אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התשובה הסינית לנגיף הקורונה: מרק עוף צילום: EPA

מצב חירום עולמי

התשובה הסינית לנגיף הקורונה: מרק עוף

מצד אחד הנתונים הרשמיים מדברים על מספר שנשמע קטן: 14,628 נדבקים בכל העולם, רובם בסין. אולם המודלים המבעיתים יותר מדברים על פוטנציאל של 100 מיליון נדבקים עד אמצע פברואר. גם ההערכה שחיסון יגיע רק בעוד שנה לא תורמת לשלווה העולמית

02.02.2020, 22:20 | תמר טוניק
בשלהי דצמבר, שמונה עובדים במערכת הבריאות בווהאן התריעו בקבוצת צ'ט על חזרתו של נגיף הסארס, בעוד נהגי מוניות סיפרו לנוסעים מזדמנים כי מחלה מסתורית מפילה אנשים למשכב. הממשל מיהר להגיב במעצר של מפיצי השמועות. אחד מהם היה רופא שנדבק ממטופלים. השתלשלות העניינים המטרידה הזו, שדווחה אתמול ב"וושינגטון פוסט", התחלפה בחודש שעבר בהחצנת שיתוף פעולה סיני עם רשויות הבריאות העולמיות בניסיון לבלום את התפשטות וירוס הקורונה. ועדיין, ממדי התופעה האמיתיים הם הסוד השמור בתבל.

קראו עוד בכלכליסט

בדיקה של טמפרטורת הגוף לאיתור נגיף ה קורונה ב ינגפור., צילום: EPA בדיקה של טמפרטורת הגוף לאיתור נגיף ה קורונה ב ינגפור. | צילום: EPA בדיקה של טמפרטורת הגוף לאיתור נגיף ה קורונה ב ינגפור., צילום: EPA

לכבוד פתיחת המסחר היום בסין, הבנק המרכזי צפוי להזרים למערכת הפיננסית 22 מיליארד דולר בניסיון לייצב חברות שנפגעו מהנגיף. הממשל בבייג'ינג גם התיר בסוף השבוע לעסקים לבטל חוזים מול חברות שאינן מצליחות לעמוד בלוחות הזמנים, בגלל פקקים שנוצרו בנמלים במדינה. במחוז חוביי, שבו התגלה הנגיף לראשונה, כ־60 מיליון תושבים נתונים בעוצר, והממשל המקומי פרס צבא קטן של רחפנים שעוקב אחר אזרחים שמשוטטים בחוץ שלא לצורך.

ובעוד העולם שרוי במערבולת של מהלכי חירום שיעילותם לא ברורה, מסין ממשיכים לזרום דיווחים על שיטות סיניות למהדרין למיגור הנגיף. אזרחים מודאגים נאחזים ברפואה המסורתית ומתנפלים על השואנג חואנג ליאן - מרקחת צמחים שמייחסים לה סגולות מרפא. באתרים JD.com וטאובאו כבר דיווחו שהמלאים אזלו. מי שלא הספיק להצטייד במרקחת יסתפק במרק עוף, הנחשב גם בתפריט הסיני, כמו בזה היהודי, לאמצעי הגנה ממחלות.

בינתיים, הבלבול שולט. מצד אחד הנתונים הרשמיים מדברים על מספר שנשמע קטן: 14,628 נדבקים בכל העולם, רובם בסין. אולם המודלים המבעיתים יותר מדברים על פוטנציאל של 100 מיליון נדבקים עד אמצע פברואר. גם ההערכה שחיסון יגיע רק בעוד שנה לא תורמת לשלווה העולמית. נותר רק להתפלל שהחיסון יגיע מהר יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות