אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המחשבים חוזר לצמוח: לנובו ו-HP מנצחות, אפל בירידה צילום: ניצן סדן

שוק המחשבים חוזר לצמוח: לנובו ו-HP מנצחות, אפל בירידה

אחרי 7 שנים של ירידה עקבית במכירות, 2019 הפכה לשנה הראשונה בה נצפתה עלייה במכירות של המחשבים האישיים כאשר לנובו מובילה את הטבלה. גם IDC וגם גרטנר שביצעו את המחקר מסכימות על כך, עם זאת, הן לא מסכימות על המספרים

14.01.2020, 13:42 | שירוות כלכליסט

מכירות המחשבים האישיים נמצאות שוב במגמת עלייה ב-2019 בהשוואה לשנה שלפניה, כך לפי מחקרים של IDC וגרטנר שהתפרסמו אמש (ב'). על פי הניתוח של הנתונים בידי האנליסטים של שתי החברות, המכירות נובעות בעיקר מעדכונים לווינדוס 10, זאת לאחר שהשבוע הסתיימה התמיכה הרשמית של מיקרוסופט בווינדוס 7. הצמיחה מגיעה לאחר שבמשך 7 השנים האחרונות השוק רק הצטמצם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי גרטנר, משלוחי מחשבים ברחבי העולם הסתכמו בכ-70.6 מיליון יחידות ברבעון האחרון של 2019, עליה של 2.3% מהרבעון האחרון של 2018. במהלך השנה כולה משלוחי מחשבים אישיים הגיעו ל-261.2 מיליון יחידות, צמיחה של 0.6% לעומת 2018. IDC דיווחה כי משלוחי הרבעון האחרון הגיעו ל-71.8 מיליון יחידות, מה שמייצג 4.8% צמיחה. במהלך השנה כולה המשלוחים הגיעו ל-266.69 מיליון יחידות, עלייה של 2.7% מ-2018.

לנובו מובילה את המכירות בעולם המחשבים, צילום: ניצן סדן לנובו מובילה את המכירות בעולם המחשבים | צילום: ניצן סדן לנובו מובילה את המכירות בעולם המחשבים, צילום: ניצן סדן

הסיבות להבדלים הלא קטנים בין נתוני שני הגופים נובעים בעיקר משיטת ההגדרה של מחשב אישי. גרטנר ו-IDC הגדירו את שוק המחשבים האישיים באופן שונה: המידע של גרטנר כולל מחשבי PC שולחניים, מחשבים ניידים והיברידיים (כמו ה Surface של מיקרוספט), אך לא כללו כרומבוקים או אייפדים כגון האייפד פרו. IDC לעומת זאת כללו מחשבים נייחים, מחשבים ניידים כולל כרומבוקים ותחנות עבודה, אך לא כללו טאבלטים כגון האייפד או שרתי X86.

"שוק ה PC חווה צמיחה, בפעם הראשונה מאז 2011, המונעת מדרישה גדלה לווינדוס 10, בעיקר בארצות הברית, אירופה, המזה"ת, אפריקה ויפן". כך לפי מיקאקו קיטאגווה, אנליסט בכיר בגרטנר. "אנחנו מצפים כי הצמיחה הזאת תמשיך במהלך השנה הזאת, גם אם התמיכה בחלונות 7 מגיעה לסיומה החודש, כשהרבה עסקים באזורים מתפתחים כמו סין, אירואסיה ואסיה-פאסיפיק עדיין לא ביצעו את העדכון".

לפי הערכה של אתר ZDnet, ישנם קרוב ל-1.2 מיליארד מחשבי PC בכל העולם, עליהם מותקנת מערכת ההפעלה חלונות - על קרוב למיליארד מהם מותקנת חלונות 10, על רוב השאר, קרוב ל-200 מיליון יחידות - מותקנת חלונות 7. למרות זאת, גם IDC וגם גרטנר טוענים כי צמיחת שוק בת-קיימא בשוק מחשבי ה PC תהיה חייבת לבוא מחדשנות.

HP במקום השני אחרי לנובו, צילום: ניצן סדן HP במקום השני אחרי לנובו | צילום: ניצן סדן HP במקום השני אחרי לנובו, צילום: ניצן סדן

שתי חברות המחקר ציינו כי המחסור במעבדים של אינטל ממשיך להשפיע על השוק ברבעון האחרון של 2019. IDC הוסיפה בדוח כי אימוצם של מעבדי AMD סיפקו קצת הקלה לבעיה זאת. לנובו, HP, ו-Dell נשארו עדיין בראש רשימת היצרנים, לפי IDC וגרטנר. שלושתם אחראים לקרוב ל-65% מהשוק ב-2019, עלייה קלה מהשנה שעברה.

לנובו רשמה עליה גדולה לעומת 2018 ברוב העולם. בארצות הברית, משלוחי מחשבי לנובו עלו ביותר מ-30% בהשוואה לשנה הקודמת. HP הספקית השנייה בגודלה בעולם, שמרה על מיקומה בארצות הברית, אירופה, המזה"ת, אפריקה ואמריקה הלטינית. צמיחתה של Dell, שרשמה שיא ברבעון האחרון של 2019 קשורה ברובה בגידול חזק בדרישה למחשבים בשוק האמריקאי. מכירות מחשבי המק של אפל רשמו ירידה ברבעון האחרון של 5.3 אחוז מהשנה שעברה, כך לפי IDC. כמות המשלוחים ירדה ב-2.2 אחוז לכל השנה ב-2019.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות