשעו במסגרת הסדר טיעון. כמה חודשים לאחר הגשת כתב האישום, נפטר בן אליעזר מבלי שהתייצב בבית המשפט.

זמן קצר לאחר מכן, בספטמבר 2016, הופסקו ההליכים נגדו מבלי שהוכרע אם הוא אשם או זכאי, אולם התיק המשיך להתנהל ומשפטם של הנאשמים האחרים נמשך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות