אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר עשרות רקטות ויירוטים: צה"ל תקף יעדים ברצועה ופגע בחוליית משגרים צילום: רויטרס

לאחר עשרות רקטות ויירוטים: צה"ל תקף יעדים ברצועה ופגע בחוליית משגרים

חיל האוויר תקף שורת יעדים של הג'יהאד האיסלאמי בתגובה למטחי הרקטות הכבדים. כלי טיס פגע בארבעה מחבלים בצפון הרצועה שעסקו בהכנות לשיגור רקטות. לוחמי כיפת ברזל יירטו רקטות ואחד המיירטים גרם נזק קל בשדרות. אין לימודים באשקלון, בנתיבות, בשדרות וביישובי העוטף

23.02.2020, 23:44 | ynet

חיל האוויר תקף הערב (יום א') שורת יעדים ברצועת עזה בתגובה לירי מטחי הרקטות לעבר יישובי הדרום. מצה"ל נמסר כי המתקפה נגד יעדי טרור של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. כלי טיס של צה"ל תקף מספר פעילי טרור של הארגון בעת שעסקו בהכנות לשיגור רקטות. ארבעה מחבלים נפגעו. התקיפה בוצעה בשכונת תופאח במזרח העיר עזה סמוך לבית ספר. במקביל נשמעו אזעקות בשדרות ובקיבוץ סעד. לא דווח על נפגעים בגוף.

פיקוד העורף פירסם הנחיות לתושבי הדרום בעקבות המשך ירי הרקטות, והוא אוסר לקיים פעילות חינוכית באשקלון, נתיבות, שדרות, יישובי המועצה האזורית חוף אשקלון, יישובי המעוצה האזורית אשכול, שדות נגב ושער הנגב. אירועים יוכלו להתקיים במבנים סגורים בלבד ובהגבלה של עד 300 איש. ניתן לצאת לעבודה רק במקרה שיש מרחב מוגן תקני שאליו ניתן להגיע לפי זמן ההתגוננות. ביתר אזורי הארץ אין כל מגבלה.

 

מקור ברצועת עזה מסר ל-ynet כי במצרים ובאו"ם מנסים לייצר משוואת הפסקת אש, לפיה עזה תספוג בשקט את התגובה הישראלית הצבאית הצפויה בזמן הקרוב, ואם כך יהיה - לאחריה ישוב השקט כששני הצדדים יהיו מחויבים אליו. המקור ציין כי לא ברור לפי שעה אם הג'יהאד האיסלאמי יקבל את המשוואה המוצעת.

לאחר מטח כבד לעבר יישובי הדרום אחר הצהריים, נשמעו שוב אזעקות באשקלון ובכיסופים בשעה 19:53, בשעה 21:00 בשדרות, ובשעה 21:15 בנחל עוז. מעיריית שדרות נמסר כי רסיסי מיירט נפלו בכביש באחת השכונות וגרמו נזק קל לבית מגורים. לא היו נפגעים בגוף. לפי צה"ל 21 רקטות נורו לעבר יישובי הדרום, 13 מהן יורטו. לאחר המטח הראשון שבמהלכו יירטו לוחמי כיפת ברזל לפחות 10 רקטות, הובאו לבית החולים ברזילי באשקלון שתי נפגעות במצב קל - בת 64 שנפלה ונחבלה בראשה בזמן הליכה לאיזור ממוגן, ונפגעת חרדה בת 20.

 

הרקטות נורו שעות לאחר איומי הג'יהאד לנקום את מותו של המחבל הבוקר מהתקרית על הגדר, שבמהלכה ירה כוח צה"ל לעבר שני חשודים שהתקרבו לגדר מזרחית לחאן יונס והניחו מטען חבלה בסמוך. במקום התפתח עימות, לאחר שכוח צה"ל מנע את פינוי המחבלים. בג'יהאד האיסלאמי קיבלו אחריות לירי: "זו התגובה להרג הפעיל שלנו הבוקר. נגיב על כל פעולה ישראלית". במקביל התקיים דיון הערכת מצב בקריה שבו השתתפו הרמטכ"ל, ראש השב"כ, ראש המל"ל, מתאם הפעולות בשטחים ובכירי מערכת הביטחון.

שיגור כיפת ברזל (ארכיון), צילום: רויטרס שיגור כיפת ברזל (ארכיון) | צילום: רויטרס שיגור כיפת ברזל (ארכיון), צילום: רויטרס

עיריית אשקלון הודיעה על ביטול הלימודים בכל המסגרות כולל בחינוך המיוחד. בעקבות הערכת מצב בחמ"ל העירוני הודיע ראש העיר תומר גלאם: "נוכח המתיחות הביטחונית בשעות האחרונות וחוסר הוודאות שבו אנו מצויים, החלטתי שלא לקחת סיכון על חיי ילדינו ולבטל את הלימודים בכל מסגרות החינוך באשקלון".

 

 

רשימת האזעקות

 

17:33 – אשקלון, אזור התעשייה הצפוני אשקלון, אזור התעשייה הדרומי אשקלון, בית שקמה, גיאה, הודיה, מבקיעים, משען, זיקים, יד מרדכי, כרמיה ונתיב העשרה

17:37 – כיסופים

17:40 – כרם שלום

17:42 – אשקלון, אזור התעשייה הדרומי אשקלון, שדרות, סופה, זיקים, כרמיה, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, איבים, מפלסים, מטווח ניר עם, מבקיעים, ניר יצחק, נתיב העשרה, ארז ובת הדר

19:53 – אשקלון, אזור התעשייה הדרומי אשקלון ואזור התעשייה הצפוני אשקלון

20:02 - כיסופים.

21:00 - שדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם ומטווח ניר עם.

21:15 - נחל עוז

22:09 - סעד

22:13- גבים, מכללת ספיר, שדרות, איבים, ניר עם, מפלסים, מטווח ניר עם

22:40 - שדרות, איבים, גבים, מכללת ספיר, ניר עם, מפלסים, מטווח ניר עם

תקיפה בעזה (ארכיון), צילום: YNET תקיפה בעזה (ארכיון) | צילום: YNET תקיפה בעזה (ארכיון), צילום: YNET

משפחה שנפל חלק מרקטה בחצר ביתה: "ידענו שזה יגיע"

 

ביישובי הדרום לא הופתעו ממטח הרקטות לעבר אשקלון, שדרות ויישובי העוטף. בבית משפחת שגב בקיבוץ ניר עם שבמועצה האזורית שער הנגב נפל חלק מהרקטה המיירטת בחצר. מאיה שגב, ששהתה בביתה עם שלושת ילדיה אמרה ל-ynet: "הילדים ראו טלוויזיה, הייתה אזעקה באשקלון וידענו שזה הולך להגיע. תיארתי לעצמי מהבוקר שזה יקרה".

שגב סיפרה: "חשבתי שמישהו דופק בדלת כי יש צבע אדום ורוצה להיכנס ואז אמרו לנו שנפל פה. זו לא מציאות נורמלית". הבת הילה, בת 4.5 אמרה: "לא פחדתי כי הייתי עם אמא". הבן איתן בן ה-12 הוסיף: "זה היה יכול ליפול על הבית".

עמית שגב, ששהה בעבודה בזמן האזעקות סיפר: "זו הרגשה על הפנים לשמוע שיש אירועים כאלה בבית כשאני לא נמצא ליד הילדים. אשתי התקשרה לספר לי שהבן הגדול לא בבית ושהיתה אזעקה, אחרי זה עדכנה אותי שנפלה פה חתיכת ברזל, התקשרתי לשאול רק מה עם הילדים".

תגיות