אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל צילום: עמית שעל

פלאפון הגישה הצעה לרכישת גולן טלקום ב-710 מיליון שקל

כך דיווחה לבורסה החברה האם בזק; הדיווח מגיע לאחר שאלקטרה צריכה אישרה הבוקר את חשיפת כלכליסט לפיה סלקום מנהלת איתה מו"מ לרכישת אחזקותיה בגולן טלקום

16.02.2020, 19:02 | אביאור אבו

חברת בזק דיווחה הערב (א') כי החברה הבת פלאפון הגישה היום הצעה לרכישה במוזמן של חברת הסלולר גולן טלקום בסכום כולל של 710 מיליון שקל. החברה ציינה שההצעה בתוקף עד ל-15 באפריל.

דיווח זה מגיע לאחר שאלקטרה צריכה אישרה הבוקר את חשיפת כלכליסט לפיה סלקום מנהלת איתה משא ומתן לרכישת אחזקותיה (90%) בגולן טלקום, תמורת 600 מיליון שקל. אלקטרה מוצרי צריכה, שבשליטת דני ומייקי זלקינד, פרסמה את הדיווח לאחר שבסוף השבוע חלה התקדמות במגעים בין הצדדים. מנכ"ל גולן טלקום, גיל שרון, ששימש בעבר גם כמנכ"ל פלאפון, מחזיק ב-10% הנותרים. 

העסקאות מגיעות בתגובה להצעת הרכש שהעבירה HOT בחודש שעבר למתחרה של סלקום, פרטנר, תמורת 3.6 מיליארד שקל. בנוסף, חברת אקספון 018 וקשת חתמו בחודש שעבר על מסמך הבנות ראשוני לעסקה בה תרכוש קשת 50% מאקספון. אם אכן העסקה תמומש, יבדקו שתי החברות בהמשך אפשרות להקמת שירות סטרימינג חדש שישדר תוכן על גבי האינטרנט (OTT). 

רון גוראון מנכ"ל פלאפון, צילום: עמית שעל רון גוראון מנכ"ל פלאפון | צילום: עמית שעל רון גוראון מנכ"ל פלאפון, צילום: עמית שעל

המגעים האחרונים לרכישות ומיזוגים מוכיחים את הצימאון העז של שוק התקשורת לשיפור מצבו העגום ואת הלחץ של בעלי השליטה למנוע מיזוגים של המתחרות. ערכן של ההחברות נחתך בשנים האחרונות עקב תחרות עזה שעיקרה בשוק הסלולר, בו צנחו החבילות החודשיות למחירים שלא מאפשרים לחברות עשיית רווחים והשקעות.

המגעים לרכישת גולן טלקום על ידי סלקום ופלאפון מסכנים את הצעת הרכישה של HOT לפרטנר, שכן רכישתה של גולן תהיה קלה יותר לעיכול אצל הרגולטורים שיידרשו לעניין: רשות התחרות, משרד האוצר ומשרד התקשורת. גולן טלקום היא חברת שמתמקדת במגזר הסלולר בלבד, שלא פזלה לאורך השנים למגזרי הטלוויזיה והאינטרנט כמו שעשו מתחרותיה, שנדרשות עתה להשקיע סכומים לא מבוטלים בתוכן ובפריסת סיבים אופטיים. גם פלאפון מתמקדת בסלולר בלבד, אך היא חלק מקבוצה גדולה יחד עם yes ובזק בינלאומי.

כיום פועלות חברות הסלולר במבנה של שלוש רשתות: סלקום יחד עם גולן טלקום ואקספון – בעלת המותג WE4g; פרטנר יחד עם HOT; ופלאפון לבדה. על כן, מבחינה תפעולית, ההצעה של סלקום לגולן הגיונית יותר. ההסכם בין החברות, שנחתם ב-2017, הוא ל-10 שנים. במידה שגולן תפר את ההסכם היא תידרש לשלם לסלקום פיצוי של 600 מיליון שקל פלוס מע"מ. בנוסף, מצב זה ידרוש מאקספון להגדיל את חלקה ברשת עם סלקום, צעד שעלול להיתקל בהתנגדות מצידה. כמו כן, בזק נחשבת למונופול בשוק הקווי, כך שרשות התחרות לא תמהר לאשר לקבוצה להגדיל את כוחה. אם עסקה שכזו תאושר, פלאפון תהפוך לחברת הסלולר הגדולה בישראל עם נתח שוק של כ-30% ממנויי הסלולר בארץ.

מבחינת איתנות פיננסית, דווקא ההצעה של פלאפון היא סבירה יותר, שכן יש לה את הגב החזק של בזק, מה שמאפשר לה מרחב תמרון גדול יותר משל סלקום. בדצמבר ביצעה סלקום הנפקת מניות שהעשירה את קופת המזומנים של החברה ב־310 מיליון שקל באופן מיידי, אך החוב נטו שלה עדיין נותר גבוה ועומד על 1.92 מיליארד שקל. על מנת לבצע את העסקה סלקום תידרש לגייס חוב בעבורה או לצאת בהנפקת מניות נוספת. אפשרות אחרת היא תשלום חלק מהסכום במניות סלקום.

תגיות