אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: איראן אחראית לתקיפת השגרירות בבגדד צילום: Reuters

טראמפ: איראן אחראית לתקיפת השגרירות בבגדד

עשרות מתומכי המיליציות הפרו-איראניות בעיראק הסתערו לפני הצהריים על השגרירות האמריקנית בבגדד, הציתו עמדות ושברו חלונות. טראמפ בטוח שטהרן אחראית: "היא תישא במלוא האחריות". הוא הדגיש שאיראן אחראית גם למתקפת הרקטות שבה נהרג אזרח אמריקני: "הגבנו בתקיפות, וכך נעשה תמיד"

31.12.2019, 14:50 | ynet
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ האשים בצהריים (יום ג') כי איראן היא שתכננה את ההסתערות הבוקר של עשרות מתפרעים על שגרירות ארה"ב בעיראק.

"איראן הרגה אזרח אמריקני ופצעה רבים. אנחנו הגבנו בתקיפות, וכך נעשה תמיד", כתב טראמפ בטוויטר, כשכוונתו למתקפת הרקטות על בסיס עיראקי בשבוע שעבר שבה נהרג אזרח אמריקני ושבעקבותיה הפציץ צבא ארה"ב בסיסים של המיליציה הפרו-איראנית "גדודי חיזבאללה" בעיראק ובסוריה.

"עכשיו איראן עומדת מאחורי התקפה על שגרירות ארה"ב בעיראק", כתב טראמפ. "הם יישאו במלוא האחריות. בנוסף, אנחנו מצפים מעיראק להשתמש בכוחותיה כדי להגן על השגרירות".

תקיפת השגרירות שעליה כתב טראמפ אירעה לפני הצהריים: מאות עיראקים – תומכים של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות ואנשיהן – צעדו לעבר השגרירות, ועשרות מהם הסתערו על המתחם ופרצו לתוכו, זועמים על המתקפה האמריקנית שלשום שבה הרגה ארה"ב לפחות 25 מאנשי "גדודי חיזבאללה". המתפרעים נראו מבעירים אש ומנפצים חלונות, וברקע נשמעו קולות ירי ואזעקה.

גורמים במשרד החוץ העיראקי סיפרו שהשגריר האמריקני ודיפלומטים אחרים בצוות שלו פונו מהמקום, וכעת לא נשקפת להם סכנה. כמה אנשי אבטחה של השגרירות נותרו באותה העת בבניין. כוחות הביטחון העיראקיים, ולפי דיווח של סוכנות AFP גם כוחות אמריקניים, ירו רימוני גז ורימוני הלם כדי להרחיק את המפגינים מהבניין המרכזי של השגרירות, שאליו לא הגיעו. שלושה חיילים אמריקנים נראו על גג הבניין המרכזי. בחלוף קצת פחות משעה דיווחה "אל-ג'זירה" כי המפגינים הוצאו מהמתחם. דווח על 20 פצועים בקרב המתפרעים.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

ההתפרעויות בבגדד, צילום: רויטרס ההתפרעויות בבגדד | צילום: רויטרס ההתפרעויות בבגדד, צילום: רויטרס

האירוע ליד השגרירות החל לאחר הלוויות שנערכו בבגדד לכמה מהרוגי המתקפה שלשום. אחרי ההלוויות צעדו המתאבלים ל"אזור הירוק" של בגדד, אזור מאובטח-למדי שבו שוכנות שגרירויות מערביות. לבסוף הגיעו אל שגרירות ארה"ב. כתבים של סוכנות הידיעות AP ראו את הפעילים מנסים להסתער על השגרירות ושמעו אותם צועקים "להפיל את ארה"ב!" ו"מוות לארה"ב, מוות לישראל!". לפי חלק מהדיווחים, מחוץ לשגרירות התאספו לא מאות מפגינים אלא אלפים. הם החלו להקים אוהלים, אולי רמז לכוונתם להישאר במקום.

לפי סוכנויות הידיעות AP ורויטרס, מאבטחים נראו נסוגים לתוך השגרירות, ומפגינים יידו לעבר הבניין בקבוקים ואבנים ושברו מצלמות אבטחה מחוץ למקום. הם גם תלו על קירות השגרירות דגלים צהובים של "גדודי חיזבאללה", והשמיעו קריאות נגד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כוחות מיוחדים עיראקיים התפרסו ליד השער הראשי של השגרירות ומנעו מהם לפרוץ אליה, אולם בהמשך דווח כי מפגינים מציתים עמדות שמירה ריקות מחוץ למתחם, ואז נודע כי לפחות כמה מהם הצליחו לפרוץ לתוך המתחם דרך שער צדדי, המשמש לכניסת מכוניות.

עוד דווח כי המפגינים הקניטו את אנשי האבטחה שנותרו בשגרירות ושהסתתרו מאחורי חלונות זכוכית באזור קבלת הפנים של הבניין. על חלונות וקירות במתחם השגרירות ריססו המפגינים כתובות גרפיטי עם מילות תמיכה ב"גדודי חיזבאללה", בין השאר: "סגוּר בשם ההתנגדות". "ההתנגדות" הוא המונח שבו מכנים העיראקים את המיליציות המתנגדות לארה"ב.

ארה"ב, נזכיר, תקפה שלשום בעיראק ובסוריה בסיסים של "גדודי חיזבאללה", מיליציה המקורבת לאיראן, בתגובה על הרג אזרח אמריקני במתקפת רקטות על בסיס צבאי עיראקי בסוף השבוע. לדברי ארה"ב, המיליציה הזו היא שהייתה אחראית למתקפת הרקטות. לאחרונה גברו מתקפות מסוג זה נגד אתרים שבהם מוצבים אמריקנים בעיראק.

המתקפה האמריקנית שלשום הייתה הגדולה ביותר של ארה"ב נגד מיליציה עיראקית כלשהי בשנים האחרונות, ובעקבותיה הבטיחו "גדודי חיזבאללה" ומיליציות שיעיות נוספות תגובה חריפה. משרד החוץ האיראני כינה את המתקפה האמריקנית "פעולת טרור", וארגון חיזבאללה בלבנון, אף הוא בעל ברית של איראן, אמר שארה"ב צריכה לשלם מחיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות