אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מכסים בור של 17 טריליון דולר צילום: איי אף פי

פודקאסט כלכליסט

איך מכסים בור של 17 טריליון דולר

מסעדות ריקות, קניונים עזובים ושעה אחת ביום לעשות קניות. הקורונה פוגעת בכלכלה הסינית ומאיימת לפגוע בצורה משמעותית גם בכלכלה העולמית - אפילו אם השווקים בעולם מנסים לדלג מעל האיום. פודקאסט מנועי הכסף פרק 90

20.02.2020, 17:02 | שי סלינס

המסעדות ריקות, הקניונים עזובים, בערים שרחוקות 1,000 ק"מ מווהאן (wuhan) יש שעה אחת ביום לצאת מהבית בשביל לקנות בסופר. בערים קרובות יותר - אין אפילו את זה.

להרבה מאוד חברות בסין אין כסף לשלם לעובדים, בטח שלא לגייס עובדים חדשים ובעיקר בתחום השירותים. השבוע השלטונות בבייג'ינג יצאו בהודעה מפתיעה על שלילת רישיון העיתונות של שלושה אנשי הוול סטריט ג'ורנל וגירושם מהמדינה. בשיחה עם עיתונאים הסביר דובר משרד החוץ כי הגירוש הוא בתגובה למאמר פוגעני שפרסם העיתון שכותרתו היתה: "סין היה האדם החולה האמיתי של אסיה". סין לא ביצעה גירוש עיתונאים בסדר גודל כזה מעל לשלושים שנה.

במקביל, סין דיווחה לפני מספר ימים כי המפעלים חזרו לתפוקה מלאה. אולם, בדיקה שעשו במורגן סטנלי מראה כי המציאות רחוקה מאוד מכך - כאשר רק 30% מהם חזרו לתפקד וגם זה בצורה חלקית מאוד. ומה מחוץ לסין? החברות מתחילות לפזר אזהרות רווח והכנסות לרבעון הראשון וחלקן אף מעריכות שמגמה דומה תהיה איתנו גם בהמשך השנה.

חלקה של סין בכלכלה העולמית

חלקה של סין עומד כמעט 20% מהכלכלה העולמית במונחי תוצר. במילים אחרות סין שווה כל שנה סכום אדיר של 17 טריליון דולר לכלכלה העולמית. קרן המטבע הבינלאומית העריכה כי ב-2019 סין היתה אחראית ל-39% מההתרחבות של הכלכלה בעולם. עם זאת, מדובר על ההשפעה הישירה על הכלכלה העולמית - כאשר מוסיפים לכך השפעות עקיפות ההערכות מדברות על חלק רחב יותר של 50% מהצמיחה העולמית. 

סין היא ענק בצמיחה. הכלכלה שלה גדולה פי 50 ממה שהיתה בשנות ה-80. רק לסבר את האוזן סין מייצרת 80% מהמזגנים בעולם ו-58% מהנעליים. מבחינת התיירות - התיירים הסינים בזבזו 277 מיליארד דולר בעולם ב-2018.

לגבי הסחר, חלקה של סין מסך כל הייבוא העולמי עומד על 11% בעוד שחלקה מהייצוא העולמי עומד על 13%.

 

בפרק ה-90 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אורי גרינפלד - דיברנו על ההשלכות  של התפרצות הקורונה על הכלכלה הריאלית. 

איך מכסים בור של 17 טריליון דולר
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןאיך מכסים בור של 17 טריליון דולר

קורונה, סין. פברואר 2020, צילום: איי אף פי קורונה, סין. פברואר 2020 | צילום: איי אף פי קורונה, סין. פברואר 2020, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות