אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומני השרים נחשפים: יותר פגישות עם התקשורת, פחות עבודה מקצועית צילומים: עידן ארבל, דנה קופל, דוברות המפלגה כולנו

מיוחד לכלכליסט

יומני השרים נחשפים: יותר פגישות עם התקשורת, פחות עבודה מקצועית

המידע לגבי סדר יומם של השרים אמור להיות ציבורי, אך נחשף רק בעקבות בקשה של התנועה לחופש המידע. במחצית הראשונה של 2019 דיווח בנט על יותר מאירוע אישי אחד ביום בממוצע: חלק מחבריו הם מוריס קאהן, מנהלי קרנות ואנשי הייטק; איוב קרא ציין ביומנו רק 19 פגישות מקצועיות בתחומי העיסוק של משרדו; וגילה גמליאל מרבה להיפגש עם אנשי משרדה, אבל ממעטת לכנס דיונים מקצועיים

26.01.2020, 07:08 | דורון ברויטמן

 נפתלי בנט שר החינוך והתפוצות: השר שמקדיש שעות רבות לאנשי עסקים ולנסיעות ברחבי הארץ

שר החינוך והתפוצות לשעבר נפתלי בנט, העביר את מרבית זמנו בנושאים אישיים, כך על פי ניתוח יומנו של השר בחודשים ינואר־יוני 2019. מהניתוח עולה כי ביומנו של השר מצוינים 265 אירועים שמסתכמים לכדי 208 שעות. בין הפעילות המצוינות תחת קטגוריה זו ניתן למצוא פגישות עם חבריו בחברת אבטחת המידע סאיוטה שהקים בטרם פנה לפוליטיקה, וכן דמויות נוספות מעולמות ההייטק והעסקים שהוא מגדיר מכרים אישיים דוגמת מוריס קהאן, מנהלי קרנות כמו סקוט טובין וג'ון מדווד ואיש העסקים רון צוקרמן.  

השר בילה 128 שעות בפעילויות שמוגדרות כ"סגורות". לטענת דוברו מדובר ב"פגישות אישיות של השר, על פי רוב לצרכים אישיים, משפחתיים ורפואיים. מפאת פרטיותו, אלו הופיעו תחת הגדרה זו".

זמן לא מבוטל, 171 שעות בסך הכול, העביר בנט בנסיעות ברחבי הארץ. אף על פי שייתכן כי מדובר בחלקן בנסיעות עבודה, יומנו של השר אינו כולל פירוט בנושא ולכן אין אפשרות לפענח את מטרת הנסיעות.

פגישות עם מו"לים, פעילים, תורמים

בתקופה המדוברת השר בנט עסק ב־247 אירועים הקשורים לתקשורת הכוללים ראיונות, צילומים, פגישות עם עיתונאים ומנהלי תחנות. בסך הכול השקיע בנט כ־162 שעות בתקשורת. כמו כן, בנט נפגש עם מספר בעלי עיתונים ומו"לים רובם מהמגזר החרדי והציונות הדתית, ובהם: אלי עזור, מו"ל מעריב וג'רוזלם פוסט, דודו סעדה, יו"ר קבוצת בשבע, צביקה שלום, בעלי רדיו גלי ישראל, רדיו תל אביב ורדיו דרום ויוסי שינובר מבעלי רשת השבועונים לציבור החרדי קו עיתונות. בנט נפגש עם שינובר חמש פעמים במהלך תקופה זו.

בפן הפוליטי בנט השקיע 63 שעות למפלגתו בבחירת מועמדים, פגישות עם פעילים ואנשי מפלגה ו־27 שעות באירועים כגון חתונות וניחום אבלים. שבע שעות בילה בנט עם אנשי עסקים ותורמים, בהם אחיקם קאופמן בעלים לשעבר של חברת צ'ק שנמכרה ב־350 מיליון דולר, מירון צימרמן ואלי ברקת – בעלה של אלונה ברקת, שהתמודדה מטעם מפלגת הימין החדש ואח של ניר ברקת, המתמודד מטעם הליכוד. בנוסף השקיע בנט שמונה שעות בפגישות עם משפחות נפגעי טרור, שמונה שעות עם רבנים ודמויות בכירות בציונות הדתית ו־20 שעות באירועים כלליים. בסך הכול השקיע בנט 135 שעות בפעילות פוליטית.

לעומת זאת, בפן המקצועי השקיע בנט מעט פחות. ביומנו מצוינים 85 אירועים שהסתכמו ב־94 שעות הקשורים לעולם החינוך כגון פגישות עם המל"ג, אנשי חינוך וכנסים רלבנטיים. בנוסף, בנט נפגש עם מספר אנשי עסקים כגון שי אגסי, חמי פרס ודוד ברוך מנכ"ל אקסלנס לשעבר להתייעצויות מקצועיות ולקידום תוכניות חינוכיות כגון "לתת חמש", להעלאת מספר הנבחנים בחמש יחידות במתמטיקה.

בנט ציין ביומנו 16 אירועים הקשורים לפעילותו הממשלתית הכוללים שלוש ישיבות ממשלה, שבע ישיבות של הקבינט, שלוש ישיבות עם המועצה לביטחון לאומי והצבעה אחת בכנסת. ראוי לציין כי בנט נפגש עם מאיר רובין, מנכ"ל פורום קהלת, להתייעצויות בנושאים שונים כגון פסקת ההתגברות והמל"ג.

"ביקורי פתע בבתי ספר"

תגובת השר בנט: "השר בנט כיהן כשר החינוך במשך ארבע שנים, במהלכן הוביל מהלכים רבים למען תלמידי והורי ישראל, החל מרפורמת חמש יחידות מתמטיקה, דרך פרויקט חוג לכל ילד, סייעת שנייה בגני הילדים, התוכנית הלאומית לחיזוק האנגלית והרשימה עוד ארוכה. הישגים אלו במהלך כהונתו לא היו יוצאים אל הפועל ללא מחויבות מלאה של השר למשרד והשקעת מלוא זמנו ומרצו במילוי התפקיד. ככל איש ציבור, חילק השר את זמנו בין מחויבויותיו המקצועיות לאלו האישיות והפוליטיות, באופן מאוזן ומקצועי".

באשר לזמני הנסיעה מסר בנט כי "כשר חינוך האמון על המערכת הציבורית הגדולה בישראל אשר פרוסה בכל רחבי הארץ, קיים השר נסיעות רבות כחלק מהתפקיד. השר היה נוהג לקיים ביקורי פתע בבתי ספר, כאשר במהלך הקדנציה ביקר במאות בתי ספר מדן ועד אילת". לגבי פגישות עם גורמי תקשורת מסר: "שיח עם עיתונאים וגורמי תקשורת הוא דבר שבשגרה לכל איש ציבור. מדובר בממשק מוכר כחלק מהקשר של שרים וחברי כנסת עם הציבור באמצעות כלי התקשורת".

גילה גמליאל השרה לשוויון חברתי: השרה שמשקיעה בנאומים ובמשרד

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל מקדישה את מרבית זמנה לפגישות עם צוות משרדה, כך עולה מניתוח יומנה. מתוך 735 אירועים, השרה הקדישה 43% (315 אירועים) מזמנה לפגישות במשרד עם יועצים, המנכ"ל וצוותי עבודה. השרה הקדישה לטובת כך 422 שעות מתוכן 30 שעות ל"צוות נאומים", 57 שעות ל"צוות מוניציפלי" ו־82 שעות ל"צוות תקשורת". לצורך הופעותיה בתקשורת השרה השתתפה ב־142 ראיונות, צילומים וכנסים (108 שעות).

לעומת זאת, ביומנה של השרה מתוארים 46 אירועים בלבד (50 שעות) הקשורים לפן המקצועי של תחום משרדה. השרה ציינה ביומנה 204 אירועים פוליטיים בהם השתתפה, מתוכם 103 אירועים ללא פירוט. בולטת העובדה כי השרה גמליאל בחרה להשתתף בכ־65 הלוויות, אזכרות וניחומי אבלים.  

 

 

השרה גמליאל מסרה: "כל טיסות העבודה עסקו בענייני המשרד ובנושאים מדיניים בלבד. בעניין ההופעות בתקשורת והאירועים הפוליטיים, בתקופה המדוברת התקיימו הפריימריז בליכוד, ולכן מספר האירועים גבוה ביחס לשנים אחרות".

