אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק ה-PC צמח ברבעון השני, בדגש על מחשבים שולחניים צילום: שאטרסטוק

שוק ה-PC צמח ברבעון השני, בדגש על מחשבים שולחניים

לפי נתוני גרטנר ו-IDC, משלוחי המחשבים צמחו ברבעון בשיעור של עד 4.7% - כ-63 עד 64.9 מיליון יחידות; הנתונים מתייחסים רק למחשבי מותג, כך שיתכן שהצמיחה בשוק אף גדולה יותר. ואולם, ההחרפה במלחמת הסחר שהכריזה ארה"ב על סין עלולה לקטוע את הצמיחה בהמשך

14.07.2019, 12:05 | רפאל קאהאן

שוק ה-PC רושם צמיחה מפתיעה: לפי נתוני IDC וגרטנר שפורסמו בסוף השבוע נרשמה עלייה של בין 1.5% ל-4.7% במשלוחי המחשבים האישיים ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל אשתקד. גרטנר העריכה שנשלחו כ-63 מיליון מחשבים ו-IDC אף היתה יותר אופטימית עם כ-64.9 מיליון מחשבים.

קראו עוד בכלכליסט

ההבדלים בהערכות לא נובעים ממקורות שונים - אלא משיטות מדידה שונות. בשני המקרים החברות בודקות משלוחי מחשבים למחסני הקמעונאים או המפיצים השונים. ההבדל נעוץ בהגדרת מחשב שעל פי גרטנר לא כוללים למשל כרומבוקים או מחשבי פרימיום היברידיים כגון מחשבי הסרפס של מיקרוסופט שנמדדים כטאבלטים.

לפטופ לנובו X1 Carbon, צילום: ניצן סדן לפטופ לנובו X1 Carbon | צילום: ניצן סדן לפטופ לנובו X1 Carbon, צילום: ניצן סדן

הצמיחה העיקרית נמדדה דווקא בפלח המחשבים השולחניים. אלה משמשים יותר בארגונים ובמדינות מתפתחות שם המחיר של מחשבים ניידים עדיין גבוהים למדי. זאת ועוד, המכירות לא כוללות למשל מחשבים שמורכבים על ידי חנויות או רשתות מקומיות - אלא מחשבי מותגים כגון HP, לנובו או Dell בלבד. אלה מייצגים בין 64% ל-67% מסך המשלוחים על פי המחקרים, ולא מעט מהארגונים מעדיפים לקנות מחשבים מורכבים; לפיכך, לא מן הנמנע שהצמיחה גדולה אף יותר.

שתי החברות אמרו שלנובו הגדילה את נתח השוק שלה ביחס לשנה שעברה - אך לא ציינו מי החברה המובילה כעת. המספרים גם השתפרו בזכות החזרה לזמינות של מעבדי אינטל - אותם התקשו היצרנים לרכוש בחודשים האחרונים.

צמיחה במחשוב הנייח, צילום: שאטרסטוק צמיחה במחשוב הנייח | צילום: שאטרסטוק צמיחה במחשוב הנייח, צילום: שאטרסטוק

ואולם, אלמנט אחד מטיל צל על הצמיחה הזו ומסכן את הפיכתה למגמה: רוב המחשבים עדיין מיוצרים במפעלים בסין - ואלה צפויים לספוג עלייה חדה במכסים שנגבים עליהם בגלל מלחמת הסחר שהכריזה ארה"ב על סין. עלייה חדה מדי במחירים עשויה להאט מאוד את קצב המכירות. ספטמבר נחשב באופן מסורתי לחודש טוב עבור חברות המחשבים. תלמידים וסטודנטים חוזרים לספסל הלימודים וארגונים נוטים לסגור את תקציבי ההצטיידות של השנה הקודמת ולרכוש מחשבים חדשים לפני עליות המחירים של סוף השנה ועונת החגים.

עלייה במכסים בתקופה הנוכחית עשויה לגרום לדחיית רכישות, משהו שבטווח הקצר והבינוני יפגע בחברות הטכנולוגיה האמריקאיות. גם כך השוק האמריקאי חווה האטה מסוימת על פי גרטנר שהגיעה לכ-0.4% או כ-14.5 מיליון מחשבים. ב-IDC הראו דווקא גידול קל חד ספרתי - אך בהתחשב בכך שהחברה סופרת כרומבוקים שמחירם נמוך יותר למשל - יכול מאוד להיות שאלו השפיעו לטובה על המספר הסופי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות