אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם צילום: GidonPico/Pixabay

תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם

לפי מדד יוקר המחיה של פירמת Numbeo, הבוחן את עלות המחיה ב-440 ערים ברחבי העולם, תושבי העיר העברית הראשונה יכולים לקנות בסופר 25% מוצרים פחות מתושבי ניו יורק. מתוך 100 ערי אסיה - רק בטוקיו משלמים יותר בקופה; איפה ממוקמות בדירוג חיפה וירושלים?

19.01.2020, 12:05 | שירות כלכליסט

פירמת Numbeo פרסמה את מדד יוקר המחיה החצי-שנתי שלה, המשווה את עלות המחיה ב-440 ערים ברחבי העולם, יחסית לניו יורק.

קראו עוד בכלכליסט

לפי נומבאו, העיר היקרה ביותר בעולם היא ציריך שבשוויץ. ערים נוספות במדינה קיבלו את המקומות 2 עד 5 ברשימה, לפי הסדר הבא: באזל, לוזאן, ז'נבה וברן. שלוש ערים נורווגיות הגיעו למקומות 6 עד 8 ברשימה: סטוואנגר, אוסלו, וטרונדהיים. ניו יורק נמצאת במקום ה-11, וסן פרנסיסקו ב-12.

חוף תל אביב חוף תל אביב חוף תל אביב

העיר טוקיו שהגיעה למקום ה-18 היא היקרה ביותר באסיה. ערים באפריקה נמצאות כולן במחצית התחתונה של הרשימה, כשהעיר היקרה ביבשת היא פרטוריה שבדרום אפריקה, שנמצאת במקום ה-252.

הדירוג החצי שנתי של הפירמה מתפרסם בכל שנה בחודשים ינואר ויולי. במסגרת הדירוג, מושווית כל עיר לניו יורק (שבאופן שרירותי זוכה לניקוד של 100 נקודות). פירוש הדבר הוא שעיר המקבלת ניקוד של 120 נקודות יקרה ב-20% יותר מניו יורק ולהיפך.

ערי ישראל זכו בדירוג העולמי למיקומים גבוהים במיוחד. תל אביב ממוקמת במקום ה-20 (מתוך 440 ערים בעולם) ביוקר המחיה שלה, אם כי היא עדיין זולה יותר מניו יורק, שניצבת במקום ה-11 בדירוג. חיפה ניצבת במקום ה-31 וירושלים במקום ה-34.

ניו יורק, ארה"ב. במקום ה-11, צילום: ויקיפדיה ניו יורק, ארה"ב. במקום ה-11 | צילום: ויקיפדיה ניו יורק, ארה"ב. במקום ה-11, צילום: ויקיפדיה

ת"א במקום ה-16 בעולם במחירי הארוחות במסעדות

 

בין 100 ערי אסיה שנבדקו, תל אביב הגיעה ממש לצמרת. אחרי טוקיו, תל אביב היא העיר היקרה ביותר באסיה - יותר מסיגנפור, הונג קונג ודובאי. העיר חיפה ממוקמת במקום החמישי וירושלים בשביעי, כשגם הן מככבות בעשירייה הראשונה של הערים היקרות באסיה.

פירמת Numbeo בדקה לחוד גם את דירוג שכר הדירה בערי העולם. העיר היקרה בעולם להתגורר בה בשכירות היא סן פרנסיסקו ואחריה ממוקמות מנהטן בניו יורק, סן חוזה בעמק הסיליקון שבקליפורניה, ברוקלין והונג קונג.

בדירוג השכירות ניצבת תל אביב במקום ה-42 בעולם (מתוך 440 ערים), עם שכר דירה ממוצע שזול עדיין ב-55% משכר הדירה הנדרש בניו יורק. מצבן של ירושלים ותל אביב טוב בהרבה כשמדובר בשכירות ממוצעת – ירושלים ניצבת במקום ה-111 בעולם וחיפה במקום 209 בין 440 הערים בעולם.

מדד נפרד נוסף הוקדש למחירי הארוחות במסעדות, ובדירוג זה תל אביב יקרה עוד יותר, והיא ניצבת במקום ה-16 בעולם בין 440 הערים שנבדקו.

כשמסתכלים על כוח הקנייה של תושבי ערי העולם – כמה מוצרים וכמה שירותים מאפשר להם השכר הממוצע שלהם לקנות – משתפר מצבן של ערי ישראל בהשוואה העולמית, אך הוא עדיין גרוע. תושבי תל אביב המשתכרים שכר ממוצע יכולים לקנות 25% פחות מוצרים ושירותים מאשר תושבי ניו יורק עם השכר הממוצע שלהם.

בקצה השני של מדד יוקר המחיה, שמצא מי הן הערים הזולות בעולם - שולטות ערי הודו ופקיסטן בכל 20 המקומות האחרונים. במערב אירופה, תשע הערים הזולות ביותר נמצאות בגרמניה ואחריהן וינה, העיר העשירית הזולה ביותר במערב אירופה.

אלה עשר הערים היקרות ביותר בעולם לפי אתר Numbeo:

 

1. ציריך, שווייץ

ציריך, שוויץ , צילום: שאטרסטוק ציריך, שוויץ | צילום: שאטרסטוק ציריך, שוויץ , צילום: שאטרסטוק

2. בזל, שווייץ

3. לוזאן, שווייץ

4. ג'נווה, שווייץ

5. ברן, שווייץ

ברן, שווייץ, צילום: happytrips ברן, שווייץ | צילום: happytrips ברן, שווייץ, צילום: happytrips

6. סטאוונגר, נורבגיה

7. אוסלו, נורבגיה

אוסלו, נורבגיה , צילום: גטי אימג אוסלו, נורבגיה | צילום: גטי אימג'ס אוסלו, נורבגיה , צילום: גטי אימג

8. טרונדהיים, נורבגיה

9. רייקיאוויק, איסלנד

10. ברגן, נורבגיה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות