אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפלסטינים כיסו כמחצית מחובם לחברת החשמל צילום: יריב כץ

הפלסטינים כיסו כמחצית מחובם לחברת החשמל

חברת החשמל המזרח ירושלמית, שאחראית על אספקת החשמל לפלסטינים, העבירה לחברת החשמל הישראלית כ-740 מיליון שקל, זאת כחלק מצמצום חובותיה בגין צריכת חשמל. זאת בנוסף ל-180 מיליון שקל שהעבירה לפני כמה שבועות

22.01.2020, 09:37 | ליאור גוטמן
חברת החשמל המזרח ירושלמית, שאחראית על אספקת החשמל לפלסטינים, העבירה לחברת החשמל הישראלית כ-740 מיליון שקל, זאת כחלק מצמצום חובותיה בגין צריכת חשמל. הסכום שהועבר מצטרף לגבייה אחרת ע"ס 180 מיליון שקל שבוצעה לפני כמה שבועות, כך שבשורה התחתונה חברת החשמל הישראלית השיבה לעצמה כ-920 מיליון שקל עבור חשמל שסופק לאזורי יו"ש ועזה, שאף אחד לא ממש טרח לשלם עד היום.

קראו עוד בכלכליסט

מבחינת חברת החשמל הסכום ישפר את מצבה הכספי, זאת למרות שמדובר בגבייה של כמחצית מהחוב. בחברת החשמל טוענים שיפעלו בנחישות כדי לשלם את החצי השני. "מדובר בשלב משמעותי בצמצום החובות של חברת החשמל המזרח ירושלמית. הנהלת חברת החשמל פעלה בנחישות ואחריות לגביית החובות, ומקדמת גם מהלך אשר משלב חישמול תחנות משנה חדשות ושדרוג איכות האספקה", אמר יו"ר דירקטוריון החברה יפתח רון טל.

יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל , צילום: עמית שעל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל | צילום: עמית שעל יפתח רון טל יו"ר חברת החשמל , צילום: עמית שעל

נושא גביית החובות של הרש"פ היה אחד הכאובים עמה התמודדה חברת החשמל בשנים האחרונות. כזכור, רק באמצע 2016 גיבש שר האוצר כחלון הסכם תשלומים שכלל תספורת חוב של מאות מיליונים, ויתור שזכה לדממה בקרב ארגוני חברה רבים שהתרעמו על תספורות אחרות שחברת החשמל ביצעה, דוגמת זה מול החוב המצרי מסוף 2019. סך החובות של הרש"פ הגיעו בשלבים מסויימים לכשני מיליארד שקל, כאשר הממשלה אסרה על החברה לבצע ניתוקי חשמל המוניים מחשש לתגובה תקשורתית ודיפלומטית. בצר לה, חברת החשמל נאלצה להסתפק בצמצום ההיצע לרש"פ לכמה שעות בודדות ביום, וגם זה לא בכל שבוע.

בשלב זה התשלום שהועבר לא ישפיע על תעריף החשמל, כיוון שאי התשלום בעבר לא הוכר במסגרת התעריף. במידה והיה מוכר, המשמעות התיאורתית הייתה ירידה של כ-3.5% בתעריף משקי הבית.

תגיות