איוב קרא שר התקשורת - השר חובב האירועים: “איפה שהזמינו אותי להשתתף, הלכתי"

 

שר התקשורת לשעבר איוב קרא לא אוהב לחשוף מידע. מניתוח יומנו של השר עולה כי בין החודשים ינואר־יוני 2019 צוינו ביומן 147 אירועים בלבד. בשליש מהם, כגון פגישות פוליטיות ונסיעות לערים, לא ניתן לזהות את מטרת האירוע או מי השתתף בפגישה.

מבין הרישומים ביומן שניתנים לזיהוי, ניכר כי השר אוהב להשתתף באירועים. כך, ביומנו של קרא מצוין שהשתתף בלא פחות מ־40 אירועים שונים הכוללים: כנסים, ועדות, קבלת פנים למנהיגים זרים, טקסים, אירועים פוליטיים, ביקורים ואירועי תרבות. בולטת במיוחד היא השתתפותו של השר ושל מנכ"ל משרדו נתי כהן, בפרמיירות של סדרות של חברת הוט - חברה שנמצאת תחת פיקוחם. בנוסף, ראוי לציין כי השר השתתף בערב התרמה ליתומים בקייב שאורגן על ידי ארגון חב"ד. 

בפן המקצועי של משרדו מיעט השר לעסוק ומצוינים ביומן 18 נושאים הקשורים לתקשורת, לא כולל פגישות שוטפות עם צוות המשרד. בין היתר, עסק השר בדואר, ניסוי גלים מילימטריים, ערים חכמות ופגישה עם שר התקשורת הרומני.

בנוגע לפעילות הממשלתית בה לקח חלק, השר קרא השתתף ב־22 ישיבות ממשלה וייצג את ישראל בשבעה אירועים שונים מול מדינות זרות. כמו כן, ביומנו של השר מתוארות 10 פגישות הקשורות לעולם התקשורת.

תגובת השר קרא לדברים: "בשנה הזו היינו בתקופת בחירות, מחודש לחודש לא היו הרבה דברים מקצועיים שהיה צריך לעשות מעבר לפגישות פוליטיות שמטרתן לנצח את הבחירות". בכל הנוגע להופעה באירועים, ובפרט לפרמיירות של הוט אמר קרא: "איפה שהזמינו אותי, אפילו שהיה מדובר בגופים מפוקחים שביקשו שאתן כבוד והערכה לקידום האווירה הציבורית סביב נושאים שהם יזמו, הלכתי".

 

אלי כהן שר הכלכלה: השר שנפגש עם התקשורת וכחלון

שר הכלכלה, אלי כהן, אוהב להופיע בתקשורת, כך עולה מניתוח יומנו של השר שהקדיש לא פחות מחמישית מהפגישות שלו לטובת הדבר. בין החודשים ינואר עד ספטמבר 2019 השר השתתף ב־239 פגישות הכוללות ראיונות, צילומים, מסיבות עיתונאים ואירועים תקשורתיים, מתוך 1,200 אירועים שנרשמו ביומנו.

עוד עולה כי בתקופה זו השר כהן נפגש עם כ־480 אישים שונים, מתוכם 61 ראשי ערים ורשויות מקומיות. בתוך כך עסק בעניינן של 31 חברות או מפעלים – ביקור בחברה, פגישה עם יו"ר החברה או יו"ר ועד העובדים בחברה – בהן אינטל, יאנדקס, מלט נשר, רשפים ואורמת תעשיות. 

 

שר הכלכלה אלי כהן. 239 פגישות עם התקשורת בתשעת החודשים הראשונים של 2019 , צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן. 239 פגישות עם התקשורת בתשעת החודשים הראשונים של 2019 | צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן. 239 פגישות עם התקשורת בתשעת החודשים הראשונים של 2019 , צילום: עמית שעל

בהיבט הפוליטי רשומות ביומן 11 פגישות עם שר האוצר משה כחלון, 23 ישיבות ממשלה וכ־100 אירועים הקשורים למפלגות כולנו והליכוד.

השר כהן השתתף בכ־67 אירועים שאינם קשורים לתחום משרדו כגון ניחום אבלים, טקסי יום זיכרון, אירועי התרמה והלוויות. בתוך כך השתתף השר גם באירוע של הכדורגלן לשעבר אבי נמני ובאירוע ההשקה לספרו של יורם שפטל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות