אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה מאז קום המדינה: ישראל תערוך סקר שיקבע מה שווי הרכוש שלה

לראשונה מאז קום המדינה: ישראל תערוך סקר שיקבע מה שווי הרכוש שלה

לכלכליסט נודע כי במטרה להפחית את מחירי הביטוח עבור הרכוש הממשלתי - הכולל ציוד בבתי חולים, מאגרי מידע ומידע על שומות מס הכנסה - מדינת ישראל תצא לפרויקט בן 3 שנים לשערוך כלל הרכוש שבו היא מחזיקה

10.02.2020, 08:30 | ליאור גוטמן

חברת ענבל הממשלתית צפויה לצאת השבוע בקול קורא לביצוע סקר מקיף של שווי הרכוש הכולל של מדינת ישראל. כך נודע ל"כלכליסט". מקום המדינה ועד היום לא נעשה צעד דומה בהיקף כלל ארצי, אלא רק הערכות שווי רכוש אקראיות ולפי מגזרים.

קראו עוד בכלכליסט

הסקר יערך בשיתוף אגף החשב הכללי שבמשרד האוצר, ובין הגופים שיבחנו ניתן לציין את כלל משרדי הממשלה, לרבות כלל המיכשור של בתי החולים וחדרי הניתוח, כמו גם מאגרי המידע והמחשבים של רשות המסים, מינהל האוכלוסין ומשרד הרישוי.

ענבל היא חברה ממשלתית בבעלות מלאה של המדינה, והיא משמשת כזרוע מקצועית ומובילה של ממשלת ישראל ושל גופים ציבוריים עם התמחות ביעוץ וכיסוי ביטוחי. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שהפרויקט יחל כבר ברבעון הנוכחי, באמצעות עשרות ועד מאות סוקרים חיצוניים ושמאים שונים שיעבדו עבור המדינה. בכוונת ענבל למפות את אזורי הפעילות שלה ולחלק כל אזור ביחס לרכוש הממשלתי שנמצא בו, עד למצב שיתקבל שיערוך של התכולות הקיימות ביחידות הממשלה השונות.

שיערוך מאגרי מידע

לטענת ענבל הפרויקט יאפשר לממשלה לקבל תמונה מקיפה של שווי רכוש המדינה, ולענבל לרכוש ביטוח־משנה נכון ומדויק יותר עבור הרכוש הממשלתי. מטרה משנית תהיה לפצות במקרה הצורך גופים ממשלתיים שניזוקו וביחס לשווי מדויק, וכך לסייע ליחידות השונות לשקם נזקים במהירות המרבית על מנת לאפשר חזרה לשגרה במקרים של אירוע מלחמתי או כוח עליון. סמנכ"לית הביטוח ומנהלת הקרן הפנימית בענבל, עו"ד מיכל ששינסקי, טוענת שהפרויקט יתרום רבות לניהול הסיכונים של המדינה בתחום הרכוש שבבעלותה.

מנכ"ל חברת הביטוח ענבל יריב נחמה מנכ"ל חברת הביטוח ענבל יריב נחמה מנכ"ל חברת הביטוח ענבל יריב נחמה

המדינה מעולם לא ביצעה שיערוך נכסים ברמה הארצית. המהלך האחרון שבוצע שהיה קרוב לכך התרחש לפני כעשור עם שווי רכוש ממשלתי שנאמד בזמנו בכ־7 מיליארד שקל. בעשור האחרון צמחה אוכלוסיית המדינה בכ־25% וכיום מספר התושבים נאמד בכ־9.2 מיליון תושבים.

השירות הממשלתי כמו גם מספר והיקף מאגרי המידע וההגנות על מאגרי המידע זינקו בשיעור ניכר, ומכאן גם הצורך לבטח את הרכוש ואת מערך המחשוב הממשלתית. בענבל מודעים לכך שחלק ממאגרי המידע עוסקים בזהות ופרטי האוכלוסייה לפי מרשמי משרד הפנים, כמו גם כלל השומות של האזרחים שנמצאים ברשות המסים, ולכן העבודה שם תדרש להיות פרטנית ומדויקת.

היעד: 2023

לפי הערכות מוקדמות העבודה תסתיים לקראת 2023, בעלות שנעה בשלב זה בין 10 ל־15 מיליון שקל. עם השלמת העבודה, המדינה תבטח בעצמה את הרכוש באמצעות ענבל, תחת הקרן הפנימית שלה, עם אפשרות להפחתת מחיר של ביטוחי המשנה עבור גופים מאותו סקטור ומאותם מאפייני שימוש, כמו לדוגמה הרכוש שנמצא בחדרי הניתוח של בתי החולים הממשלתיים.

מנכ"ל ענבל חברה לביטוח, יריב נחמה, מסכם ש"פרויקט שיערוך שווי רכוש המדינה מתבצע בפעם הראשונה באופן מקיף ויסודי שכולל את כלל יחידות הממשלה השונות בכל רחבי הארץ. אנחנו יוצאים לפרויקט שיאפשר לנו שיערוך מלא של התכולות שיש ביחידות הממשלה השונות, לרבות בתי החולים הממשלתיים, ובכך לדייק את פעילותנו בתחום ביטוחי משנה ומתן פיצויים במקרה הצורך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות