אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר קרן המטבע: השפעת הקורונה על הצמיחה העולמית תהיה מזערית צילום: בלומברג

נגיף הקורונה

יו"ר קרן המטבע: השפעת הקורונה על הצמיחה העולמית תהיה מזערית

בכינוס ה-G20 בריאד אמרה קריסטלינה ג'ורג'ייבה כי ההערכה היא שההשפעה תעמוד על 0.1% בלבד והעולם יתגבר על המגפה עד הקיץ. עם זאת, בקרן מתריעים בפני "תרחישים אחרים" ובפני הסיכון הפוטנציאלי עבור מדינות עם מערכות בריאות חלשות

22.02.2020, 17:32 | אדריאן פילוט

קרן המטבע הבינלאומית נותרת אופטימית בנוגע להשפעות התפרצות הקורונה ובתרחיש הבסיסי שלה העולם יתגבר על הנגיף עד הקיץ והפגיעה בצמיחה הכלכלית הגלובלית תהיה מזערית, של עשירית האחוז בלבד. יחד עם זאת, בקרן מתריעים בפני "תרחישים אחרים" ובפני הסיכון הפוטנציאלי עבור מדינות שבריריות עם מערכות בריאות חלשות.

קראו עוד בכלכליסט

"בעוד שההשפעה של המגיפה ממשיכה להתפתח, ההערכה של ארגון הבריאות העולמי היא שעם אמצעים חזקים ומתואמים, ניתן יהיה למנוע טרגדיה אנושית. אנו עדיין לומדים כיצד נגיף מורכב זה מתפשט וחוסר הוודאות גדול מכדי לאפשר תחזיות חד-משמעיות. התרחישים הם רבים והם תלויים במהירות יכולת העצירה והכלה של הנגיף, וגם כמה מהר סין והכלכלות האחרות שהושפעו מהנגיף חוזרות לשגרה" - כך אמרה קריסטלינה ג'ורג'ייבה, יו"ר קרן המטבע הבינלאומית (IMF), לפני שעה קלה בישיבת שרי האוצר של ה-G20 (קבוצת העשרים הכלכלות החזקות בעולם) בריאד.

חובשים מסכות כהגנה מפני הקורונה, צילום: גטי אימג חובשים מסכות כהגנה מפני הקורונה | צילום: גטי אימג'ס חובשים מסכות כהגנה מפני הקורונה, צילום: גטי אימג

לדבריה, "בתרחיש הבסיס הנוכחי שלנו - לפיו סין ממשיכה במדיניות שלה וכלכלת סין תחזור לשגרה עד הרבעון השני של השנה - ההשפעה על הכלכלה העולמית תהיה יחסית מינורית וקצרת טווח. לפי אותו תרחיש, סין תצמח השנה ב-5.6%, שיעור נמוך ב-0.4% לעומת התחזית האחרונה שפרסמנו ב-WEO האחרון בינואר. לפיכך, הצמיחה העולמית תהיה נמוכה בכ-0.1% בלבד". מדובר עדיין בתרחיש אופטימי למדי. עם זאת, ציינה ג'ורג'ייבה: "אנו בוחנים גם תרחישים חמורים יותר שבהם התפשטות הנגיף נמשכת זמן רב יותר ויותר ברחבי העולם, והשלכות הצמיחה ממושכות יותר", היא הוסיפה אך סירבה להרחיב בתסריטים אלו.

בינואר אחרון תחזיות קרן המטבע דיברו על צמיחה עולמית שתעלה מ-2.9% ב-2019 ל-3.3% ב-2020. "אך מאז", ציינה ג'ורג'ייבה, "ה-COVID-19 (השם המדעי של "הקורונה") - מצב חירום לבריאות הציבור של כל העולם - שיבש את הפעילות בסין".

יו"ר הקרן קריסטינה ג יו"ר הקרן קריסטינה ג'ורג'ייבה | צילום: בלומברג יו"ר הקרן קריסטינה ג

עוד ציינה מספר אחד ב-IMF כי הרשויות בסין פועלות למתן את ההשפעה השלילית על הכלכלה, באמצעות צעדים לשעות משבר וחירום, מתן נזילות לשווקים, צעדים פיסקליםי מרחיבים ותמיכה כלכלית. ניהלתי דיון מצוין עם הנגיד ג'י גאנג ובכירים אחרים והבטחתי להם בתמיכתנו בצעדים מדיניים אלה. ג'ורג'ייבה הבהירה כי הקרן תומכת בצעדים אלו וקראה להעמקת שיתוף הפעולה: "שת"פ עולמי הוא חיוני להכלה של COVID-19 ולהשפעתו הכלכלית, במיוחד אם ההתפרצות מתגלה כמתמשכת ונפוצה יותר. כדי להיות מוכנים כראוי, זה הזמן להכיר בסיכון הפוטנציאלי עבור מדינות שבריריות ומדינות עם מערכות בריאות חלשות", היא סיכמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות